Zahrada

5 popínavek, které vám neopadají a zůstanou stále zelené

Od   | 

Toužíte po zelené fasádě nebo jen po rostlinách na zahradu, které vydrží stále zelené, během roku vám udělají radost svými květy a nebudete muset po nich na podzim zametat listí? Víme, které toto přání splní!

V dobách antického Řecka byl břečťan kvůli nutnosti opory považován za ženský symbol. Zdroj: Pixabay

BŘEČŤAN POPÍNAVÝ

Asi nejznámější mezi popínavými rostlinami je břečťan. Existuje nespočet druhů, ale pouze některé jsou neopadavé, a právě břečťan popínavý mezi ně patří. V dospělosti dorůstá až do výšky 15 m, proto je častou ozdobou fasád domů. Nepotrpí si příliš na přímé sluneční paprsky, proto ho před nimi ukryjte raději do polostínu nebo stínu. Za odměnu vám poskytne izolaci domu v horkých letních dnech, v deštivých zase jako ochrana před nasáknutím zdí.

Zimolez Henryův vám bude dělat radost svými barevnými květy. Zdroj: Pixabay

ZIMOLEZ HENRYŮV

Tato ovíjivá liána vám s šarlatově červenými květy bude vábit nejen vaše oči hlavně v červnu a červenci. Stejně jako břečťan dlouhodobě neprospívá na přímém slunci, zvlášť když nemá dostatek vláhy, proto je polostín až stín ideální stanoviště. Pokud máte na takovém místě pergolu, plot nebo treláž, neváhejte sem zimolez vysadit. Mrazuvzdorný je pouze částečně, proto musíte počítat s tím, že v zimě pár lístků odhodí.

Kůra a plody brslenu jsou jedovaté. Zdroj: Flickr – Leonora Enking

BRSLEN FORTUNEŮV

Jestliže si na zahradu vysadíte tento druh brslenu, brzy se dočkáte bohatého křovinatého porostu, který dosahuje výšky až 2,5 m. Nemusíte se ale bát, že by vám zahlušil celou zahradu. Dá se jednoduše tvarovat, takže s trochou toho úsilí vám poroste přesně tam, kde vy budete chtít. Žádné bujné květenství u něj ale nečekejte. Na sklonku jara sice obraší květy, ale jsou téměř neviditelné.

Lilek jasmínový nenese své druhové jméno jen tak pro nic za nic. Zdroj: Aubrieta

LILEK JASMÍNOVÝ

Tento stálezelený keř patří mezi velmi rychle rostoucí liány. Ideálním místem, kde lilek pěstovat, je květináč. Patří totiž do skupiny letniček, takže v zimě by vám venku pravděpodobně nepřežil. Přes celé léto bude váš zrak hýčkat svými květy, které barvou a částečně i tvarem připomínají jasmín.  

Mučenka odolá teplu i zimě. Zdroj: Pixabay

MUČENKA MODRÁ

Patří mezi nejméně náročné druhy mučenek, proto ji lze pěstovat nejen jako pokojovou, ale také venkovní okrasnou dřevinu. Jednoduše “mráz mučenku nespálí”, ale před silnými mrazy ji raději zabezpečte chvojím nebo slámou. Nejlépe se jí bude dařit na treláži nebo žebříku, po kterých se bude divoce pnout a odkud vás bude zahlcovat svými květy od jara do podzimu.


You must be logged in to post a comment Login