Osvětlení

Doplňte jídelní stůl krásnými světly. Vždycky je dobré vidět, co jíte

Od   | 

Je až obdivuhodné, jaká svítidla jsme schopni nad jídelní stůl zavěsit. Většina z nich totiž není k tomu účelu vhodná. Víceméně je totiž nejpraktičtější jen jeden typ.

Závěsná svítidla Caravaggio (Light Year), lakovaný kov

Závěsná svítidla Caravaggio (Light Year), lakovaný kov

Nad jídelní stůl patří závěsné lampy, u kterých můžeme okamžitě, dle potřeby, nastavit výšku světla. Závěs je na pružině, nebo nastavitelném lanku a my ho snadným tahem ovládáme. Použít můžeme i ty modely, u kterých je délka závěsu pevně stanovená. Tehdy mějme na paměti, že stínítko by nemělo bránit ve výhledu na osobu, která sedí naproti, a také nesmí oslňovat.

Velmi hezky působí, je-li nad jídelním stolem zavěšeno několik svítidel s různě velkými stínítky. Jejich vzhled by se měl doplňovat.

Velmi hezky působí, je-li nad jídelním stolem zavěšeno několik svítidel s různě velkými stínítky. Jejich vzhled by se měl doplňovat.

Toho docílíme vhodnou délkou závěsu a také správně zvoleným zdrojem světla. Vybírejme žárovky vyzařující teplý odstín, tehdy totiž jídlo na stole působí chutně a i strávníci ve světle lamp vypadají přitažlivě. V tomto ohledu je důležitá rovněž barevnost stínítka, které se s barvou světla prolíná. Bude-li totiž například modré, barva světla bude studená, tedy nevyhovující. Volte proto stínítka v neutrálních barvách, jako například bílá nebo čirá, případně všechny teplé odstíny (oranžová, červená, žlutá).

Závěsné svítidlo se sisalovým stínítkem, které umožňuje pohled na zdroj osvětlení.

Závěsné svítidlo se sisalovým stínítkem, které umožňuje pohled na zdroj osvětlení.

Další možnosti

Instalujeme-li nad stůl světla přisazená ke stropu, na jídlo uvidíme, ale odborníci to nedoporučují, a to právě pro nedostatečnou světelnost. Ještě horší je varianta, kdy světlo nad stolem nemáme vůbec a používáme jen jednu lampu, která je zpravidla instalována v prostředku stropu. Tehdy si můžeme pomoci stojacími lampami s ramenem, které zasahuje až nad jídelní desku. Podobně vhod může přijít i nástěnné světlo s rozkládacím ramenem.

Nástěnné světlo Dejavu

Stůl můžete osvětli také pomocí nástěnné lampy s výsuvným ramenem. Svítidlo Dejavu, Modo Luce

Design nad stůl patří

Jídelní stůl bývá součástí polyfunkčního prostoru, a tak chceme, aby ladil s celým zařízením. Lampy mohou vzhled podtrhnout, nebojme se tedy atraktivních světel, která poutají pozornost. Patří sem klasika, například závěsné svítidlo Zettel od Ingo Maurera,  hodí se sem i svítidla, jejichž vzhled má co do činění s kuchyňskými prvky. Novinkou jsou například světla ve tvaru mlýnku na pepř. V posledních letech se rozmohla světla s přiznaným zdrojem světla. Jsou to barevné kabely zakončené pouze dekorativní žárovkou, nebo svítidla s průsvitnými stínítky, ve kterých jsou zdroje vidět. Přestože patří mezi dekorativní světla, mnozí je instalují nad jídelní stoly, kde víceméně svou funkci splní, zvláště je-li jich instalováno několik vedle sebe.

Závěsná svítidla s možností nastavené délky závěsu. Aim (design Ronan and Erwan Bouroullec), Flos.

Závěsná svítidla s možností nastavené délky závěsu. Aim (design Ronan and Erwan Bouroullec), Flos.

Fotogalerie:

Foto: Light Year, Flos, Brandvan Egmond, Modo Luce


You must be logged in to post a comment Login