Kuchyně

5 tipů, jak zvolit barvy do malé kuchyně

Od   | 

Málokdo má kuchyni velkou jako taneční sál, ale i ta malá může působit velmi příjemně a opticky větším dojmem. Stačí vybrat správné barvy, a to nejen na kuchyňskou sestavu, ale také na stěny.

Do malého prostoru je vždy důležité volit světlou barvu, a to ať se jedná o koupelnu, ložnici nebo právě kuchyni. Světlé tóny místnost opticky zvětší a projasní. Díky tomu bude prostor vypadat vzdušně a místo tmavé „nory“ docílíme příjemné místnosti, i když v ní není tolik místa. 

Do malé kuchyně je důležité volit světlé odstíny. Zdroj: Ballerina

1. Jedna barva a několik tónů

Pokud si chcete dopřát barvy i v malém prostoru, je důležité vybrat pouze jednu a tu pak aplikovat v několik odstínech. Světlé barvy volte vždy na větší plochu, protože ta místnost projasní. Tmavší barvy v několika odstínech poté aplikujte na menší plochy, například v podobě příjemné dekorace, díky níž malý prostor neutlumíte, ale zároveň mu dodáte styl a originalitu. Zásluhou tmavších doplňků bude kuchyně spolu se světlými tóny kontrastovat a nebude působit vybledle. 

Kuchyni volte v několika odstínech stejné barvy.
Zdroj: Pinterest

2. Barva kuchyně je nejdůležitější

Vždy je důležité do kuchyně vybírat nejprve barvu kuchyňské sestavy a až podle ní kombinovat barvu zdí. Kuchyni v malé místnosti volte vždy ve světlém tónu, a pokud možno v lesklém provedení. Jen tak docílíte vzdušného a elegantního tónu. Mezi nejoblíbenější barvy do malé kuchyně patří například odstíny šedé, krémové či bílé barvy, které jsou nadčasové a které se dají skvěle kombinovat s jakoukoliv jinou barvou, po které toužíte. 

Nejprve zvolte barvu kuchyňské linky a až poté barvu stěn. Zdroj: Hanák kuchyně

3. Dřeva se vzdávat nemusíte

Ani v malé místnosti se nemusíte vzdávat dřeva, pouze je důležité dbát na správnou volbu odstínu. Místo tmavých tónů zvolte dřevo ve světle hnědé barvě nebo dřevo s nádechem do bílé či šedé barvy. Pokud dřevo do kuchyně zakomponovat chcete, ale pouze v menším měřítku, pak ho aplikujte například na pracovní plochu, kde můžete zvolit i výraznější barvu, která velikost prostoru nijak neovlivní. 

Ani v malé kuchyni se nemusíte vzdávat dřeva. Zdroj: Kuchyně Sýkora

4. Nepodceňujte barvu podlahy

V malé kuchyni je velmi důležitá i volba podlahy. Pokud navíc zvolíte podlahovou krytinu ve stejném odstínu po celém bytě, opticky prostor zvětší a sjednotí. Tak jako v ostatních místnostech i v malé kuchyni platí, že by odstín podlahové krytiny měl být o něco tmavší, než jsou zdi. Zvolit můžete tedy téměř všechny odstíny dřeva, nebo pro větší praktičnost velkoformátovou dlažbu ve světlých tónech. Ideální jsou neutrální tóny, jako je například šedá barva. Navíc jsou na ní vidět naprosto minimálně fleky či špína, jimž se v kuchyni zkrátka neubráníme.

Podlahu si můžete dopřát v tmavším odstínu i v malém prostoru. Zdroj: Pinterest

5. Barva kuchyňských zad pomůže vnést pestrost 

Záda kuchyně, tedy prostor za pracovní deskou, je ideální místo, díky kterému můžeme do kuchyně vnést trochu barviček. Pokud jsme se rozhodli pro jednobarevnou kuchyni, pak je ideální zvolit záda kuchyně v barevném, ale přesto decentním provedení. Odlišně barevný prostor za pracovní deskou dodá kuchyni šmrnc a originalitu. Správně však zvolte i materiál, který musí ladit s ostatním zařízením kuchyně. Nevyhýbejte se kontrastům kuchyňských zad a ostatní plochy, protože jen tak dodáte kuchyni skvělou atmosféru, kterou bude každý obdivovat. 

Zvolíte-li neutrální barvu kuchyně, můžete k ní jednoduše vytvořit kontrast například pomocí zajímavých obkladů. Zdroj: Rako

Barevné spektrum

Fantazii se sice meze nekladou, ale i v malé kuchyni je důležité se držet několika pravidel, od nichž bychom neměli nijak odbočovat. Například k výraznější stěně je důležité zvolit kuchyni v neutrálních barvách. A pokud si přece jen s výběrem barev a jejich kombinace nejste úplně jisti, pak zkuste využít barevné spektrum, které vám usnadní práci. Skvělý kontrast zvolíte barvami ležícími naproti sobě. Pokud však nechcete nic výstředního, je ideální zvolit takovou kombinaci barev, které leží vedle sebe. 

Barevné spektrum pomůže při rozhodování.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login