Inspirace

Osm interiérových trendů pro rok 2022

Od   | 

O interiérových trendech v letošním roce mají odborníci jasno. Čím dál víc se o slovo hlásí udržitelnost a přírodní materiály, vzdušnost, pohodlí, zelená barva a osvětlení, které je zároveň funkční a dekorativní.

S novým rokem přichází nová naděje, že se konečně život lidí vrátí alespoň trochu do normálních kolejí. Je to ideální příležitost si nově uspořádat svůj domov a vytvořit si dokonalý prostor k žití inspirovaný moderními trendy. Pojďme se s nimi seznámit blíž.

1. Konec jednobarevným kuchyním

Ještě poměrně nedávno dávali lidé přednost spíš neutrálním barvám a útulnému nábytku. Jak se pomalu začíná hledět trochu pozitivněji do budoucna, touží čím dál víc tuto pozitivitu přinést do svého domova a optimistické barevné kombinace jsou v tomto ohledu jednoznačnou volbou. Hezky vidět je to právě v kuchyních, které už nejsou omezené pouze na neutrální a klasické barvy. V tomto ohledu je snaha představit širší paletu barev s různými variacemi. Návrháři chtějí na skříňkách ladit několik odstínů a jiné horní a spodní. Také kuchyňské ostrůvky se mohou barevně lišit. Aby vznikl moderní a hravý prostor, střídají se u barev různé odstíny. Pro letošek se do kuchyní také více dostávají různé vzory a tvary. Jestli po nich pokukujete už delší dobu, nastává ideální doba je vyzkoušet.

Trendy jsou barevné kombinace. Zdroj: Iguana Architects

2. Ložnice jako svatyně

Ložnice byly v minulých dvou letech využívány na všechno možné, a tak trochu se odklonily od svého opravdového smyslu. Velice často se měnily na domácí kanceláře, protože jen tam se mohl pracující člověk uchýlit, aby měl na práci trochu klidu. Letos by se vrátit k tomu, aby opět poskytovali klidné útočiště určené jen k odpočinku. Odborníci se v roce 2022 chtějí zaměřit hlavně na pořádek, odstranění rušivých vlivů, měkké a stylizované postele plné měkkých a příjemných polštářů. Pro hluboký a kvalitní spánek bude nutné kvalitní zatemnění. Prim hrají zatemňovací závěsy v moderních barvách. Noční stolky mají diskrétně doplňovat kousek u vaší postele a zároveň poskytovat prostor pro dobrou knihu a sklenici vody. Z barev budou vhodné jemné odstíny, ideálně kombinace neutrálních stěn s béžovými, smetanovými barvami. Vzhled stačí doplnit různými přehozy a koberečky ze silných materiálů pro vytvoření domácké atmosféry.

Pohodlí, útulnost a příjemné barvy. Nic víc v letošním roce v ložnici nepotřebujete. Zdroj: Home Style

3. Různé odstíny zelené

Barvy jsou nezbytnou součástí interiérového designu a jedna z nich letos nabírá na síle. Lidé touží po zelené renesanci a ta je letos v plném proudu, ať už v barvě nebo v dekoru. Zelených tónů je velké množství. V kurzu budou zelené sametové pohovky, šalvějově nebo olivově zelené stěny a jutové koberce. Je ovšem důležité upozornit na to, že není dobré to se zelenou přehánět. Celá zelená místnost působí trochu skličujícím dojmem. Pokud nechcete zbytečně riskovat, vystačíte si jen s pár změnami v podobě polštářků, různých potisků, váz, svícnů a dalších dekorativních věcí.

Zelená uklidňuje, podporuje chuť k jídlu a má mnoho krásných odstínů. Zdroj: Scavolini

4. Cottagecore

Jeden z velkých trendů, který se objevil v roce 2021, je cottagecore. Jeho základem je cítit se doma útulně a volně. Cílem je útěk od stresu velkoměsta a návrat k přírodě a venkovu. K tomu jsou potřeba květinové motivy, rustikální detaily a barvy inspirované přírodou. Využijte kouzlo idylické venkovské chalupy prostřednictvím květinových potisků a vzorů, organických textur a dřeva. Cení se nábytek a vybavení z druhé ruky a rukodělné výrobky. Typické pro cottagecore je pěstování svých bylinek a zeleniny, třeba jen v pár truhlících na balkoně nebo na okně.

Venkovská atmosféra je pro styl cottagecore naprosto typická. Zdroj: Canstockphoto

5. Promyšlené osvětlení

Osvětlení má samozřejmě především funkční úlohu, ale proč by zároveň nemohlo být i zajímavým dekorativním prvkem? V domovech se tak začnou postupně objevovat výraznější modely, které odráží osobní styl majitele, od křišťálové nádhery až po výrazné vyřezávané starožitné svícny. Běžná světla a lampičky zůstanou jako dekorace. I tady je nutné myslet na vzhled, aby světla přesně zapadla do celého stylu interiéru a dotvořila žádanou atmosféru. Rozhodně se dnes vyplatí kontaktovat nějaké studio či specializovanou prodejnu a nechat si s osvětlením poradit, popřípadě nechat vytvořit projekt na míru.

Světla od českých sklářů jsou dokonalé objekty! Přesvědčte se sami!

6. Květiny na prvním místě

Květiny patří do domovů po generace a vždy patřit budou. V současné době ale zažívají doslova boom a dostávají se do centra pozornosti. Nemusí jít vždy jen o živé rostliny, ale v mnoha různých podobách. Určitě musíme zmínit tapety, protože květinové motivy nikdy nevyjdou z módy. Stále častěji se objevují i na látkách a různých textiliích, na nádobí a dekorativních prvcích. Je to proto, že lidé hledají radost a nic ji nedokáže probudit tolik, jako květiny, barvy a vzory.

Jak sladit interiér pomocí textilních dekorací?

 

7. Udržitelnost

Udržitelnost se šíří napříč světem dlouhodobě a letos se tento trend ještě více dostává do lidských domovů. Designéři kladou důraz na udržitelné materiály, odpovědnou výrobu a recyklaci různých materiálů nebo celého nábytku. Slyší tak na zájem, zejména mladší generace, dělat vědomější volbu, ať už jde o materiály nebo prodloužení životnosti věcí v domácnosti. Lidé se už nechtějí obklopovat tolika věcmi. Se zvýšeným povědomím o změnách klimatu, zatěžování planety odpady a často nelidských pracovních podmínkách se myšlenka udržitelnosti musela v interiérovém průmyslu rozhodně usídlit a stále roste. Investice do nesmyslného nábytku a doplňků, bude snad už brzy minulost.

Udržitelně můžete i uklízet. Třeba s hadříkem z PET lahví. Zdroj: Vileda

8. Domácí výroba a upcycling

Lidé už s tím vlastně začali v dobách pandemie a při trávení času doma. Mnohem více se pouštějí do kutilských projektů v rámci vytváření příjemného domova. Jde především o snahu zpracovat různé zbytky, starý nábytek, sklo, kov apod. Lidé šijí a předělávají staré oblečení, vyrábí nábytek z dřevěných palet, staré kusy nábytku natírají a upravují k obrazu svému. To vše za minimální investice. Tato činnost má hned několik plus. V první řadě omezíte zbytečný odpad a máte doma naprosto originální a jedinečný kousek.

Fotogalerie:

 

Jak rychle proměnit interiér?

 

 

You must be logged in to post a comment Login