Inspirace

7 praktických nápadů pro vaši malou koupelnu

Od   | 

Prostorové dispozice vám nedovolují s rozlohou koupelny hýbat. Musíte sem poskládat umyvadlo, sprchový kout nebo vanu, často dokonce WC. Kam ale s ostatními věcmi? Hlavu vzhůru, připravili jsme pro vás několik nápadů, které vám pomůžou vytvořit praktickou a funkční oázu klidu, která se nakonec nemusí zdát tak malá.

1. Vše na svém místě, polovina úspěchu

Platí to všude, ale v malé koupelně obzvlášť. Aby vám tu nic zbytečně nepřekáželo, zorganizujte si všechny věci do úložných prostorů, které máte k dispozici. Oceníte to sami už jen při prvním pohledu, kdy se vám bude zdát koupelna prostorově větší a čas strávený tady bude mnohem příjemnější.

Keramické umyvadlo postavené na nábytku. Kolekce Luv. Zdroj: Duravit

2. Využijte úložný prostor na maximum

Nemáte po ruce zásuvku na fén nebo elektrický holící strojek? Řekněte své drahé polovičce nebo elektrikáři, aby vám ji zabudoval do spodní umyvadlové skříňky. Malé spotřebiče tam zároveň uložíte a budete je mít vždycky po ruce. Na trhu jsou dokonce už i nábytkové skříňky s integrovanými elektrickými zásuvkami a nově i připojením USB. Můžete tak nabíjet telefon při ranní hygieně, případně telefon v koupelně využívat k poslechu hudby nebo mluveného slova.

Koupelnová skříňka s integrovanou USB zásuvkou. Zdroj: Keramag

3. Najděte ty správné sestavy

Mnoho výrobců nabízí ve svých kolekcích samostatné sestavy určené do malých koupelen. Mívají přizpůsobené tvary, takže například vana má užší část pro nohy, ale strana, kde se sedí, má standardní šíři. I umyvadlo má přizpůsobený tvar, zpravidla částečně zasahuje nad vanu, což ale ničemu nebrání, protože v tomto místě máme nohy. Designéři vycházejí ze standardní panelákové koupelny, a přestože ty patří k opravdu těm nejmenším, díky kvalitnímu návrhu zařízení poskytují dostatečný komfort při hygieně.

Ravak přišel s konceptem koupelnového zařízení, kterému stačí pouhé dva metry čtvereční.

Ravak přišel s konceptem koupelnového zařízení, kterému stačí pouhé dva metry čtvereční.

Vana Avocado, Ravak

I v tomto případě umyvadlo zasahuje nad vanu, což při koupeli nebrání a umyvadlo poskytuje odkládací prostor. Zdroj: Ravak

4. Nezapomeňte na zrcadlo

A pokud možno, co největší. Zrcadlo nejen že zesvětluje celý prostor, ale zároveň ho opticky zvětšuje, takže se ve vaší malé koupelně rozhodně neztratí. Buď můžete zvolit standardní nástěnnou zrcadlovou skříňku, do které si uložíte všechny své kosmetické potřeby, nebo zrcadlem pokryjete celou stěnu.

I samostatnou toaletu můžeme chtít opticky zvětšit. Zdroj: Keramag

5. Vana nebo sprcha?

Nevíte, jestli se rozhodnout pro vanu nebo sprchový kout? Mějte obojí! Skleněná zástěna na vaně vytvoří dokonalý obraz sprchy, kterou určitě využijete častěji než vanu, opticky zvětší prostor, a navíc vám ušetří čas od neustálého vytírání vody na podlaze po vašem každodenním rituálu.

Shower + bath je název této skvělé sestavy, kterou můžete využívat i do pozdního věku, kdy nebude pohybliví, jako za mlada. Do vany se totiž vstupuje pomocí dvířek, a tak můžete využít buď koupel ve vaně, nebo se osprchovat. Zdroj: Duravit

Nic nezkazíte standardní vanovou zástěnou, jen si dobře rozmyslete, kam se bude zavírat. Zdroj: Architecture Art Design

6. Používejte světlé odstíny

Světlé barvy, a především odstíny bílé, dokáží divy! Když koupelnu zařídíte v těchto tónech, dosáhnete světlejšího, většího a čistšího prostoru. Jen si představte tu večerní relaxaci při svíčkách ve vaně plné bublin.

Tvarovaná vana poskytující dostatečný komfort. Díky zúžené části por nohy se vejde i do malé koupelny.

Tvarovaná vana poskytující dostatečný komfort. Díky zúžené části pro nohy se vejde i do malé koupelny.

7. U sprchového koutu promyslete otevírání dveří

Můžete mít nejrůznější sprchové kabiny, které zejména v malém prostoru budou působit robustně. Zvykli jsme si na bezrámová řešení, které vytvářejí nestísněný dojem, lepšího efektu dosáhneme křídlovými dveřmi, které sklopíme na stěnu. Tím získáme otevřený prostor, což je nejen pocitově výhodné, ale zároveň můžeme ke sprchovému koutu přiřadit třeba umyvadlo, protože nám nebudou dveře překážet.

Tyto sprchové dveře se zavírají na stěnu, takže v koupelnovém prostoru nepřekážejí. Zdroj: Hüppe


You must be logged in to post a comment Login