Inspirace

Má váš domov čtvrtý rozměr?

Od   | 

Čtvrtý rozměr neboli čtyřrozměrný prostor (4D) je pojmem abstraktním a vznikl zobecněním pravidel třírozměrného prostoru. Matematici i filozofové jej studují už téměř dvě stě let. Dříve se čtvrtý rozměr interpretoval jako čas, od toho se však upustilo a ve 20. století byl vyvinut pojem časoprostoru. Co se času týká, nemohu nevzpomenout nedávno zesnulého vědce Stephena Hawkinga a jeho A Brief History of Time. Doporučuji. A jak to celé souvisí s bydlením a designem, ptáte se? Obvykle je přece naším cílem, aby obojí bylo NADčasové.

Kolekce Nid evokuje dřevo

Kolekce Nid má velmi příjemná jemný reliéf Zdroj: Atlas Concorde

Keramické obklady dávno nejsou určeny jen na stěny koupelen, záchodů a za kuchyňské linky. Významní výrobci již před mnoha lety začali pojímat každou novou sérii jako koncept, který plní stránku nejen funkční, ale i estetickou. A tak stále častěji můžeme vidět keramické obklady jako součást interiérů. Hitem posledních let se staly 3D obklady v čím dál větších formátech a KONEČNĚ se nám s nimi do interiérů začaly vracet i barvy!

Sprchový kout můžete barevně vymezit. Kolekce Arkshade Zdroj: Atlas Concorde

Začalo jaro – tedy alespoň z hlediska astronomického, a to v nás vždycky umocňuje touhu uklízet, založit bylinkovou zahrádku, pustit do domu čerstvý vzduch, umýt okna a – něco změnit. Vylepšit. Jaro je zkrátka novým začátkem. Pokud byste se tedy rozhodli změnit interiér vašeho příbytku, zkuste dát 3D obkladům šanci dřív, než sáhnete po obligátní výmalbě či stěrce a nebo tapetách.

Sluníčkově žlutá vnese do každého interiéru radost a světlo. Kolekce Arkshade

Sluníčkově žlutá vnese do každého interiéru radost a světlo. Kolekce Arkshade Zdroj: Atlas Concorde

Nejčastějším důvodem, proč lidé o 3D obkladech tolik polemizují, kdežto do 3D tapet skáčou po hlavě, je argument usazování prachu. Ano, je to tak. Prach se usazoval, usazuje a usazovat bude. Nebudeme si nic nalhávat. Ale v dnešní době je součástí vývoje nových sérií obkladů a dlažeb také hledisko údržby. A všichni renomovaní výrobci spolupracují s firmami, které se zabývají vývojem a výrobou prostředků na čištění a údržbu obkladů a dlažeb. A vždy je dbáno na to, aby byl povrch kvalitní nejen z hlediska estetického a technického, ale aby byl také snadno udržovatelný.

A když se nad tím člověk malinko zamyslí – určitě je snažší udržovat 3D obklad než např. textilii. Ano, nespornou výhodou (jedinou) je, že na té textilii prach prostě neuvidíte. Ale je to takové strkání hlavy do písku. A funguje do první návštěvy nějakého alergika.
Já osobně nemám nic ani proti textiliím, ale právě z výše uvedeného důvodu bych si je nepořídila. Protože co nevidíme, přestaneme vnímat. Ostatně i v lásce se říká „co oči nevidí, srdce nebolí“; funguje to úplně stejně. Samozřejmě přesně do okamžiku, než se vše prozradí. I pak to totiž funguje úplně stejně – u prachu alergickým záchvatem, čili průšvihem, stejně jako v lásce.

Obecně mi vždy přijde polemika kolem údržby malinko úsměvná. Protože co svět světem stojí, voda dělá kapky a prach se snáší do našich domácnosti, ať chceme nebo ne. My jen máme možnost –a díky všem, kteří tyty vymoženosti neustále vyvíjejí a zdokonalují! – minimalizovat náročnost údržby. A to už je něco! Protože naše babičky měly jen ocet (který je mimochodem na odstraňování vodního kamene zdaleka nejlepší). A my k octu máme ještě Pronto proti prachu!

Provedení 3D obkladů se dají obecně rozdělit do několika základních skupin – dekor&design, vzhled mramoru (marble look), vzhled kamene (stone look), vzhled pryskyřice (resin look), vzhled textilie (textile look), vzhled dřeva (wood look) a architektonický vzhled (architectural look).

Na trhu je už nepřeberné množství ve všech možných variacích a variantách, stačí se jen rozhodnout!

A že jsou drahé? Už dávno ne. Kdysi platilo, že pokud se dlaždice byť jen tvářila jako 3D, jednalo se o dekor a cena byla vždy za jeden kus. Všechno pokročilo – můj věk, doba i výrobní technologie, a díky tomu jsou dnes prodávány v cenách za metr čtvereční, čímž 3D obklady velmi výrazně zlevnily.

Navíc je jich na trhu opravdu nepřeberné množství. Chcete-li tedy váš domov letos na jaře změnit, uvařte si kávu, dejte si něco sladkého a prohlédněte si pozorně galerii tohoto článku. To aby se i do vašeho domova dostal ten čtvrtý rozměr. NADčasovost.

Jednou z trendy barev je růžová. Kolekce Mek

Jednou z trendy barev je růžová. Kolekce Mek Zdroj: Atlas Concorde

P. S. Svoji první fyzikální olympiádu jsem spočítala v 6. třídě. Ano, správně, to se fyzika ještě nevyučuje. Už je to strašně, strašně dávno. A nikdy jsem netoužila věnovat se jí nějak hlouběji. Na to totiž musíte být opravdu geniální, což nejsem. Ale fyzika mi pomáhá minimálně v tom, že vím, že voda do kopce nikdy nepoteče. Nikdy. Ale znám případy, kdy by vám to i slíbili.

Krásné jaro vám přeju!

Fotogalerie:

Foto: Atlas Concorde, LKozak a archiv


You must be logged in to post a comment Login