Inspirace

10 praktických tipů pro úložný prostor pod schodiště

Od   | 

Schodiště samo o sobě zabírá spoustu místa, na druhou stranu se pod ním mnohdy skrývá prostor, který není nijak využitý. Přitom většina domácností bojuje s každým centimetrem. Inspirujte se, jak prázdný prostor pod schodištěm využít a k čemu všemu může sloužit.

Velmi často se z prostoru vytvoří komoda nebo šatna. Zdroj: Canstockphoto

1. Řešením může být úložná komoda

Vhodnou variantou, jak prostor pod schodištěm využít, je šatní skříň, výsuvná komoda, nebo botník. Nejenže budete mít prostor pro uskladnění sezónních věcí, ale získáte i příjemný doplněk. Jedinou nevýhodou je, že nábytek pod schodiště je atypický, a proto ho budete muset nechat vyrobit na míru. Podle dispozice už je pouze na vás, zda zvolíte posuvné dveře, či klasické otevírací. V malém prostoru je vhodné dveře opatřit i zrcadlem, které prostor opticky zvětší.

Kam pro skvělá závěsná svítidla?

 

2. Vytvořte si pracovnu

Ti, kteří pracují z domova, mnohdy hledají každý kout, kde by si mohli vytvořit malý pracovní kout a nerušeně pracovat. Volné místo pod schody tak můžete využít pro soukromou pracovnu. Stačí sem umístit stůl se židlí a několik polic pro dokumenty. Opět je vhodnější dát přednost pracovně na míru, díky které využijete každý centimetr.

Pokud se po schodišti neběhá celý den, využijte je pro pracovnu. Zdroj: Canstockphoto

3. Prostor pro děti

Naše ratolesti mívají tolik hraček a věcí, že se ani nemohou do dětského pokoje vejít. Někdy je řešením hrací koutek například v obývacím pokoji a někdo ocení variantu právě pod schody. Kromě nejrůznějších boxů s hračkami si zde děti mohou vytvořit i své zákoutí v podobě bunkru. Stačit jim bude několik dek a polštářů.

4. Máte krb? Umístěte sem dříví

Krb v domě nebo bytě obnáší také nepořádek ze dřeva. To by mělo být skladováno pouze na jednom místě tak, aby se nečistoty neroznášely po celém domě. Úhledná, vyskládaná polena ale mohou sloužit také jako zajímavá dekorace, kterou lze vytvořit právě pod volným schodištěm. Dřevo vyskládejte po celé ploše volného prostoru, nebo si pořiďte kovové či dřevěné konstrukce, do kterých dřevo jednoduše vyskládáte. 

Pro umístění dříví je prostor pod schodištěm ideální. Zdroj: Canstockphoto

5. Prostor pro pohovku?

Zejména pokud máte úložného prostoru spoustu, je místo pod schodištěm vhodné využít také jako malý obývací pokoj či odpočívadlo. Nic nezkazíte malou pohovkou nebo dvěma křesílky a malým stolkem pro odložení kávy nebo oblíbené knihy.

Můžete pod ně umístit i pohovku, i když z pohledu feng shui to není ideální. Ale někdy to bohužel jinak nejde. Zdroj: Canstockphoto

6. Nezapomínejte na domácní mazlíčky

Milovníci čtyřnohých mazlíčků mohou prostor pod schodištěm obětovat právě jim. Stačím sem umístit oblíbený pelíšek, hračky nebo i misky s vodou a jídlem. Řešením jsou také otevíratelná vrátka, která lze v případě potřeby kdykoliv otevřít a zavřít. 

7. Vinotéka

Pokud si rádi dáte sklenku vína, můžete si pod schodištěm vytvořit vlastní stojany na vína, nebo sem umístit prostornou vinotéku. Pokud si s poličkami vyhrajete, bude uskupení lahví neotřelým, dekorativním prvkem, který uchvátí. 

 

Vestavěný odsavač par odvede také svou práci. Který vybrat?

 

8. Knihovna

Dalším originálním řešením je vytvoření prostorné knihovny pod schodištěm. Vyhrát si můžete s materiálem, stylem, barvami i velikostmi jednotlivých polic. Ke knihovně pak stačí přidat pohodlné křeslo a uvelebit se sem s knihou v ruce.

Vhod přijdou i police. Zdroj: Canstockphoto

9. Prostor pro akvárium

Přemýšlíte nad pořízením akvária, jehož sledování má uklidňující účinky? Pokud ano, pak právě pod schodištěm je ideální místo, kam ho zakomponovat. Podle velikosti volného místa pod schodištěm zvolte i velikost akvária a zajímavě prostor vyplňte. 

 

Kam pro pohodlné jídelní židle?

 

10. Umístěte sem kolo

Někteří z nás milují ranní cesty do práce na kole, nebo pravidelně vyjíždějí do přírody. Mnohdy je ale problém s místem pro kolo, protože ne každý byt nebo dům disponuje sklepem, balkonem či garáží. Volné místo pod schody tak můžete posloužit pro umístění kola. Na stěnu nebo spodní stranu schodiště nainstalujte vhodný držák na kolo a zavěste ho.

Zdroj info: Studio Reaktor, Ateliér 3, Kapitoly o bydlení

Kolo může vytvořit designový prvek. Zdroj: Pierattelli Architetture’s

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login