Rady a tipy

5 nejčastějších chyb při navrhování dispozice malého bytu. Takhle se jim vyhnete!

Od   | 

Rekonstruujete byt anebo máte možnost klientských změn v novostavbě a můžete ještě upravit dispozici? Přemýšlejte nad ní velmi pečlivě, protože jakmile se nastěhujete, už nebudete chtít nic měnit. Předkládáme 5 nejčastějších chyb a rovnou i jejich řešení.

Kvalitní dispozice bytu je velmi důležitá, to proto, aby se nám dobře a pohodlně bydlelo, abychom neměli stísněný pocit a každý člen domácnosti si našel soukromí. Odvíjí se tedy nejen od velikosti bytu a možných úprav, ale i od počtu obyvatel, a to i s ohledem na budoucnost.

1. Chybí předsíň

V malých bytech se snažíme zvětšit prostory, a to třeba i na úkor předsíně, takže vstupujeme rovnou do obytného prostoru. Pomineme-li fakt, že byt, ve kterém chybí vstupní prostor, nelze zkolaudovat, a tedy oficiálně neexistuje, je takových domovů poměrně hodně. Jenže pro pohodlné bydlení je předsíň třeba, proto ji vybudujte, a to i kdyby to měl být jen malý koutek. Obecně platí, že šíře předsíně by měla být alespoň 110 cm, má-li vstup charakter chodby, pak postačí 80 cm. Předsíň nemusí být samostatná, stačí ji alespoň opticky ,a to například paravánem, nižší skříňkou, vhodná může být i skleněná příčka nebo textilní závěs. 

Vstupní prostor můžete oddělit úložným prvkem. Bude-li přístupný z obou stran, pak získáte více úložného prostoru.

2. Na malém prostoru co nejvíc pokojů

Potřebujete vytvořit hodně pokojů, aby měl každý vlastní útočiště? Výsledkem jsou však malé místnosti, které nelze ani pořádně zařídit. Co s tím? Zamyslete se nad tím, kde trávíte nejvíc času, a tuto místnost navrhněte maximálně prostornou, i třeba na úkor těch ostatních. Možná nakonec zjistíte, že můžete ložnici přidat k obývacímu pokoji a jen ji oddělit skleněnou stěnou, jejíž šíře je oproti standardní příčce mnohem menší. Můžete rovněž spojit pokoje dětí, které si zpravidla hrají spolu, a do budoucna jim připravit jejich teritoria k oddělení. Nezapomeňte, že ve vzdušném a prostorném bytě se vám bude bydlet mnohem pohodlněji.

1.Popřemýšlejte, zda je možné pokoje maximálně propojit. Nezapomeňte, že místnost můžete oddělit i třeba skleněnou příčkou.
2. Myslíte, že je nutné, aby kuchyň byla oddělena příčkou?

3. Malá kuchyně na úkor obývacího pokoje

Při propojování kuchyně s obývacím pokojem se často stává, že proporčně tato dvě místa nevyhovují reálnému životu. Pořídíme si velkou sedací soupravu, která zabere víc jak půlku polyfunkčního prostoru, ale přitom se rodina i přátelé schází u jídelní stolu, kuchyňského ostrůvku případně u barového pultu. Jenže ty z popsaných důvodů nepojmou všechny osoby. Při plánování polyfunkčního prostoru proto dbejte na adekvátní proporce a dostatek místa tam, kde se scházíte.

Velikost kuchyně i sezení by měla proporčně odpovídat vašemu životnímu stylu

K varnému ostrůvku přidejte z druhé strany barový pult. Rozšíříte tak možnosti sezení.

4. Toaleta je v samostatné místnosti

V malých bytech je i malá koupelna, proto je praktické spojit ji s toaletou, která zpravidla bývá hned v sousední místnosti. Získáte několik potřebných centimetrů, které se hodí při zařizování této oázy očisty a díky nimž můžete mít větší sprchový kout, vanu nebo umyvadlo. Je vám nepříjemný zápach? Není nic jednoduššího než si pořídit toaletu s odtahem zápachu mimo místnost. Tuto funkci najdete u moderních integrovaných toalet,nebo ji umožňuje splachovací nádržka, jejíž součástí je speciální díl, díky kterému je zápach z toalety odváděn.

Geberit AquaClean Mera

Moderní toaleta Aqua Clean Mera odvádí mimo jiné i zápach přímo z mísy, zdroj: Geberit

5. Pokoje jsou orientovány na nevhodné světové strany

Tento nešvar se týká i velkých bytů a domů, a proto pokládáme za nutného připomenout pravidla. Obecně se doporučuje polyfunkční prostor, kde je propojená kuchyně s obývacím pokojem, situovat na jih, případně jiho-západ nebo jiho-východ. Bude-li tato společenská část bytu otočena směrem na sever, budete tu mít oproti jiným místnostem šero a chladno. Dětské pokoje je vhodné situovat na západ, protože budou mít v pokoji denní světlo i ve večerních hodinách, na východ je vhodná ložnice manželů, kterým se bude ráno s východem slunce příjemněji vstávat.

Není nic příjemnějšího, než když vám do pokoje vchází dostatek denního světla a příjemné sluníčko.


You must be logged in to post a comment Login