Zahrada

10 chyb, kterých se na zahradě dopouštíme začátkem jara

Od   | 

Přestože ranní počasí to ještě příliš nenaznačuje, jaro už na našich zahradách začíná přebírat hlavní slovo. Měli bychom mu pomáhat, jenže mnozí z nás se ale s příchodem prvních jarních paprsků dopouští na zahradě nejrůznějších chyb, které mohou celou sezónu ohrozit. 

1. Zanedbáváme trávu 

Trávník k růstu potřebuje zejména dýchat. Tomu ale mohou bránit mechy a plevele, proto je třeba je odstranit ideálně vertikutací. Tuto činnost si naplánujeme zhruba na polovinu dubna, a to i přestože se vám to může zdát zbytečné. Každý chce mít přece krásný, zelený trávník. Pokud navíc odhalíte po zimě poškozenou plochu, je lepší část trávníku založit znovu.  Často také na začátku jara necháváme trávu bez posekání, což je další chyba. Trávník zkraťte tak, aby měl výšku minimálně 3 cm, kterou lze na novějších sekačkách bez problémů nastavit. 

Trávu zkraťte na přibližně 3 cm. Zdroj: Mountfield

2. Nepřipravujeme půdu na sezónu

Půdu je potřeba na začátku jara důkladně zrýt a prokypřit, aby byla nadýchaná a aby se dostal vzduch do spodnějších vrstev. Prokypřená půda lépe zapracuje také hnojiva a kompost. S touto činností však vyčkejte na dobu, kdy bude půda opravdu rozmrzlá, jinak by byla práce naprosto zbytečná. 

Zeminu pořádně prokypřete. Zdroj: Pixabay

3. Brzké sázení

Mnozí z nás se unáhlí a začnou vysazovat v době, kdy nemají připravenou půdu. Zkraje jara začínáme s výsadbou dřevin a poté pokračujeme se sazeničkami zeleniny a květin. Pamatujte však, že je nelze zasazovat do zmrzlé a nepřipravené zeminy. V tomto případě by se jim během sezóny nemuselo dařit a dokonce by mohly začít uhnívat.

 

Kam pro osvětlení do zahrady?

 

4. Nestaráme se o zahradní náčiní

Často také nevěnujeme přílišnou péči zahradnímu náčiní. Je tedy potřeba před začátkem sezóny zkontrolovat stav svého vybavení a případně dokoupit nové. Nezapomeňte také promazat pohyblivé části zahradní techniky, vyměnit olej, řemen či řetěz u řetězové pily. Všechny rýče, motyky a hrábě důkladně vyčistěte a zkontrolujte, zda nejsou rezavé. 

Také zahradní náčiní si zaslouží svojí péči. Zdroj: Mountfield

5. Nesprávně vybrané rostliny

Často zamíříme do hobby marketu a vezmeme vše, co se nám líbí a co nám přijde pod ruku. To je ale velká chyba, protože každá rostlina potřebuje jinou péči a má jiné nároky. Vždy si před koupí rozmyslete, kam a zejména co budete chtít letos sázet a do zahradnictví jděte s jasným cílem. Zbytečně tak neutratíte peníze za něco, co na vaší zahradu ani nepatří.

Mnohdy vybíráme rostliny pohledem, což je velká chyba. Zdroj: Pixabay

6. Podceňujeme škůdce

Po mrazivé zimě si často myslíme, že škůdci vymrzli, a na zahradě se tak objevit nemohou. Opak je ale pravdou a při prořezávání stromů a dřevin nezapomeňte na postřiky proti chorobám a škůdcům. Postřik na stromy a keře aplikujte ideálně při teplotě kolem 15 °C. Průběžně sledujte počasí a s postřikem počkejte na dny, kdy nehlásí deště, jelikož postřik by měl na stromech zůstat co nejdéle.

7. Nevyčistíme skleník

Než se sezóna rozjede i ve skleníku, je potřeba ho po zimě dát do kupy. Někteří škůdci a choroby dokázali přes zimu přežít a po zasazení rostlin by dokázali udělat neplechu. Skleník proto na jaře vydezinfikujte třeba pomocí dýmovnice. Nezapomeňte omýt všechna skla a zjistit technický stav celého skleníku. Případné opravy řešte ihned.

Skleník před sezónou vydezinfikujte. Zdroj: Pixabay

8. Neodhadneme čas strávený na zahradě

Často máme v zahradnictví velké oči, ale postarat se o všechny rostliny dá během roku opravdu velkou práci, na kterou mnozí nemají čas. Každá maličkost na zahradě je potřeba opečovávat a potřebuje svůj čas. Toho má ale každý z nás méně a méně a rostliny na zahradě začnou vadnout a odcházet. Pořiďte si vždy opravdu pouze to, co je ve vašich silách zvládnout, abyste každý volný čas nemuseli poletovat po zahradě (ovšem pokud to není vaše největší vášeň).  

9. Unáhlená koupě zahradního nábytku

S příchodem prvních jarních paprsků máme nutkání okamžitě pořídit na zahradu nějaké posezení. Proto se často unáhlujeme a koupíme zahradní nábytek, který vydrží sotva jednu sezónu. Při výběru tedy nespěchejte a rozmyslete si, kam ho umístíte. Pokud ho totiž chcete postavit přímo na trávu, hrozí zde vlhko z půdy a dřevo by takový nápor nezvládlo. V tomto případě dejte přednost kvalitnímu plastovému nábytku. Jestliže ho ale umístíte na suché místo se zpevněnou podlahu, vsaďte na kvalitní dřevěný nábytek, který s trochou údržby vydrží dlouhá léta.

Na zahradu vybírejte kvalitní nábytek. Zdroj: BC ARQUITETOS

10. Vysazujeme listnaté stromy

Přestože pokušení je veliké, na jaře nevysazujte listnaté stromy. Ty totiž po vysazení nejprve zakoření a teprve poté začínají vytvářet listy. Pro výsadbu listnatých stromů počkejte raději na podzim.

 

Už  máte na zahradě nezámrzný ventil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login