Obývací pokoje

4 triky jak nejen opticky nafouknout malý byt

Od   | 

I v malém bytě můžeme docela komfortně bydlet, zvolíme-li vhodný nábytek. A pokud použijeme optické triky, nebudeme se v něm cítit ani stísněně.

Základem komfortního bydlení, a to zejména v malém bytě, je kvalitní dispozice. Ta by měla být připravena ještě před tím, než ho začneme zařizovat. Odvíjí se od životního stylu a aktuálních potřeb. K pocitu nestísněných prostor si dopomůžeme správnou volbou materiálů. Pryč s robustními dveřmi, nahraďte je zasklenými, které vytvářejí  v prostoru pocit volnosti. Stejného výsledku dosáhnete, nahradíte-li některou ze sádrokartonových příček sklem. Nechcete-li aby bylo vidět z místnosti do místnosti opatřete ho pískováním. Nezapomeňte, že na skle lze vytvořit nejrůznější motivy, pěkně působí geometrické tvary. Kromě skla lze použít perspex, vhodný polykarbonát nebo jiné plasty, nemusíme se bát ani barevného nádechu. Ostatně barva je dalším klíčovým bodem. Vybírejte světlé odstíny, ideálně lesklé, které prostor rozzáří.

Zděná příčka je nahrazena příčkou ze skla. Tím prostor působí větším dojmem.

1. Veškeré jinak nevyužité prostory přeměňte v úložné

Při úvahách o dispozici bytu se pokuste maximum nábytku vestavět. Získáte tím potřebný prostor pro pohyb a místnost bude působit vzdušným dojmem. I sebemenší místo přijde vhod. Ideální jsou vestavěné skříně a skříňky, v horních částech místnosti vybudujte patro pro odložení kufrů, sportovních i sezónních potřeb. Velkou službu prokáže vnitřní vybavení, kterým šetříme potřebné centimetry a zároveň získáme dokonalý přehled ve věcech. Významnou roli sehrává i  způsob otevírání dvířek, tam kde to nejde klasicky, použijme roletky jejichž otevírání nebrání při procházení. Pro snadnější a bezpečnější manipulaci při vyndávání nebo ukládání zvolme speciální panty, které dovolí otevírání dvířek až na úhel 125 °. Podobnou funkci zastávají u zásuvek plnovýsuvy, které umožní vysunutí celé zásuvky, takže uživatel přehledně vidí veškerý obsah, zároveň s ním může pohodlně manipulovat.

Kuchyňské skříňky vybudujte až ke stropu

2. Nábytek s přidanou hodnotou

Do malého bytu rozhodně patří multifunkční nábytek. Mezi běžné patří rozkládací sedací souprava, rozkládací a sklápěcí stoly, rozkládací křesla ad. Na trh s malými byty reagují i výrobci nábytku a připravují do svých programů nejrůznější segmenty spořící místo. Do obývací stěny integrují lůžko, podobně je možné proměnit stolek v postel nebo do studentských pokojů to jsou sestavy se začleněným stolem i lůžkem. Rozhodně nic nezkazíte hnízdovými stolky poskytující hned tři odkládací plochy, vhod přijdou stohovatelné nebo skládací židle, kolečka na nábytku usnadní přesun z místa na místo.

Nábytek můžete nechat vyrobit na míru prostoru a doplnit o designové sezení, které je možno upravit do polohy ke spaní. Zdroj: Inpro design

3. Optické triky se hodí

Chcete-li použít tapety, vyvarujte se velkých vzorů, které na malý rozměr jen upozorní. Dejte přednost jemným nenápadným motivům, ideální jsou však stěny jednobarevné. V koupelně platí pravidlo, že čím menší formát obkladu, tím lépe. Ideální je 15 x 15 cm, 20 x 20 cm nebo mozaika. Nikdy dlaždice nepokládejte až ke stropu, obklad by se měl od dlažby odlišovat formátem, vzorem i barvou. Obecně na každý prostor platí klam zrcadla, které místnost opticky zvětší. Vodorovné pruhy pak prostor opticky rozšíří. Kromě bílé nebo světlých odstínu volme nábytek z průsvitných materiálů, které vytvoří nestísněný pocit.

Podlaha položená rovnoběžně s delší stranou místnosti vzbuzuje pocit většího prostoru

4. Kuchyně a koupelna

Zatímco v obývacím pokoji a ložnici si vystačíme s rozkládacím a skladebným nábytkem, v kuchyni a koupelně to tak snadné nebude. Zařizování malého kuchyňského prostoru je vždy kompromisem. Na začátku je důležité zvážit, bez jakého vybavení se tady neobejdeme a co naopak oželíme. Nutné je zachovat ergonomická pravidla, která zajistí pohodlí a bezpečí při vaření. Chladnička a potravinová skříň by měly stát v blízkosti vchodových dveří, abychom přinesený nákup mohli ihned uklidit. Mycí a varné centrum jsou oddělené, v těsné blízkosti vařiče nesmíme opominout alespoň třiceti centimetrovou plochu na odložení hrnce.

Kuchyni můžeme skrýt za sklápěcí (nebo posuvné) dveře.

V koupelně je základem úspěchu správná volba zařizovacích předmětů. V nabídce jsou kolekce jejichž tvůrci předem počítají se stísněným prostorem, a tak rozměry jednotlivých předmětů minimalizují, nezapomínají však na komfort při užívání. A tak vana může mít prostor pro nohy užší nebo část dna napodobující tvar sprchové vaničky (je rovnější a opatřená protiskluzovým povrchem), takže dovoluje pohodlné sprchování. Komprimovaný tvar mají i umyvadla. Podle potřeb můžeme použít šíře 50—55 cm s menší prostorovou hloubkou 42—45 cm nebo dokonce 38—40 cm. Praktické jsou typy s asymetrickým odkládacím prostorem nebo rohové varianty. Potřebné centimetry získáme spojením toalety s koupelnou. Výrobci i tady přispěchali na pomoc, a tak si můžeme pořídit závěsné WC s hloubkou 48 cm, kombi klozet má 60 cm, pisoár může vystupovat jen 15 cm ze stěny. Místo bidetu postačí ruční sprška nebo můžeme toaletu doplnit sedátkem s integrovanou sprškou.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login