Inspirace

7 nejčastějších chyb při zdobení vánočního stromečku: Jak se jich vyvarovat?

Od   | 

Asi neexistuje nic, co vás dostane tolik do vánoční nálady, jako je zdobení stromečku. Občas je jednoduché nechat se unést touhou vytvořit dokonalý stromek, až nakonec zůstane nevzhledný kýč. Často lidé dělají chyby v tom, že mají stromeček ozdobený příliš nebo zase málo. Samozřejmě není nutné se striktně řídit zavedenými pravidly. Koneckonců důležité je, aby se líbil vám. Naučit se pár chytrých fíglů ale určitě není na škodu.

Na krásně ozdobený stromeček máte vzpomínky celý život. A samozřejmě se také každý chce pochlubit rodině a přátelům, možná i dát fotku na sociální sítě. Právě proto je dobré znát pár pravidel. Nejsou nijak složitá a ani přísná. Pomohou vám ale dosáhnout estetiky, po které o Vánocích touží prakticky každý. Čemu se vyhnout při zdobení vánočního stromečku, aby byl dokonalý?

Která pračka ve SLIM provedení vypere 10 kg prádla?

 

1. Začínejte světýlky

Mnoho lidí dává světýlka na stromeček až na konec zdobení, ale přitom je jednodušší je přidat ještě před tím. Nebudete muset řešit ozdoby a řetězy, nepopadá vám půl výzdoby a světla pohodlně nainstalujete. Co víc, nezničíte celkovou estetiku stromu. Mimo to je vhodné se ujistit, že používáte správná světla, zvlášť tehdy, když máte živý stromek. Běžné levné žárovičky vyzařují teplo, které zbytečně vysušuje větve a má mnohem vyšší spotřebu elektrické energie. Lepší jsou LED žárovky, které tolik tepla nevydávají a spotřebují mnohonásobně méně elektřiny.

Výzdobu začínejte vždy světýlky. Je to nejjednodušší. Zdroj: Canstockphoto

2. Moc nebo příliš málo zdobení

Častým problémem jsou přezdobené stromečky plné různobarevných koulí tak, že ani nejdou vidět větve. Do toho ještě řetězy a další zdobení. Je pravda, že tady bude návštěvy skutečně přecházet zrak, ale nic se nemá přehánět a krása vánočního stromku tkví i v tom, že si užijete také tu přírodní krásu. Je vhodné udržovat rovnováhu mezi ozdobami a zajistit, aby v každém prostoru zůstalo trochu zeleně a osvětlení. Ovšem ani druhý extrém není vůbec hezký. Holé větve a sem tam nějaká ozdoba příliš parády neudělá a zejména děti z toho příliš nadšené nebudou. Stromek pak působí chudě a nedokončeně.

Vyvážený stromeček vypadá elegantně a krásně. Zdroj: Canstockphoto

3. Mnoho barev

Další častou chybou je příliš mnoha motivů nebo barev, místo toho, abyste se drželi jednoho nebo dvou témat. Výsledkem je strom plný různých stylů a barev. Samozřejmě se vám to může líbit a je to tak v pořádku, ale většinou takové přílišné zdobení působí příliš roztržitě a neuceleně. Ať už preferujete klasiku nebo moderní vzhled, fialovou či bílou, vyberte si téma a držte se ho. Jakmile jednou budete mít konzistentní motiv a ucelené barevné schéma, s nímž budete pracovat, získáte elegantní a stylový vzhled. Možná by se mohlo zdát, že je ideální mít jen jeden styl ozdob. A klidně to tak mít můžete. Získáte celkově bezproblémový vzhled. Ovšem výsledek trochu postrádá individualitu a charakter, což je základem pro ty nejlepší nápady na vánoční výzdobu. Míchejte a kombinujte styly ozdob. Ať je to zajímavé. Pomozte svému stromku vyprávět jedinečný příběh.

Barevný stromeček je krásný, ale je nutné najít vhodný kompromis, aby nepůsobil přeplácaně. Zdroj: Canstockphoto

4. Větší ozdoby na vrcholu stromečku

Větší ozdoby by měly mít své místo směrem ke spodní části stromku, zatímco menší kousky patří spíš nahoru. To zabrání tomu, aby vypadal, jako kdyby se měl každou chvíli převrátit pod všemi těmi těžkými předměty nahoře, a bude vizuálně vyvážený. Zároveň by ozdoby měly být hezky rozmístěné po celém stromku, a nejen na jedné straně či ploše. Protože většinou je vidět ze všech stran, byť třeba jen málo. Několik ozdob umístěte také směrem doprostřed stromku, abyste přidali hloubku a udělali výzdobu vrstvenou.

S tím souvisí i používání řetězů a třásní. Měly by být konzistentní od spodu až po vršek stromku. Hezky je rozmístěte tak, aby byly po celé ploše kolem dokola, jinak působí výsledek neupraveně a dokonce jako by byl nerovný a nakloněný.

Nevynechávejte žádné části na stromečku. Zůstala by prázdná místa a nevypadá to hezky. Zdroj: Canstockphoto

5. Myslete na špičku stromu

Krása stromečku spočívá v detailu. Můžete mít dokonale ozdobený, ale když zapomenete na vhodnou špičku nebo vyberte nehodící se, nemusí výsledek vypadat tak, jak si přejete. S tolika různými možnostmi výběru je velmi důležité, abyste vybrali v měřítku vašeho stromečku, jinak působí nepřiměřeně. Může to být tradiční špička, hvězda, kometa nebo anděl. Klidně uvažte velkou mašli nebo přidejte umělé květiny či ozdobná peříčka. Výběr je na vás a stromku to dodá kompletní vzhled.

Dobře zvolená mašle může nahradit tradiční hvězdu. Zdroj: Canstockphoto

Kam pro jídelní židle?

 

6. Vybírejte správný stojan

Alfa a omega všeho. Není nic horšího, než když si se slávou přinesete stromeček a za nic na světě ho nemůžete postavit do stojanu, neustále se klátí na nějakou stranu nebo tam absolutně nedrží. Vy ho různě štelujete, seřezáváte, vycpáváte a děláte i nemožné, aby stromeček držel. Výsledek pak nemusí vypadat vůbec hezky, a jelikož nevzhlednou základnu zakrývají dárky jen jeden večer, můžete to vyřešit speciálním košem, který celek zakryje a vypadá moc hezky. Existují také různé látky připomínající sukně. I ty je možné použít.

Stojan můžete chytře zakrýt. Zdroj: Pexels

7. Stromeček dejte domů těsně před zdobením

Aby vánoční stromek vydržel živý co nejdéle, je ideální ho donést domů až těsně před zdobením. Když koupíte strom, je obvykle od prodejce dole ve spodní části oříznutí. Než ho dáte do stojanu, je vhodné ho oříznout znovu. Na kmínku se totiž po uříznutí tvoří míza, která ale omezuje přísun vody ke stromečku. Když ji odstraníte, voda se k němu dostane snáz a vydrží vám déle čerstvý. Určitě nenechávejte stromek úplně bez vody, rychle by usychal a začal opadat. Budete překvapeni, kolik vody spotřebuje. Může to být několik litrů denně.

A jaký je tip na závěr? Nedávejte nikdy stromeček blízko topného tělesa. Zbytečně dochází k vysušování a hnědnutí dřív, než je žádoucí. Ještě horší je otevřený oheň, který může představovat skutečné nebezpečí. To samé platí i pro svíčky.

Zdroje: Tradiční Vánoce, Westwing, Kouzlo Vánoc

Fotogalerie:

 

Víme kde mají největší výběr tepelných čerpadel

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login