Ložnice

5 podstatných prvků, podle kterých vyberete tu správnou postel

Od   | 

Věděli jste, že spánkem strávíme zhruba třetinu svého života? Právě proto by měl být co nejlepší a nejkvalitnější. V první řadě je potřeba vybrat samotnou postel. Výběr rámu, roštu a matrace je nejdůležitější úkol. Na co se zaměřit, aby se nám dobře spalo?

Zaměřte se na správný výběr postele a konečně se vyspěte. Zdroj: Home Style

1. Rozměr postele

Před koupí je potřeba si ujasnit, zda pořizujeme běžné jednolůžko s rozměrem 90 x 200 cm, nebo dvojlůžko o rozměrech 160 x 200 cm či 180 x 200 cm. Jestliže potřebujete jednolůžkovou postel, ale máte rádi více místa, zvolte větší velikost, a to 140 x 200 cm. Při výběru matrace poté volte takový rozměr, jako je rozměr postele. Míry totiž standardně uvádějí velikost lůžka a nikoliv rámu postele. Odborníci jako správnou délku lůžka považují takovou, která přesahuje uživatele cca o 20 cm. Dobrou zprávu máme také pro ty s vyšším vzrůstem – na trhu najdete postele až do délky 240 cm. 

Na rozměry opravdu dbejte, přeci jen vybíráte postel na několik let. Zdroj: Natuzzi Italia

Pohodlná i krásná postel a dokonce i s úložným prostorem

 

2. Také výška je důležitá

Zaměřit se musíme také na výšku postele, které nám umožní jak pohodlné vstávání, tak i uléhání. Lékaři doporučují výšku bočnic cca 50 centimetrů plus matraci, kterou byste měli docílit výšky 50 – 70 centimetrů výšky, a to podle věku a vzrůstu uživatele. Spaní níže u země není praktické, jelikož se spodní část matrace nemá šanci odvětrávat, a nevznikají tak dobré hygienické podmínky.

Matrace musí být výš, aby byla prodyšná. Zdroj: Decoland

3.Rošt a matrace

Velmi důležitý je výběr samotného roštu a matrace. Některé postele při koupi již disponují roštem, je ale potřeba dát pozor, aby se dobře upevnil s rámem postele. Zamezíte tím nechtěného vrzání a jiným nepříjemným zvukům. Rošt postele může být z pevných desek nebo z lamel. Samozřejmostí by měla být také kvalitní matrace. Obecně se však doporučuje na pevnou desku roštu vybírat pružinové matrace a na lamelové rošty sendvičové nebo pěnové matrace. 

Důležitý je i výběr matrace a roštu. Zdroj: Trachea

4. Čelo postele

Velmi podstatnou součástí postele je čelo, které odděluje postel od stěny, ale zároveň slouží také jako dekorativní prvek. Zároveň tvoří oporu, a tím nám poskytuje pocit bezpečí. Výšku a provedení čela volte vždy tak, aby zapadlo do stylu celé ložnice. Zejména v malých ložnicích oceníte účelné čelo postele. Jeho součástí mohou být police, osvětlení, zásuvky apod.

Kovové postele mohou být i velmi subtilní a půvabné. Zdroj: Canstockphoto

5. Materiál postele

Výběr materiálu je taktéž podstatný, a to nejen kvůli kvalitě, ale i celkovému vzhledu. 

Dřevěné postele

Řadí se mezi nejkvalitnější, ale zároveň nejnákladnější postele, které na druhou stranu vydrží navždy. Jsou pevné, stabilní a nehrozí u nich nepříjemné vrzání. Do místnosti vnesou příjemnou atmosféru a pravděpodobně nikdy nevyjdou z módy. Při koupi berte v potaz vysokou hmotnost postele.

Postele z dřevotřísky

Svým vzhledem připomínají masivní postele, ale nejsou tak odolné. Velkým plusem je nižší pořizovací cena a zároveň i váha postele. Na trhu patří mezi nejprodávanější kousky, zejména díky finanční dostupnosti. I přesto se zaměřte na kvalitu, na trhu najdete kvalitní, i ty méně kvalitní dřevotřísky.

 

 

Kovové postele

Poslední dobou se do popředí dostávají také kovové konstrukce postelí, které působí jako zajímavý prvek v místnosti. Hodí se do takřka jakéhokoliv stylu (industry, Provence, vintage), jen je důležité postel pomocí doplňků podtrhnout. Při výběru se zaměřte na to, aby kovová konstrukce byla stabilní a nevrzala.

Čalouněné postele

Mezi nejoblíbenější materiály v posledních letech patří čalouněné postele. Jejich elegantní a stylový vzhled zkrátka v ložnicích boduje. Velkým plusem je nepřeberné množství barev, provedení i druhů látek, ze kterých si vybere opravdu každý. Čalouněné postele se zároveň dají kombinovat i s masivní konstrukcí, proto se nemusíte obávat nižší kvality. Látka je měkká a příjemná nejen na dotek, ale zároveň vytváří také pocit tepla. Nevýhodou však může být údržba. Při výběru dbejte na kvalitu čalounění, které lze čistit i pouhou vodou a hadříkem (ideální kůže), oceníte i sundavací potah.

Pro dokonalý spánek je důležité i perfektní povlečení, Zdroj: Povlečení-Matějovský

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login