Obývací pokoje

5 tipů jak decentně zařídit obývací pokoj

Od   | 

Obývací pokoj je hlavním centrem dění a měl by splňovat praktickou stránku, ale zároveň by měl působit útulně, moderně i nadčasově. 

Správně zvolená barva zdí ani moderní sedací souprava ještě neznamenají, že bude místnost vypadat útulně. Při zařizování je důležité se zaměřit zejména na několik elementů, které pokud zkombinujete správně dohromady, stane se obývací pokoj vaší největší chloubou. 

Zařiďte obývací pokoj stylově. Zdroj: Koinor

Začněte barvami

Není nic horšího, než když do obývacího pokoje zvolíte křiklavé barvy, které se k sobě nehodí. V základu bychom měli sáhnout po světlých a vzdušných barvách, které dopomohou místnost prosvětlit nebo opticky zvětšit. Chybu neuděláte, zvolíte-li odstíny béžové, krémové, šedé, nebo příjemné zemité tóny. Pokud jste zastánci výrazných barev, pak zvolte jednu decentní barvu, ideálně pastelovou, a tu aplikujte na jednu stěnu. Může to být zeď za pohovkou nebo ta, na které je obývací stěna a televize. I tuto barvu opravdu zvažte, protože by snadno mohla celé místnosti ublížit. Zamyslete se i nad tím, jestli vaše oblíbená barva nebude mnohem vhodnější, pokud ji zvolíte v podobě dekorací, polštářů nebo například závěsů. 

Odlišnou stěnu nemusí zdobit pouze barva. Zvýraznit ji můžete například tím, že na jednu stěnu aplikujete kámen, režné zdivo, obklad ze dřeva nebo stylovou tapetu. Odborníci vždy doporučují tyto prvky použít pouze na jedné stěně, aby místnost nevypadala překombinovaně.

Barvy by v obývacím pokoji měly být decentní a vzdušné.

Pamatujte na správné umístění sedačky

To, že provedení, barva, i vzhled jsou při výběru sedací soupravy velmi důležité, je samozřejmost. Vyjma toho ale hraje důležitou roli také umístění sedačky. Disponujete-li dostatečně volným prostorem a nejste-li nuceni sedačku umístit ke zdi, pak se ji nebojte postavit do prostoru. V čem ale většina lidí dělá chybu, je to, že sezení situuje zády ke dveřím. Tehdy se v ní nikomu nebude sedět dobře, protože člověk, který neví, co se děje za jeho zády, se necítí příjemně a také se v této pozici dostatečně neuvolní. Při umísťování dbejte na to, abyste měli rozhled po celé místnosti, tedy jak na dveře, tak i na televizi. Okolo sedací soupravy by měl zůstat dostatečně volný prostor a od ostatního nábytku a vybavení by měl být ponechán odstup zhruba 85 – 90 centimetrů. Jen tak docílíte pohodlného procházení.

Nikdy neumísťujte sedačku zády ke dveřím. Zdroj: Natuzzi Italia

Světlo, světlo..

Během zařizování nepodceňujte ani výběr osvětlení, které v interiéru hraje důležitou roli. I přesto, že byste obývací pokoj zařídili ultramoderně, dostatečné osvětlení celý prostor dokonale projasní. Nevhodné, nebo nedostatečné světlo působí negativně na zdraví, ale i psychiku člověka, a i přesto, že si to neuvědomuje, můžeme mít podvědomě neustále pochmurnou náladu. Zvolením jednoho centrálního světla toho ale také moc nevyřešíme. Ideální je kombinovat několik zdrojů světla, jako jsou bodová LED světla ve stropním podhledu, doplňkové a dekorační osvětlení, které navodí intimní a útulnou atmosféru, nebo stojací lampa, která prosvětlí i ten nejtemnější roh. 

Správně zvolené osvětlení dopomůže modernímu obývacímu pokoji. Navíc působí blahodárně na psychiku.
Zdroj: Aulix lighting

Nábytek nepřekombinujte

Konferenční stolky, obývací stěna, knihovna, police i odkládací stolky. Tento nábytek zaplní obývací pokoj efektivně, a proto nebude vypadat prázdně. Stylové sestavy, které k sobě budou ladit, dodají místnosti šmrnc a ten správný směr. Přesto je ale třeba dávat pozor na to, abychom úložné prostory překombinovali a nezvolili jich do jedné místnosti moc. V dnešní době koupíte obývací stěny v podobě dvou skříněk, které po namontování prostoru neubírají vzdušnost. Naopak působí decentně a vkusně. Trendem jsou také otevřené knihovny, které lze zároveň využít jako prostor pro dekoraci, nebo nástěnné jednoduché police. 

V obývacím pokoji zvolte raději velkou sedací soupravu, která poskytne maximální pohodlí. Naopak uberte na rozměru konferenčním stolku. Ten má sloužit pouze pro odložení kávy, nebo drobného občerstvení, a proto by neměl zabírat zbytečně moc místa. K sezení pořiďte proto raději větší množství menších stolků.

Robustní obývací stěny už dávno nejsou v módě. Zdroj: Homestyle

Nebojte se dekorace

Dekorace dotváří útulnost, avšak i zde platí pravidlo “všeho s mírou”. Obývací stěnu a police nemusí nutně tvořit sošky ze všech dovolených. Raději zvolte zlatou střední cestu a na viditelné místo umístěte jeden předmět, ke kterému máte vztah, několik vonných svíček pro vytvoření útulné atmosféry nebo vázu s čerstvě nařezanými květinami. Chybu neuděláte ani jednou nebo dvěma rodinnými fotografiemi. Dekoraci však můžete v prostoru vytvořit i jinak. Co třeba barevné závěsy, zdobené záclony, příjemné rostliny nebo dekorace v podobě ozdobných polštářků na sedačce a křesle? 

Dekoraci lze vytvořit i pomocí polštářků. Zdroj Ikea

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login