Ložnice

5 kroků, jak si zajistit kvalitní spánek

Od   | 

Kvalitní spánek je enormně důležitý pro naše psychické i fyzické zdraví, ač mu stále mnoho lidí nevěnuje dostačenou pozornost. Proto vám přinášíme pět kroků, které mohou pomoci.

Jak si zajistit kvalitní spánek?

Vyjdeme-li z toho, že průměrný člověk spí osm hodin denně, vyplývá z toho, že v posteli strávíme zhruba třetinu života. Pokud se tedy dožijeme 81 let, spánkem strávíme hned 27 let. Ačkoli se to může zdát jako dlouhá doba, ještě důležitější je kvalita spánku, protože právě na této skutečnosti závisí, jak se budeme cítit v bdělém stavu. Mnoho lidí má stále tendence tento aspekt podceňovat, což může mít velmi negativní vliv na psychiku i fyzické zdraví. Jak si tedy zajistit kvalitní spánek?

1. Učiňte ložnici příjemným místem

Nikdo samozřejmě nechce chodit spát do prostoru, ve kterém se necítí dobře. Ostatně mnoho lidí má problém vyspat se na jiném místě než doma. Pokud vám ložnice jakkoli nevyhovuje, určitě se ji co nejdříve pokuste proměnit. Nemusíte přitom hned utrácet za drahý nábytek. V různých specializovaných obchodech, jako je např. Moebelix.cz, totiž seženete i různé příslušenství a doplňky do ložnice (textilie, zrcadla, dekorace, paravány), při jejichž pořízení rodinný rozpočet určitě nezruinujete.

2. Zaměřte se na matraci

Samozřejmě záleží na tom, na čem spíte. V tomto ohledu hraje roli rošt, ale především matrace. V současné době si samozřejmě můžete přečíst různá srovnání matrací. Ve zkratce by při výběru měla hrát roli vaše výška (matrace by měla být o 15 cm delší) a váha (velmi měkké typy jsou vhodné pro lidi do 60 kg, velmi tvrdé pro jedince nad 130 kg). Zaměřit byste se ovšem měli i na materiál nebo počet zón (existují třízónové až sedmizónové varianty). Aktuálně si lze navíc pořídit i speciální matrace, tedy zdravotní, ortopedické a další řešení.

3. Uvědomte si, že podstatná je tma

Pro kvalitní spánek je důležitý hormon, který se nazývá melatonin. Nikoli náhodou se mu totiž říká „spánkový hormon“. Ten se přitom v dřívějších dobách začal přirozeně vyplavovat na konci dne, tedy poté, co zapadlo slunce. Jenže v současné době je všude kolem nás spousta umělého světla, které není pro náš zdravý spánek ideální. Právě naopak! Pokud se tedy chcete lépe vyspat, měli byste zhasnout alespoň hodinu předtím, než půjdete do postele. A doplňme, že zdrojem umělého světla jsou i mobily, stejně jako telefonní a počítačové obrazovky.

4. Zklidněte svou mysl

Nikomu se samozřejmě neusíná dobře, pokud je nervózní nebo rozrušený. Jestliže se vám poslední dobou spí špatně, pokuste se před spánkem zklidnit svou mysl. Zažíváte-li aktuálně stresující období, není to samozřejmě nic jednoduchého, na druhou stranu za zkoušku nic nedáte. Ještě než půjdete do postele, uvelebte se v příjemné poloze ve zhasnuté místnosti a zkuste se soustředit pouze na jednu věc (třeba na svůj dech). Vyzkoušet můžete i meditaci, nicméně to už chce nějaké větší zkušenosti.

5. Naskočte na zdravý životní styl

Ačkoli se souvislost nemusí zdát na první zamyšlení zřejmá, zdravý životní styl a kvalitní spánek spolu souvisí opravdu výrazně. Tak například zdravá strava vede k tomu, že se člověk nenachází v nutričním stresu, což má samozřejmě vliv na celkové rozpoložení. Zdravý životní styl pak celkově pozitivně působí na psychickou pohodu. Fyzicky aktivní lidé navíc bývají v závěru dne přirozeně unavenější. Všechny tyto kroky povedou k tomu, že v průběhu noci strávíte déle času v delta fázi spánku, jež je podstatná pro naše vnitřní prožívání i fyzické zdraví.

Zdroj obrázku: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com


You must be logged in to post a comment Login