Zahrada

3 důvody proč kompostovat a co přesně na kompost (ne)patří

Od   | 

Zeminu samozřejmě můžeme koupit v obchodních řetězcích, ale ta, kterou si vyrobíme z vlastních zdrojů, nás bude těšit mnohem víc. Dokonce jsme našli tři pádné důvody, proč si kompost pořídit na zahradě. To pro ty, kteří kompostování stále nepřišli na chuť.

1. Zpracujete většinu toho, co vyprodukuje vaše zahrada i kuchyň

Majitelé zahrad jistě řeší, kam s posekanou trávou, větvemi, listím, zkrátka vším co vyprodukuje zahrada. Ne všechno se vejde do BIO popelnice, a vozit to na uměle vytvořenou skládku není správné. A právě to je důvod číslo jedna: můžete zužitkovat ve svůj prospěch produkci zahrady, kterou sami nespotřebujete. Kromě už výše zmíněného patří na kompost piliny, hobliny, dřevěný popel a samozřejmě plevel. K tomu můžeme přidat i odpad z kuchyně případně zbytky z domácnosti. Na kompost patří ovoce, zelenina, kávová sedlina, zbytky čaje, vaječné a ořechové skořápky, málokdo ví, že můžeme použít papírovou výstelku mezi vajíčky nebo jejich obaly z recyklovaného materiálu. Dále sem můžeme hodit výstelku býložravého domácího mazlíčka, papírové kapesníčky nebo utěrky apod. Na kompost ale rozhodně nepatří maso, exkrementy od masožravých zvířat, škůdcem napadané rostliny, časopisy, noviny, sklo, kameny ani popel z uhlí nebo cigarety.

2. Máte vlastní hnojivo

Kompostováním vzniká skvělé hnojivo, o jehož původu víte úplně vše. Takže víte, že je to to nejlepší, co můžete vašim rostlinkám poskytnout. A navíc zadarmo. To už bezpochyby stojí za zvážení, zda si přece jen kompost na zahradě nevybudovat. Pokud jste nad ním začali uvažovat, pak můžete zvolit mezi dřevěnou variantou, které zahradám, dle naše úsudku, sluší nejvíc. Můžete mít ohrádku na kompost také z masivního pozinkovaného plechu, které rozhodně na zahradě neudělá ostudu. Je tvarově neměnný a odolává vysokým zimním teplotám. Poslední možností jsou kompostéry nebo kompostovací sila z plastu. Je už jen na uživateli, zda mu plastový prvek v zahradě nevadí, nebo má možnost ho schovat za strom nebo za dům. Jejich výhodou je mimo jiné i snadné rozebírání a znovu sestavení. 

Zvolit můžete kompostér ze dřeva, masivního pozinkovaného plechu nebo plastu. Zdroj: Limes

3. Děláte něco pro své zdraví

Kromě toho, že získáte kvalitní bio hnojivo a tím i bio zeleninu nebo ovoce ze zahrádky, děláte i něco pro zdraví. O kompost se musíte starat a to vyžaduje i určitou fyzickou námahu. Jednoduše až nastane čas, je potřeba ho přeházet, abyste mohli zužitkovat svou píli. Fyzická námaha a vlastně i duševní, která je s tímto typem práce spojená, rozhodně prospěje vašemu tělu.

Kompostér můžete i umně začlenit do zahrady, takže nebude opticky rušit. Zdroj: Ekodomov


You must be logged in to post a comment Login