• Kam umístit radiátor v koupelně?

  Divili byste se, kolik chyb se udělá pouhým špatným rozhodnutím při plánování umístěním radiátoru v koupelně. Právě proto představitelé švýcarského výrobce otopných těles, společnosti Zehnder, vypsali pro architekty a návrháře interiérů soutěž o nejzdařileji umístěný radiátor v koupelně. Výsledky předkládáme. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Proč lustr nesmí chybět v žádné místnosti

  Dříve se k osvětlení místnosti používalo pouze jedno centrálně umístěné světlo. I když se od té doby v zásadách osvětlení interiéru mnoho změnilo, lustr dodnes patří k oblíbeným a často vyhledávaným svítidlům. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Pěkně krytá záda

  Ložnice to není jen postel, ale i vše kolem ní. A přestože z lůžka nevidíte, co máte za zády, právě tato stěna je určujícím prvkem celkové atmosféry. Přinášíme řadu nápadů, jak tuto stěnu dekorovat, aby ložnice působila útulným dojmem. Ten totiž bude mít velký vliv na váš klidný spánek. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Philippe Starck poprvé v Praze

  Philippovi Starckovi bylo letos v lednu 68 let a ještě nebyl v Praze. Tedy až donedávna. 1. června tu byl prvně. Sice pouze na skok, ale pro milovníky designu to byl velký den. Přijal pozvání české společnosti Konsepti, která ve spolupráci s předním italským výrobcem osvětlení, společností Flos, uspořádala setkání, jehož hlavním aktérem byl jeden z jejich předních designérů – Philippe […]

ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ červen

Okrasná zahrada

1. Pnoucí dřeviny upravujeme řezem a vyvazujeme je.

2. Sestřiháváme opadavé dřeviny tvořící živé ploty.

3. Balkónové květiny vydatně zaléváme a přihnojujeme.

4. Množíme růže bylinnými řízky.

5. Odstraňujeme zbytky po květech u rododendronů, azalek a šeříků; u odkvétajících letniček tak podpoříme jejich další kvetení.

6. Vyséváme dvouletky pro podzimní výsadbu a kvetení v následujícím roce – pomněnky (Myosotis), macešky (Viola x wittrockiana), sedmikrásky (Bellis perennis), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), náprstník (Digitalis) a další.

7. Nastává vhodná doba pro dělení a přesazování trvalek kvetoucích na jaře. Vysokým kvetoucím rostlinám (mečíky, jiřinky, ostrožky) poskytneme oporu.

8. Jarně kvetoucí cibuloviny a hlíznaté rostliny již nezaléváme.

9. Vyrýváme cibule tulipánů a uskladníme je na suchém a vzdušném místě.

10. Trávník sekáme jednou týdně na výšku 2-3 cm.

11. Průběžně doplňujeme nastýlku mulčovací kůry, vrstva by měla být silná 10-15 cm, zabráníme tak růstu plevelů a nadměrnému odpařování vody.

Ovocná zahrada

Podkládáme plody jahodníku

Podkládáme plody jahodníku

1. Podkládáme plody jahodníku slámou, chvojím nebo dřevitou vlnou, aby nedošlo k jejich hnilobě.

2. Při nadměrné úrodě protrháváme plody jádrovin a broskvoní, předejdeme tak střídavé plodnosti a zlepšíme jejich jakost.

 3. U vinné révy pečlivě vylamujeme zálistky (fazochy).

 4. Sklízíme třešně, angrešt a jahody.

Zeleninová zahrada

1. Dbáme na dostatečnou zálivku pěstované zeleniny a kypříme povrch půdy.

 2. Vysazujeme rané a polorané odrůdy růžičkové kapusty a kedlubny, polorané a polopozdní odrůdy hlávkového zelí, pórek, květák a karotku k podzimní sklizni.

3. Rostliny rajčat vyvazujeme ke kolíkům, ponecháváme pouze jeden výhon, nejvýše dva. Všechny postranní výhony vyštipujeme. Rostliny začínáme přihnojovat, když plody dorostou do velikosti hliněné kuličky.

4. Sklízíme raný salát, hrášek, pažitku, karotku aj.

 Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv

 

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře