Osvětlení

15 krásných svítidel nad jídelní stůl

Od   | 

Je až obdivuhodné, jaká svítidla jsme schopni nad jídelní stůl zavěsit. Většina z nich totiž není k tomu účelu vhodná. Víceméně je nejpraktičtější jen jeden typ.

Nad jídelní stůl patří závěsné lampy, u kterých můžeme okamžitě, dle potřeby, nastavit výšku světla. Závěs je na pružině, nebo nastavitelném lanku a my ho snadným tahem ovládáme. Použít můžeme i ty modely, u kterých je délka závěsu pevně stanovená. Tehdy mějme na paměti, že stínítko by nemělo bránit ve výhledu na osobu, která sedí naproti, a také nesmí oslňovat.

Závěsná svítidla Ripley (Grey Pants)

Závěsná svítidla Ripley (Grey Pants)

Toho docílíme vhodnou délkou závěsu a také správně zvoleným zdrojem světla. Vybírejme žárovky vyzařující teplý odstín, tehdy totiž jídlo na stole působí chutně a i strávníci ve světle lamp vypadají přitažlivě. V tomto ohledu je důležitá rovněž barevnost stínítka, které se s barvou světla prolíná. Bude-li totiž například modré, barva světla bude studená, tedy nevyhovující. Volte proto stínítka v neutrálních barvách, jako například bílá nebo čirá, případně všechny teplé odstíny (oranžová, červená, žlutá).

Stůl můžete osvětli také pomocí nástěnné lampy s výsuvným ramenem. Svítidlo Dejavu, Modo Luce

Stůl můžete osvětli také pomocí nástěnné lampy s výsuvným ramenem. Svítidlo Dejavu, Modo Luce

Další možnosti

Závěsná svítidla Bulb Fiction (Light Years)

Závěsná svítidla Bulb Fiction (Light Years)

Instalujeme-li nad stůl světla přisazená ke stropu, na jídlo uvidíme, ale odborníci to nedoporučují, a to právě pro nedostatečnou světelnost. Ještě horší je varianta, kdy světlo nad stolem nemáme vůbec a používáme jen jednu lampu, která je zpravidla instalována v prostředku stropu. Tehdy si můžeme pomoci stojacími lampami s ramenem, které zasahuje až nad jídelní desku. Podobně vhod může přijít i nástěnné světlo s rozkládacím ramenem.

Design nad stůl patří

Jídelní stůl bývá součástí polyfunkčního prostoru, a tak chceme, aby ladil s celým zařízením. Lampy mohou vzhled podtrhnout, nebojme se tedy atraktivních světel, která poutají pozornost. Patří sem klasika, například závěsné svítidlo Zettel od Ingo Maurera,  hodí se sem i svítidla, jejichž vzhled má co do činění s kuchyňskými prvky. Novinkou jsou například světla ve tvaru mlýnku na pepř. V posledních letech se rozmohla světla s přiznaným zdrojem světla. Jsou to barevné kabely zakončené pouze dekorativní žárovkou, nebo svítidla s průsvitnými stínítky, ve kterých jsou zdroje vidět. Přestože patří mezi dekorativní světla, mnozí je instalují nad jídelní stoly, kde víceméně svou funkci splní, zvláště je-li jich instalováno několik vedle sebe. 

Fotogalerie:

Připravila: Karolína Sornas, Foto: Light Year, Flos, Brandvan Egmond, Modo Luce

Související články:

Rozhovor s Ingo Maurerem

Svítidla s důvtipem

Light and Building 2016 a nové trendy v osvětlení

Žárovky. Vyznáte se v nich?

Pravda o LED diodách

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *