Zahrada

5 tajných tipů, aby orchideje opakovaně kvetly

Od   | 

Správně pěstované orchideje vykvetou většinou dvakrát na jednom stvolu,, a když dokvetou, za několik měsíců až půl roku vykvetou znovu na nově vyhnaných květních stvolech. Protože jejich květy vydrží rozvité a krásné mnoho týdnů až měsíců, nic nebrání tomu, aby vás těšily většinu roku.  Pokud se jim u vás nedaří a když některou tuto krásnou rostlinu dostanete, většinou už znovu nevykvete, možná neznáte některý z následujících tipů. Dnešní rady se budou týkat nejběžnější odrůdy Phalaenopsis. 

S trochou snahy se pěstovat orchideje zadaří každému. Zdroj: Pixabay

Správné místo

Orchideje jsou choulostivé princezny. Musí mít hodně světla, tepla a vlhkosti, co jim nesvědčí, je přímý sluneční úpal. Tajný tip: Mnoha lidem orchideje nejkrásněji „jdou“ tam, kde jiné rostliny vegetují špatně, a to v kuchyni. Pokud máte kuchyni orientovanou např. na jihovýchod nebo jihozápad, postavte orchideje na okenní parapet. Vyšší vlhkost i teplo jdoucí z vaření a pečení budou rostlinám vyhovovat. 

V obchodě se poraďte, jaké podmínky jednotlivé druhy orchidejí vyžadují. Zdroj: Pinterest

Správná zálivka

Uvědomte si, jak rostliny žijí v přírodě. Epifyticky, v místě s vysokou vzdušnou vlhkostí, kde na ně občas sprchne a pak zase vyschnou a tak stále dokola. Proto nikdy nesmí stát ve vodě ani v příliš nacucaném substrátu. Jednou týdně je zalijte, nechte vodu v podmiskách a po hodině všechnu vylijte. Tajný tip: Občas na orchideje zapomeňte. Sledujte kořeny. Zalít rostlina potřebuje až tehdy, když jsou čistě stříbrné a trochu svrasklé. Rostlinu s kořeny momentálně zelenými po celé délce, ne jen na špičce, nezalévejte. K zálivce používejte měkkou dešťovou vodu. 

Sestříhnutí květního stvolu 

Tajný tip: pokud rostlině po odkvětu zkrátíte květní stvol za třetím očkem ostrými nůžkami, takřka vždy vyžene boční květní stvol, který znovu vykvete. Teprve po odkvětu druhého stvol seřízněte zcela. A pokud zapomenete a stvol neseříznete vůbec, vykvete nejspíš znovu rovněž. Stvol, který už znovu nevykvete, poznáte tak, že uschne a svraští, takový odřízněte asi centimetr od báze rostliny. Další se objeví jako samostatný po několika týdnech až měsících odpočinku. 

Květní stvoly orchidejí umí kvést opakovaně. Zdroj: Pixabay

Tma 

Nechce se orchidejím, které již mnoho týdnů odpočívaly bez květů, vyhnat nové květní stvoly? Zkuste ještě nějakou dobu počkat a lehce – skutečně lehce – rostlinu přihnojit hnojivem speciálně určeným pro orchideje. Kdo pěstuje více orchidejí vedle sebe, brzy možná zjistí, že novou fázi kvetení zhruba dvakrát ročně zahajují všechny naráz. Pokud ale skutečně zaspaly, využijte další tajný tip: Umístěte je na týden do úplné tmy  a poté znovu na původní místo. 

Orchidejím svědčí světlo, ale „šoková terapie“ v podobě tmy může nastartovat kvetení. 
Zdroj: Pinterest

Cukr

Někteří pěstitelé nedají dopustit na cukr ve chvíli, kdy se orchidejím už opravdu nedaří nebo získali rostlinu doslova „na vyhození“.  Tajný tip: připravte si roztok z litru vody a lžičky cukru a ponořte do něj rostlinu na 12 hodin. Poté ještě na hodinu nebo dvě do obyčejné dešťové vody. Používejte pouze výjimečně. 

Zdevastovanou rostlinu může podle některých pěstitelů zachránit voda s cukrem. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login