Kuchyně

10 tipů, jak z úzké kuchyně vyčarovat příjemný prostor

Od   | 

Ideální bydlení bez jakékoliv chybičky má jen málokdo. Hledá se obtížně a často nezbývá nic jiného, než ze svých požadavků trochu slevit a udělat nějaký kompromis. Například v kuchyni. Štve vás, že je příliš úzká a působí jako ulička ve vlaku? Zkuste vyzkoušet následující fígle.

Trendy jsou kuchyňské baterie se senzorem

 

Úzká kuchyně nemusí být nutně malá. Ale její tvar vyžaduje velké přemýšlení a spoustu plánů, jak vhodně umístit nábytek a zároveň popřemýšlet o tom, jak bude celkově působit. Kuchyně je pro mnoho majitelek a majitelů osobním místem a potřebují se v ní cítit pohodlně. Výhodou je, že za poslední roky šel vývoj hodně kupředu, a to co dřív byl jen sen, se dnes stává realitou.

1. Nábytek na míru je krok číslo jedna

Kuchyňské skříňky na míru jsou v podstatě nutnost. Lze s nimi skvěle využít prostor, pracují s různými úhly a křivkami, dokážou se přizpůsobit i složitějším prvkům. Důležité je nevidět složitý prostor, ale spíš příležitost vytvořit něco jedinečného. Takový nábytek dobře funguje v oblastech, které jsou nešikovně tvarované a vyhovují různým požadavkům. Ať už potřebujete více polic, další zásuvky, rohové skříně apod.

Určité druhy potravin nesmí být uloženy vedle sebe. Například mouka s aromatickým kořením. Zdroj: Blum

 

2. Barvy a povrchové úpravy

Při navrhování úzké a dlouhé kuchyně potřebujete barevné schéma, díky kterému bude kuchyně působit prostorněji. Jasnou atmosféru vytvoří světlé skříňky v neutrálních barvách. Zvažte výběr jemných pastelových odstínů a míchání tónu v celém barevném návrhu. Jestliže máte v oblibě spíše tmavé barvy, kombinujte je s prvky s lesklou povrchovou úpravou, která umožní odrážet světlo a vytvářet dojem větší místnosti, než ve skutečnosti je. Dávejte do kontrastu tmavé části se světlou pracovní deskou a podlahou, abyste předešli zbytečnému zahlcení malého prostoru. Pozor na příliš mnoho detailů. Nebojte se barevných dlaždic podél prostoru mezi pracovní deskou a skříněmi. Pověste zrcadlo nebo výrazné umělecké dílo na stěnu. Je to skvělý způsob, jak ukázat svou osobnost.

Když vhodně nakombinujete barvy, nemusíte se bát ani tmavších odstínů. Zdroj: t.lacq

3. Oddělte prostor ostrůvkem

Možná máte místnost velkou, ale její součástí je i obývací pokoj a jídelna. Na kuchyňský kout zůstává pouze úzká nudle. Vy tam máte rovnou kuchyňskou linku. Aby celek nepůsobil stroze a obyčejně, doplňte linku ostrůvkem,  který s ní běží paralelně a odděluje obývací či jídelní část za nimi. Takový prostor působí úplně jinak, jelikož je lehčí, otevřenější a společenštější. Pokud se rozhoduje, zda v tomto případě ostrůvek ano nebo ne, jednoznačně ho berte. Získáte navíc i další úložné místo.

Ostrůvek chytře odděluje prostor, nabízí další úložné místo a kuchyň s ním vypadá elegantně a prakticky. Zdroj: Ikea

4. Ušetřete místo bez úchytek

Možná vám to přijde jako drobný detail, ale může to být celkem zásadní. Úchytky na skříňkách nějaké to místečko zaberou, a když je už tak dost omezené, může se vám stát, že do nich budete každou chvíli narážet a není to nic příjemného. Bezúchytkové provedení je zároveň dost moderní a oblíbené. Elegantní skříňky s touto úpravou vypadají elegantně a odpadá leštění úchytů.

V úzké kuchyni se vyplatí řešení bezúchytkové řešení, které je v současné době hodně moderní. Zdroj: Le Bon

5. Myslete na vhodné osvětlení

Když je prostor dost prostorově omezený, je životně důležité vyřešit dobré osvětlení. Jednoduché triky umí proměnit dlouhou a úzkou kuchyň v pohodlný a stylový prostor. Určitě využijte přirozené světlo. Neblokujte okna, nedávejte před ně skříně, není-li to nutné. Pokud potřebujete více úložných prostor, zkuste police, které zcela nezakryjí okna. Stropní světlo spojte s dalšími svítidly, jako například nástěnnými,  LED pásky, závěsnými modely apod. Použít můžete také svítidla jen ke zvýraznění určité části vaší kuchyně. Oblíbená možnost je přidání bodových světel pod polici ke zvýraznění hlavní pracovní části.

 

6. Využijte sklo

Přirozené světlo je při vaření v úzkých prostorách podstatné. Máte-li možnost v kuchyni mít okno, rozhodně ho volte. Případně se nikdy nesnažte ho zakrývat závěsy či roletami. Alespoň ne stále. Okno propouští světlo a vařit nebo stolovat s celou rodinou za svitu slunce zajistí, že toto místo se stane ústředním bodem tohoto prostoru. Pokud nemáte okno v kuchyni, můžete využít zrcadlový efekt. Zrcadla jsou spolehlivým pomocníkem, když chcete vzbudit dojem, že vaše místnost je větší, než se zdá. Efekt ještě znásobíte, když jich využijete v místnosti několik. Nemusíte hned věšet zrcadla na každém rohu, stačí využít skříňky ve vysokém lesku, které způsobují tzv. zrcadlení. Ten lze znásobit také pomocí lednice, varné konvice, desky či trouby.

Sklo nemusí být jednobarevné, může být doplněno grafickým motivem. Zdroj: J. A. P.

7. Odstraňte všechny překážky

Omezený prostor se každý snaží maximálně využít. Věnujte čas tomu, že odstraníte všechno, co by mohlo nějak místnost narušit a překážet. Představujte si, jak lidé budou kuchyní procházet a ptejte se sami sebe, zda opravdu potřebujete každou skříňku, stoleček nebo dokonce dveře, zejména v úzké kuchyni. Kde je to možné, dveře a lišty dejte pryč, abyste zvýšili průchod vzduchu a nic nestálo v cestě.

V úzké kuchyni není místo pro překážky. Zdroj: Canstockphoto

8. Vytvořte prostor pro stolování

V úzké kuchyni se dá vařit poměrně efektivně, ale může být problém pro umístění stolu. Často se nachází v uzavřených místnostech. Máte-li k dispozici dostatečnou délku na bar nebo menší kuchyňský stolek, poskytnete dostatek místa pro ostatní členy rodiny nebo návštěvu, která tak nemusí sedět někde mimo ale s vámi, když připravujete pohoštění. Základem je vybrat stůl, který nebude bránit přístupu do středu kuchyňské linky. Může to být prodloužená kuchyňská deska s úložným prostorem, sklopný stolek či různé otočné varianty.

Trendy jsou bezobložkové dveře. Víme, kam pro ně!

 

9. Designové trendy nejsou vždy vhodné

Úzký a malý prostor obvykle nenabízí příliš mnoho možností, jak se designově vyřádit. Je důležité hledět především na praktičnost. Rozhodně ale není nutné se úplně omezovat. Skvěle vypadá minimalistická linka, patinovaná dvířka a zásuvky z masivního dřeva. Volte moderní vestavěné spotřebiče a kuchyňské skříňky až ke stropu. Využijte každý centimetr, který máte k dispozici. Nezapomeňte na nejrůzněšjí vychytávky, které poskytují výrobci vnitřního vybavení kuchyní, tedy zásuvek a polic.

Využijte bohaté nabídky výrobců vnitřního vybavení kuchyní. Možná byste se divili, jaké vychytávky nabízejí. Zdroj: Blum

Používáte správně houbičky a hadříky?

10. Ukliďte nepořádek

Chcete vytvořit iluzi prostoru? Udržujte svou kuchyni a zejména pracovní desku, stále čistou. Než někam odejdete nebo jdete večer spát, celou ji ukliďte a umyjte nádobí. Nezastavujte ji zbytečnými věcmi. Raději je umístěte do šuplíků a skříněk, případně jim najděte místo na stěně.

Na nepořádek v kuchyni není příjemný pohled nikdy. V těch opravdu úzkých to platí dvojnásob. Zdroj: Canstockphoto

Dispoziční řešení úzké kuchyně

Na závěr je vhodné zmínit ještě dispoziční řešení úzké kuchyně. Jelikož připomíná nudli, je ideální ji opatřit jednoduchou a rovnou linkou. Ta potřebuje minimálně 90 cm prostoru mezi ní a zdí. Samozřejmě lze použít i linku do U, L nebo dvě linky ve tvaru I proti sobě. Pokud do nich neumístíte spotřebiče, vystačíte si s šířkou 50 cm. Mezi dvěma linkami naproti sobě musíte nechat 120 cm prostoru. Bohužel 50 cm je skutečně zoufale málo. Abyste to trochu vykompenzovali, vytvořte několik pracovních ostrůvků, které vám budou k dispozici. Existují sklápěcí desky, výsuvné a přídavné plochy či pojízdné kuchyňské pulty.

Zdroj informací: Westwing, Ikea, Blum, Kapitoly o bydlení, Moderní kuchyně

 

WOW! Uvaří téměř za vás!

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login