Zahrada

6 jednoduchých letních tipů pro stále krásnou zahradu

Od   | 

V zahradě je spousta práce i během letních měsíců. Abyste se z ní mohli stále radovat a nestala se pro vás jen nepříjemným břemenem, držte se několika zaručených tipů, díky kterým zůstane krásná i v létě. Potom se už jen zastavte, přivoňte k růžím a dejte si pod pergolou třeba dobrou večeři s přáteli.

Kvetoucí pažitka je krásnou zahradní ozdobou, ale může se stát i nepříjemným plevelem.

1. DEJTE PLEVELU ČERVENOU

S vytrháváním prorůstající trávy a jiného plevele v záhoncích má zkušenost každý zahrádkář. Vyhnout se tomuto nešvaru nejde úplně 100%, v okrasné části zahrady hodně pomůže mulčovací kůra. Věděli jste ale, že nepříjemnou neplechu mohou způsobit třeba i pažitka, kopr nebo máta? Jestli si je nechcete rozmnožit po celé zahradě, zabraňte jejich vysemenění. V době, kdy už nebudou květy v plné síle, jednoduše je ostříhejte nebo otrhejte.

Bergenie vás pohladí na duši hlavně v jarních měsících.

2. UDĚLEJTE PROSTOR LETNIČKÁM

Abyste se mohli kochat barevnou krásou květin, které v létě kvetou, nenechejte je ve stínu jarniček. Ty vám v horkých měsících na zahradě stejnou žádnou velkou parádu neudělají. Jejich květy po uvadnutí ostříhejte, neuděláte ani chybu, když u některých druhů seříznete přebytečné listy. Navíc tak budete mít vše připravené pro jejich jarní rozkvět.

Včelky si rády smlsnou nejen na pylu měsíčku.

3. I HMYZ VÁM MŮŽE BÝT NÁPOMOCNÝ

Možná některé z nich nemáte rádi, ale věřte, že vosy, motýli, pavouci nebo sluníčka sedmitečná si hravě poradí se škůdci, které v zahradě prostě vidět nechceme. Proto je nechejte konat jejich práci. Rádi si určitě v zimě pochutnáte i na dobrém medu, měsíček, petunie nebo slunečnice by tedy na vašem záhonu neměly chybět.

Petunie i jiné opylovače vás svými barvami každý den příjemně naladí.

4. VYTVOŘTE SI BAREVNOU DŽUNGLI

Nebojte se kombinovat různé druhy květin, klidně mezi ně můžete zasadit i nějakou tu bylinku nebo listový salát. Směsice barev bude vypadat skvěle jak na záhonu, tak ve velkém truhlíku. Konec konců, takovou výzdobu si mohou udělat i ti, kterým zahrada nespadla do klína a jsou odkázaní pouze na balkon nebo terasu.

Obklopte se zářivými barvami třeba i na balkoně. Zdroj: Janet Loughrey

5. ROSTLINY MUSÍ MÍT PITNÝ REŽIM

Aby vaše květena, ale i trávník byli neustále v plné síle, je nutné poskytovat jim pravidelnou závlahu. Když počasí v tomto ohledu dlouhodobě nepřeje a máte tu možnost, pak je nejlepším řešením instalace kapkové hadice, která se postará o pravidelnou dodávku vody tam, kde potřebujete.

Kapková závlaha dokáže poskytnout rostlinám až 8 litrů vody za hodinu.

6. ZAPOJTE SVOU FANTAZII

Vaše zahrada nemusí být krásná jen díky pěstitelskému umu. Pokud jste kreativní typ nebo dokonce nadšený kutil, není nic jednoduššího, než si vyšperkovat své království starými předměty, které už dosloužily, a využít je třeba jako květináče nebo jejich podporu.

Dřevěné trakaře a džbery mohou být na zahradě hotovým pokladem.

Fiktivní rozkvetlé okno v hráni dřeva: originální nápad pro zdatnější kutily.


You must be logged in to post a comment Login