Kuchyně

4 tipy pro kuchyni spojenou s obývákem

Od   | 

Kuchyně spojená s obývacím pokojem není žádná novinka. Je jen pár jedinců, kteří při zařizování nového bydlení preferují spíše oddělené místnosti. Ostatní naopak touží po spojeném prostoru, díky němuž dojde nejen k optickému zvětšení, ale hospodyňka se zároveň nebude cítit „odstrčená“ během přípravy jídla. Velký prostor vyžaduje speciální přístup při zařizování. Čeho se při koncipování těchto dvou propojených prostor držet?

Propojením kuchyně s obývacím pokojem získáte více místa a prostor bude působit vzdušně

1. Styl i barvy

Kuchyň v propojeném prostoru musíte přestat brát jako účelovou místnost. Naopak, nyní bude každému na očích, tudíž zvolte kuchyni, která bude ladit s celkovým stylem prostoru. Pokud se obývací pokoj nese na vlně moderny, pak i kuchyně by měla směřovat k tomuto stylu. Těžko si asi představíte rustikální kuchyni spolu s moderním obývacím pokojem. S tím souvisí i použití barev. Nic nezkazíte bílou nebo černou, ti co preferují barvy by se pak měli držet osvědčených pravidel. Tedy volit barvy tón v tónu, případně kontrastní, tedy ty, které leží v barevném spektru vedle sebe. Obecně se ale doporučuje volit kuchyni v neutrálních odstínech, které se ani po čase neokoukají. Ideální variantou je používat nábytek z ucelené kolekce, ve které najdete jednotlivé zařizovací prvky shodného designu. S nimi je pak už docela snadné sjednotit celou místnost.

Styl obývacího pokoje by měl odpovídat i stylu kuchyně. Důležité je sladit i barvy

2. Nezapomeňte na proporce 

Přestože je prostor spojený, i tak bychom v něm měli alespoň opticky vymezit jednotlivé zóny. Kuchyň můžeme oddělit pomocí ostrůvku, který může stát samostatně volně v prostoru, nebo navazovat na stěnu. Je to ideální řešení, protože zamezujeme přímému pohledu do kuchyně. Tomu můžeme zabránit i jídelním stolem, který by měl logicky navazovat na kuchyni. V některých případech můžeme k vymezení použít i sedací soupravu. Tehdy ovšem nesmíme zapomenout, že bychom při sezení vždy měli vidět na dveře. Budeme-li sedět zády k nim, pak se nebudeme cítit bezpečně, a tím ztratíme i na komfortu. Důležité je zvolit správnou velikost jednotlivých zón a jejich zařízení. Ta se odvíjí odpočtu obyvatel. Celek by měl působit vyváženě. Zóny můžeme rozčlenit i pomocí osvětlení, ostatně je nasnadě, že použijeme více typů svítidel, která budeme vzájemně mezi sebou kombinovat.

Kuchyni je potřeba oddělit od obývací části. Ostrůvek je ideální volbou. Zároveň může posloužit i jídelní stůl

3. Spotřebiče nesmí hlučet

Pokud propojíte kuchyni s obývacím pokojem, určitě vám nebude příjemné během pohodového večera u televize poslouchat hlučné spotřebiče. Investujte do kvalitních spotřebičů, které jsou tiché, ostatně hlučnost spotřebiče uvádí každý výrobce. Obecně platí, že odsavač par, u nichž je uváděna hlučnost okolo 50 dB, je považována za tichou. Běžně však najdete tyto přístroje s označením hluku kolem 40 dB. Podobně jsou na tom i myčky nádobí, u nichž prodejci upozorňují na hlučnost menší než 43 dB. Nepodceňujte taktéž na vzhled spotřebičů, i ten by měl korespondovat s kuchyní. 

V propojené kuchyni by neměla chybět kvalitní digestoř a tiché spotřebiče

4. Zlatá střední cesta pomocí příčky

Přestože preferujete propojený prostor, v některých případech se hodí místnosti oddělit. Taková situace může nastat, chce-li manžel sledovat důležité utkání a vy s přítelkyní posedět v kuchyni. Nebo když vaříte aromatické jídlo, jehož pachy nepojme ani sebelepší odsavač par, a je jednodušší zavřít. Právě pro tyto případy se hodí posuvné dveře, které jsou standardně otevřené a v případě potřeby se jednoduše zavřou. Dveře mohou být ze skla, tehdy na sebe vidíte a prostor jimi vyhrazený nepůsobí stísněným dojmem. Zpravidla bývají posuvné, kdy se křídla zasunují do sádrokartonového pouzdra nebo jsou uchyceny do designové lišty. Někdy se může hodit i částečně vyzděná příčka, která nebude místnosti zcela oddělovat. Z obývacího pokoje neuvidíte do kuchyně a naopak, ale zároveň prostory nejsou úplně oddělené a uzavřené. Díky příčce na návštěvu sice neuvidíte, ale i přesto si můžete povídat. Z jedné strany příčky můžete vytvořit jídelnu a na druhou umístit televizi a obývací stěnu. 

Prostory můžete oddělit i posuvnými dveřmi. Zdroj: Sapeli

Částečná příčka je skvělou volbou, pokud nechcete zcela oddělené místnosti, ale zároveň ani otevřený prostor

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login