Kuchyně

5 tipů, jak se poprat s úložnými prostory v malé kuchyni

Od   | 

Hlavním mínusem malé kuchyně je nedostatek úložných prostorů, bez kterých se zkrátka neobejdeme. Proto je důležité si uspořádání věcí dobře rozmyslet, vše zorganizovat a dodržovat v nich vždy pořádek.

I v malé kuchyni lze vytvořit spousta místa pro zásoby, nádobí, potřeby k vaření a pro všechno, co v kuchyni potřebujeme. Stačí se řídit několika pravidly a uvidíte, že budete překvapeni, kolik úložného místa lze na tak malém prostoru vytvořit. 

I v malé kuchyni lze vymyslet úložné prostory

Horní skříňky jsou nutnost

Jestliže se rozmýšlíte, zda při zařizování kuchyně horní skříňky úplně nevynechat, pak na to rozhodně zapomeňte. I přesto, že vynechání horních skříněk provzdušní celou místnost, nabídnou opravdu hodně úložného prostoru, který potřebujeme. Vybírat můžete z bezúchytkového provedení, čí výklopného systému. Navíc můžete zvolit jinou barvu povrchu, než kterou nesou dolní skříňky, čímž vytvoříte příjemný kontrast.  Na co je důležité dbát, je ale jejich rozměr. Protože potřebujeme co nejvíce prostoru, je třeba se vyvarovat takových, které mají výšku například pouze 40 centimetrů. 

Horní skříňky nevynechávejte

Nenechávejte volný prostor pod stropem

V extrémně malé kuchyni je hlavně důležité využít každý centimetr, a proto se nebraňte pořízení skříněk až ke stropu. Odborníci doporučují k hořejším skříňkám přidat ještě jednu řadu. Než se však rozhodnete pro několik úzkých skříněk, raději sáhněte po dvou širších, které působí elegantnějším dojmem. Horní řadu doplňte bezúchytkovým systémem, aby skříňky co nejvíce splynuly s okolím. Pamatujte také na to, že do horní řady je třeba umístit věci, které používáte pouze občas – například sváteční nádobí. Do dolní řady pak umístěte veškeré kuchyňské potřeby, které využíváte každý den. Velmi vhod přijdou výsuvné zásuvky, díky kterým získáte přehled o celém obsahu.

Horní skříňky se nebojte umístit ve dvou řadách.

Police a poličky

Nebojte se na volné stěny umístit nejrůznější poličky nebo police, na které umístíte věci, které každodenně potřebujete. Mohou to být kořenky, dochucovadla, bylinky či oblíbené hrnečky. Skvělou volbou je umístit pod polici lištu s háčky, na které můžete zavěsit nádobí, hrnce a další kuchyňské nářadí, které budete mít neustále při ruce a navíc nezaberou úložný prostor. 

Police a poličky ušetří místo.

Kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek patří mezi další skvělou vychytávku. Pokud si však říkáte, že se do tak malé kuchyně už nemůže vejít, pak popřemýšlejte nad tím, zda nezrušit jídelní stůl a kuchyňský ostrůvek nevyužít nejen jako další úložný prostor a pracovní plochu, ale zároveň jako stylový jídelní stůl a bar v jednom.  Přesto, že budete limitováni rozměry, vytvoříte nádherný moderní prvek, který bude každá návštěva obdivovat. 

Kuchyňský ostrůvek v malé kuchyni může nahradit jídelní stůl a poskytne úložný prostor.

Do rohů nepatří prázdnota

Kuchyně do tvaru písmene L nebo U jsou sice vyhledávány stále častěji, ale zároveň s sebou přinášejí jednu velkou nevýhodou. Jejich rohové skříňky a celkově rohy nejsou tak dobře přístupné, a proto často zůstávají prázdné a nevyužité, což je velká škoda. Na trhu však existují již kompletní kuchyňské linky, které jsou na tyto případy připraveny a disponují úložným prostorem i v rozích. Do těchto prostorů výrobci často instalují otočné koše, díky kterým lze věci umístit až dozadu. Pokud však již kuchyňskou linku máte, ale rohy zůstaly nevyužité, můžete dokoupit proutěné otočné košíčky, které se jednoduše umístí ke zdi. 

Roh v kuchyňské skříňce mžeme zabydlet pomocí otočných nebo výsuvných košů

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login