Zahrada

4 keře, které na podzim probarví vaši zahradu

Od   | 

Ať chceme nebo ne, léto nás pomalu opouští a nejen naše zahrady začíná obklopovat podzim. Nemusíte z toho mít ale chmurné myšlenky. Víme, díky kterým keřům vás dobrá nálada neopustí ani v tomto ročním období!

Kromě zlátnoucího listí existuje i několik dřevin, které na konci léta a s příchodem podzimu kvetou i v našich podmínkách. Není jich sice mnoho, ale jejich barevné květy vykouzlí veselou atmosféru i v těch nejšedivějších dnech. Většina těchto keřů pochází z teplejších krajů, než je naše území, proto je důležité připravit jim na zimu dobrou pokrývku, která je ochrání před tuhými mrazy. Mnohdy postačí obsypat kořeny silnou vrstvou listí a přikrýt ji chvojím, jak jste ostatně možná zvyklí u zazimování jiných rostlin ve vaší zahradě. Pokud žijete v oblasti, kde jsou zimy tužší, můžete ještě keře obalit do igelitu, který jim vytvoří příznivější podmínky před mrazy i silnými větry.

PEROVSKIE

Tento aromatický keř se dorůstá výšky okolo jednoho metru, v teplejších krajích i o půl metru více. Jeho květy svým zbarvením často připomínají levanduli a plně začínají kvést v srpnu a září. Perovskie má ráda slunné a teplé stanoviště s propustnější, spíše písčitou půdou, která v zimě ochrání kořeny před hnilobou.

Perovskie může na první pohled připomínat levanduli.

FUCHSIE MAGELLANSKÁ

Tento původem jihoamerický keř rozzáří svými květy nejednu zahradu od konce léta až do příchodu prvních mrazů. Pokud fuchsii ještě ve svém království nemáte a chtěli byste si ji vysadit, počkejte s tím až do jara, aby do další zimy dobře zapustila kořeny. Stejně jako perovskie vyžaduje teplé a osluněné místo s dostatečně humózní půdou. Stanoviště by mělo být také dobře chráněné před silnými větry.

Korálové zbarvení fuchsie upoutá pozornost každého.

Pro fuchsii je charakteristická vůně jejích květů.

VELEŇ

Veleň, nebo taky klasnatka, ukazuje svou krásu podobně jako fuchsie od přelomu srpna a září až do příchodu mrazů. Její květy tvoří podlouhlé klasy, listy po promnutí vypouští vonné aroma podobné mátě. Pokud chcete, aby vám tato rostlinka správně prospívala, dopřejte jí také slunečnou a vyhřátou polohu v humózní půdě.

Veleň kvete sytým lila odstínem a v našich podmínkách dorůstá více než 1 metr. Zdroj: Milan Havlis

 HLODÁŠ

I hlodáš je dobré vysadit na teplá místa zalitá během dne sluncem, pak se vám totiž odmění svým bohatstvím v podobě žlutých kvítků. Nevýhodou tohoto hustě se větvícího keře je snad jen to, že je hodně trnitý. Pokud máte skalku nebo malé vřesoviště, bude se tu určitě krásně vyjímat.

Hlodáš evropský doslova zalije vaši zahradu zlatem.


You must be logged in to post a comment Login