Inspirace

5 tipů pro úzkou předsíň, ve které se konečně pohodlně obujete i obléknete

Od   | 

Předsíň je místo, které po odemknutí uvidíme jako první. Proto by měla být vzdušná, prostorná a zkrátka bychom se ihned při vstupu měli v předsíní cítit příjemně. Disponujete-li však úzkou malou předsíní, která působí stísněným dojmem, pak zkuste těchto pět tipů, které i z úzkého vstupního prostoru dovedou vykouzlit harmonickou, energií naplněnou místnost, do které je radost se vracet. 

I tmavá předsíň bez okna lze předělat v útulný prostor. Zdroj: Home Style

1. Začněte barvami

Než začnete jakkoliv předsíň přestavovat, začněte s výběrem vhodných barev, které jsou základem dobrého výsledku. Protože předsíně a chodby se většinou řadí mezi prostory tmavé a bez oken, rozhodně se předem vyhněte tmavým odstínům a dále černé, či šedé barvě. Tmavé barvy malou předsíň nejenom ještě více opticky zmenší, ale zároveň pak bude prostor působit depresivně a ponuře. Další zásadní chybou je výběr křiklavých barev. Rozhodně zapomeňte na sytě červenou, zelenou, nebo zářivou žlutou, která na člověka a jeho zdraví působí špatně. Navíc jimi docílíte chaotického dojmu, který nikdo neocení. Do úzké předsíně volte neutrální a teplé barvy ve světlejším tónu s tlumeným akcentem. Na zdi předsíně vyberte například krémovou, hráškově zelenou, příjemnou světle modrou, lila barvu nebo odstín kávové či lososové. Ještě lepšího efektu docílíte, vymalujete-li barvou pouze jednu stěnu a ostatní necháte čistě bílé nebo decentně béžové.  Pokud jste milovníci tapet, pak si tuto zálibu u předsíně odpusťte. V žádné malé místnosti nevyniknou tapety s výraznými vzory. Ty prostor pouze ještě více zmenší. Na větší plochu zdi můžete aplikovat například decentní vzory samolepek. 

Do předsíně volte tlumené barvy pouze na jednu zeď. Ostatní ponechte čistě bílé, nebo krémové.
Zdroj: Home Style

Stěnu dozdobte barevnými věšáky Jellies Hangers, materiál termoplastický technopolymer, design Patricia Urquiola. Zdroj: Kartell.

2. Pouze nutný nábytek

V úzké chodbě moc možností nemáte a velké skříně se sem opravu nehodí. Místnost jenom zmenší a prostor pak bude působit stísněně. Pokud máte přece jen trochu místa, volte vestavěnou skříň, která nejenom prostor nezahltí, ale zároveň nenaruší rovné linie, které jsou v tomto případě opravdu důležité. Pokud si kvůli nedostatku místa vestavěnou skříň dovolit nemůžete, zvolte decentní malou komodu v bílé barvě nebo ve světlém dekoru dřeva.

Dostatečně prostorný botník zajistí pořádek v malé předsíni. Zdroj: Tchibo

Totéž platí i pro botníky, vyberte pouze jeden malý, který nezabere zbytečně místo. Na trhu najdete i botníky určené právě do malých vstupních prostorů, které se skládají pouze z otevřených polic, díky nimž se do nich vejde ještě víc párů bot. Spoustu místa také ušetříte, zvolíte-li věšák pro odložení svrchního oděvu. Pokud vám stojací věšák zabere moc místa, přivrtejte přímo na zeď několik designových věšáků, které samy o sobě mohou sloužit jako decentní a originální dekorace. Chybu neuděláte, ani pokud do předsíně namontujete několik otevřených polic. Nejenže police nezaberou tolik místa, ale zároveň poslouží jako odkládací prostor pro veškeré nezbytnosti. 

Do malé místnosti volte tlumené odstíny. Zdroj: Ikea

3. Zrcadlo, zrcadlo..

Zrcadla jsou skvělým pomocníkem nejen v předsíni… Pokud zvolíte tenké zrcadlo na zeď, nezabere ani kousek místa a zároveň prostor dokáže opticky zvětšit a projasnit. Navíc v předsíni se hodí dvojnásob, protože každý, kdo z domova odchází, se rád prohlédne. Skvělou vychytávkou je i zrcadlo po celé stěně předsíně. Při vstupu totiž vytvoří dojem rozdvojené místnosti, díky čemuž si nikdo nevšimne, jak je předsíň ve skutečnosti úzká. Důležité je si zapamatovat, že do malé předsíně se rozhodně nehodí žádné velké obrazy, ty by mohly prostor nechtěně utlumit a zbytečně zaplnit. 

Zrcadlo dokáže s optickými hrátkami spousty věcí. Zdroj: Atraktivní nábytek

Pořiďte nábytek, který zároveň bude sloužit k sezení. Sestava Cabot Cove, zdroj: Butlers.

 

4. Osvětlení dokáže divy

Mezi další skvělé pomocníky řadíme kvalitní osvětlení. Vyhněte se nepraktickým lampám či visacím lustrům, které pocit vzdušnosti jen pokazí. Naopak vedle nešlápnete, zvolíte-li bodová LED světla zabudovaná do stropu i podél podlahy. V předsíni se vyplatí zainvestovat do kvalitních zdrojů světla, které místnost dostatečně prosvětlí. Pokuste se vyhnout tlumenému osvětlení, které do malých prostorů zkrátka nepatří.

Někdy je chodba součástí schodiště, pak můžeme světla využít pro osvětlení obou částí a zároveň získáme dekorativní prvek.

Někdy je chodba součástí schodiště, pak můžeme světla využít pro osvětlení obou částí a zároveň získáme dekorativní prvek. Zdroj: Pinterest

LED světla jsou praktická, ale zároveň nikde nevyčuhují. Do úzké chodby se jedná o ideální variantu. Zdroj: Pinterest

5. Podlaha hraje velkou roli

Podlahová krytina hraje v celkovém výsledku velkou roli. Důležité je si uvědomit, že je třeba se vyhnout kobercům a tmavým podlahám, které by konečný výsledek pouze zkazily. Ideální podlahou do vstupních prostor je naopak kvalitní dlažba, případně všechny další odolné materiály. Vsaďte na neutrální barvy, jako je bílá, světle šedá, krémová nebo světle hnědá. Dekor dřeva pak volte ve světlém a teplém tónu. V malé předsíni se rozlučte s myšlenkou na vzorovanou podlahu, která ve finále prostor opticky zmenší. Toužíte-li podlahu něčím vyšvihnout, pak sáhněte po vkusném dekorativním koberečku, či kožešině. Zvolíte-li lamelovou podlahovu krytinu, pak chodbu opticky zkrátíte, položíte-li krytinu lamelami kolmo ke stěně. Rovnoběžně ji naopak ještě prodloužíte.

Do vstupního prostoru se nejvíce hodí kvalitní dlažba. Zdroj: Atlas Concorde

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login