Inspirace

5 trendy barev pro letošní adventní věnec

Od   | 

Ti šikovnější si adventní věnce vyrobí jistě sami, my ostatní musíme vzít zavděk nabídkou na trhu. I ta je naštěstí bohatá. Ať už se pustíte do výroby, nebo vyrazíte na nákupy, je dobré vědět, jaké barvy budou o letošních Vánocích takzvaně in.

O tom, kde se adventní věnec vlastně vzal, se mezi křesťany a bezvěrci vedou spory. Pro věřící jde o náboženský symbol, ateisté oponují, že věnce ze zelených rostlin i svíčky se používaly k ozdobení stolů ještě před příchodem křesťanství. V obou podáních symbolizuje zelená barva život, v tom křesťanském jde o věčný život Ježíše Krista, v tom pohanském o symbol života v protikladu k okolní zimě. Nám dnes adventní věnec pomáhá ozdobit si domácnost už v předvánočním čase a vlastně si tak Vánoce o něco prodloužit. Zapálení svíčky každou neděli je tak trochu malou rodinnou slavností.

Na vánoční tabuli jsou zapáleny už všechny svíčky. Poslední adventní neděle může připadnout i na Štědrý den.

Nemusí být kulatý

Pro většinu lidí jsou dnes Vánoce především rodinnými svátky, s tím souvisí i to, že tradice příliš nedodržujeme. Ač název napovídá, že věnec by měl být kulatý, radí floristé, že by měl hlavně ladit s tvarem stolu, a dokonce i s vánoční výzdobou. Na druhou stranu v době adventu ještě většina z nás vánoční výzdobu nemá. Ale dnes, v době umělých stromků, přibývá těch, kdo interiér vánočně zdobí už na začátku adventu. Pokud k milovníkům několikaměsíční vánoční výzdoby patříte, zapátrejte ještě předtím, než se pustíte do výroby nebo nákupu věnce, v paměti, jaké že to mají barvu vánoční koule ukryté v krabicích na dně skříně.

Voňavý, přinesený z lesa

Přírodní adventní věnec je voňavý, to je nejspíš jeho hlavní předností. Základ tvoří plát kulatiny, nebruste ho ani neodstraňujte borku, vynikne tak jeho půvabná syrovost. Dozdobte větvičkami, šiškami, skořicí. Svíčky volte v bílé nebo krémové barvě, vhodné jsou i zemité odstíny. Chcete-li výraznější ozdobu, pak můžete sáhnout po červené, zelené nebo podle tradice fialové.

Tento věnec si snadno vyrobíte doma sami

Adventní svícen se dříve zavěšoval nad jídelní stůl. Až postupem času získal místo přímo na stole. Možná právě proto, aby nebral místo, mu návrháři časem přisoudili podlouhlý tvar.

Adventním věncem z tradičních materiálů rozhodně nic nezkazíte

Šedá s bílou  a stříbrnou

Do minimalistických interiérů se výborně hodí velmi moderní kombinace šedé se stříbrnou. Na rozdíl od červeno-zelené klasiky půjde nejspíš o kombinaci, která bude lidi rozdělovat. Pro někoho jde o vrchol elegance, jiným bude v její přítomnosti chladno. Ostatně milovníci teplých tónů nejspíš nežijí v minimalistických až industriálních interiérech. Každopádně tato kombinace neruší a momentálně je pro mnohé nejvíc trendy.

Přeslazený úlet, nebo trend

Růžová letos jednoznačně vede. Pokud se vám zdá příliš sladká, zkuste na korpus věnce přidat pár kuliček stříbrné barvy  a perleťově růžové svíčky. Budete překvapeni, jak vám věnec oživí interiér. Pokud máte pocit, že tato barva na adventní věnec tak nějak nepatří, jste na omylu! Původně totiž bývala jedna ze čtyř svíček růžová. Říkalo se jí pastýřská a vyjadřovala radost, že se adventní období blíží ke konci.

Zelené svíčky frčí

Neméně půvabnou kombinaci tvoří zelená, hnědá a zlatá, klidně i v kombinaci se dřevem, stuhami, vlnou a jablky. Tato barva bývá tradičně spojována s červenou, pokud chcete ale změnu a tato barva jehličí a trávy se vám líbí, pak nic nezkazíte, bude-li na věnci dominantní.

Červená bez zelené je také půvabná

K Vánocům červená barva patří, a pokud nechcete tradiční spojení červená-zelená, pak můžete zvolit jen tuto výraznou barvu. Elegantně vyzní v kombinaci s bílou, kdy postačí třeba jen keramika a svíčky doplněné červenou stuhou, jablíčky, minimalistickými červenými kulatými baňkami, nebo hvězdičkami, klidně i dřevěnými. Přírodní materiály snadno nasbíráte v lese, další materiál na výrobu se dostane v zahradnictvích, květinářstvích či v hobby marketech. K červené se hodí i stříbrná nebo zlatá, pak však tyto barevné kovy použijte v celém interiéru, aby působil jednotně.

Červená barva je tradiční. Můžete ji použít třeba jen na svíčkách.

Fotogalerie:

Zdroj: Pinterest, Studio Floren a archiv

A jak si snadno vyrobit věnec doma?


You must be logged in to post a comment Login