Inspirace

Má váš domov čtvrtý rozměr?

Od   | 

Čtvrtý rozměr neboli čtyřrozměrný prostor (4D) je pojmem abstraktním a vznikl zobecněním pravidel třírozměrného prostoru. Matematici i filozofové jej studují už téměř dvě stě let. Dříve se čtvrtý rozměr interpretoval jako čas, od toho se však upustilo a ve 20. století byl vyvinut pojem časoprostoru. Co se času týká, nemohu nevzpomenout nedávno zesnulého vědce Stephena Hawkinga a jeho A Brief History of Time. Doporučuji. A jak to celé souvisí s bydlením a designem, ptáte se? Obvykle je přece naším cílem, aby obojí bylo NADčasové.

Kolekce Nid evokuje dřevo

Kolekce Nid má velmi příjemná jemný reliéf

Keramické obklady dávno nejsou určeny jen na stěny koupelen, záchodů a za kuchyňské linky. Významní výrobci již před mnoha lety začali pojímat každou novou sérii jako koncept, který plní stránku nejen funkční, ale i estetickou. A tak stále častěji můžeme vidět keramické obklady jako součást interiérů. Hitem posledních let se staly 3D obklady v čím dál větších formátech a KONEČNĚ se nám s nimi do interiérů začaly vracet i barvy!

Sprchový kout můžete barevně vymezit. Kolekce Arkshade

Začalo jaro – tedy alespoň z hlediska astronomického, a to v nás vždycky umocňuje touhu uklízet, založit bylinkovou zahrádku, pustit do domu čerstvý vzduch, umýt okna a – něco změnit. Vylepšit. Jaro je zkrátka novým začátkem. Pokud byste se tedy rozhodli změnit interiér vašeho příbytku, zkuste dát 3D obkladům šanci dřív, než sáhnete po obligátní výmalbě či stěrce a nebo tapetách.

Sluníčkově žlutá vnese do každého interiéru radost a světlo. Kolekce Arkshade

Sluníčkově žlutá vnese do každého interiéru radost a světlo. Kolekce Arkshade

Nejčastějším důvodem, proč lidé o 3D obkladech tolik polemizují, kdežto do 3D tapet skáčou po hlavě, je argument usazování prachu. Ano, je to tak. Prach se usazoval, usazuje a usazovat bude. Nebudeme si nic nalhávat. Ale v dnešní době je součástí vývoje nových sérií obkladů a dlažeb také hledisko údržby. A všichni renomovaní výrobci spolupracují s firmami, které se zabývají vývojem a výrobou prostředků na čištění a údržbu obkladů a dlažeb. A vždy je dbáno na to, aby byl povrch kvalitní nejen z hlediska estetického a technického, ale aby byl také snadno udržovatelný.

3D obklady jsou vhodné i mezi horní a spodní kuchyňské skříňky. Kolekce 3D Wall design

3D obklady jsou vhodné i mezi horní a spodní kuchyňské skříňky. Kolekce 3D Wall design

A když se nad tím člověk malinko zamyslí – určitě je snažší udržovat 3D obklad než např. textilii. Ano, nespornou výhodou (jedinou) je, že na té textilii prach prostě neuvidíte. Ale je to takové strkání hlavy do písku. A funguje do první návštěvy nějakého alergika.
Já osobně nemám nic ani proti textiliím, ale právě z výše uvedeného důvodu bych si je nepořídila. Protože co nevidíme, přestaneme vnímat. Ostatně i v lásce se říká „co oči nevidí, srdce nebolí“; funguje to úplně stejně. Samozřejmě přesně do okamžiku, než se vše prozradí. I pak to totiž funguje úplně stejně – u prachu alergickým záchvatem, čili průšvihem, stejně jako v lásce.

Jemný dekor v kombinaci se subtilními zařizovacími předměty působí elegantně.

Jemný dekor v kombinaci se subtilními zařizovacími předměty působí elegantně.

Obecně mi vždy přijde polemika kolem údržby malinko úsměvná. Protože co svět světem stojí, voda dělá kapky a prach se snáší do našich domácnosti, ať chceme nebo ne. My jen máme možnost –a díky všem, kteří tyty vymoženosti neustále vyvíjejí a zdokonalují! – minimalizovat náročnost údržby. A to už je něco! Protože naše babičky měly jen ocet (který je mimochodem na odstraňování vodního kamene zdaleka nejlepší). A my k octu máme ještě Pronto proti prachu!

Provedení 3D obkladů se dají obecně rozdělit do několika základních skupin – dekor&design, vzhled mramoru (marble look), vzhled kamene (stone look), vzhled pryskyřice (resin look), vzhled textilie (textile look), vzhled dřeva (wood look) a architektonický vzhled (architectural look).

3D obklady se bezvadně kombinují s obložením krbu. Kolekce Spa

3D obklady se bezvadně kombinují s obložením krbu. Kolekce Marvel.

Na trhu je už nepřeberné množství ve všech možných variacích a variantách, stačí se jen rozhodnout!

A že jsou drahé? Už dávno ne. Kdysi platilo, že pokud se dlaždice byť jen tvářila jako 3D, jednalo se o dekor a cena byla vždy za jeden kus. Všechno pokročilo – můj věk, doba i výrobní technologie, a díky tomu jsou dnes prodávány v cenách za metr čtvereční, čímž 3D obklady velmi výrazně zlevnily.

Navíc je jich na trhu opravdu nepřeberné množství. Chcete-li tedy váš domov letos na jaře změnit, uvařte si kávu, dejte si něco sladkého a prohlédněte si pozorně galerii tohoto článku. To aby se i do vašeho domova dostal ten čtvrtý rozměr. NADčasovost.

Jednou z trendy barev je růžová. Kolekce Mek

Jednou z trendy barev je růžová. Kolekce Mek

P. S. Svoji první fyzikální olympiádu jsem spočítala v 6. třídě. Ano, správně, to se fyzika ještě nevyučuje. Už je to strašně, strašně dávno. A nikdy jsem netoužila věnovat se jí nějak hlouběji. Na to totiž musíte být opravdu geniální, což nejsem. Ale fyzika mi pomáhá minimálně v tom, že vím, že voda do kopce nikdy nepoteče. Nikdy. Ale znám případy, kdy by vám to i slíbili.

Krásné jaro vám přeju!

Fotogalerie:

Foto: Atlas Concorde, LKozak a archiv


You must be logged in to post a comment Login