Obývací pokoje

7 nejčastějších chyb při zařizování obývacího pokoje, které velmi snadno napravíte

Od   | 

Podobně jako v oblékání, i při zařizování se můžeme dopustit chyb, které zbytečně mohou uškodit komfortu při bydlení i celkovému estetickému dojmu. Pozornost jsme pro tentokrát soustředili na obývací pokoj a našli pár velkých a několik drobných nedostatků, kterých byste se měli vyvarovat.

Barvu čalounění vybírejte s ohledem na ostatní použité materiály. Zdroj: Inpro design

1. V sedací soupravě sedíte zády ke dveřím

Je velmi nepříjemné, když postavíte sedací soupravu tak, že nevidíte, kdo přichází do místnosti. Může se to stát například v momentě, kdy použijete sedací soupravu jako předěl polyfunkční místnosti, abyste opticky vymezili prostor mezi kuchyní a obývacím pokojem. Často to bývá i v případě, kdy dáte přednost výhledu z okna a už nepřemýšlíte, co se vám bude odehrávat za zády. Při sezení odpočíváte a kromě klidu k tomu potřebujete i pocit bezpečí. Ten získáte, máte-li pevnou oporu za zády.

Pro pocit bezpečí umístěte sezení tak, abyste měli za zády pevnou oporu. Sedací souprava Etoile. Zdroj: Natuzzi

2. Nevhodná velikost sedací soupravy

Zamilovali jste se v obchodě do sedací soupravy a mermomocí ji chcete doma? Už se v ní vidíte odpočívat, takže vás nenapadne, že by se domů nevešla. Samozřejmě, že máte změřené místo, kde má stát, a celkem přibližně to odpovídá, ale po nastěhování působí vysněný kus v místnosti robustně. Při nakupování se proto neukvapujte. Dobře zvažte, zda nadýchané sedáky nebudou v malém pokoji příliš velké nebo naopak se sezení v rozlehlé místnosti ztratí. 

Sedací souprava by měla tvarem i velikostí odpovídat rozměru místnosti. Sofa Fly. Zdroj: Natuzzi

3. Pouze jeden konferenční stolek

Máte u sedací soupravy jen jeden konferenční stolek? Zvláště u velkých sedaček to nemusí být praktické. V současné době se doporučuje větší množství menších stolků, které dokonce ani nemusí být stejné. Výhodu je, že je můžete přesouvat podle potřeby na libovolné místo (tedy i do jiné místnosti) a navíc budou velmi příjemným dekorativním prvkem.

Zvolte menší stolky a použijte jich víc. Každý může mít jiný design. Zdroj: Calligaris

4. Položte koberec správným směrem

Kusové koberce jsou nezbytnou dekorací každého obývacího pokoje a patří k prvkům přitahujícím pozornost. Díky nim a optickým klamům můžeme dosáhnout, že místnost bude působit delší, větší, širší… Záleží nejen na barvě a vzoru, ale také na velikosti, tvaru a hlavně směru, kterým ho položíte. Obecně platí pravidlo, že delší strana koberce má být rovnoběžná s delší stranou sezení. 

Delší strana koberce by měla být rovnoběžná s delší stranou sedací soupravy. Zdroj: Inpro design

5. Jedno světlo uprostřed stropu

Každá část obývacího pokoje by měla mít vlastní světlo. Je to nejen praktické, ale zároveň budou lampy sloužit jako další dekorativní prvek. Vymezte jimi zóny a naučte se světlo stmívat -buď k tomu určeným vypínačem, nebo jednoduchou aplikací, která umožní nastavit intenzitu a barvu světla. Vytvoříte tak v místnosti různé atmosféry a s ostatními spolubydlícími se nebudete vzájemně rušit.

Instalujte více svítidel a naučte se ovládat intenzitu a barvu světla. Zdroj: Eglo

6. Kabely všude na zemi

Je málo ošklivějších detailů než kabely volně ležící na zemi. Zpravidla jich bývá víc a mají různé barvy i délku. Kromě toho, že jsou nehezkou podívanou pro oči, usazuje se mezi nimi prach, který pak poletuje prostorem. Rada tedy zní: schovejte kabely. Na trhu už existuje řada zásuvek určených k montáži do podlahy, případně můžete kabely alespoň schovat do lišty, pokud je nechcete zasekat do zdi.

Jak pěkně působí interiér, když není zaplaven spletí kabelů

7. Oči nemají kde odpočívat

Možná jste zastánci úplně jednoduchého interiéru nebo naopak velkého množství knih a dekorací. Uberte a nejděte zlatou střední cestu, abyste při posezení měli možnost pozorovat nějaký pěkný detail. Květinu ve váze, dekoraci z  poslední dovolené nebo obraz. Nechte vaše oči i mysl relaxovat.

Stačí jedna dekorace

Nejčastější chyby při zařizování očima předních českých architektů:


You must be logged in to post a comment Login