• Kuchyňský ostrůvek? Rozhodně ano!

  Při plánování nové kuchyňské sestavy možná váháte, zda do ní naplánovat také kuchyňský ostrůvek. My jsme jednoznačně pro jeho zřízení. Aby ne. Podléhá veškerým moderním trendům a je praktickou součástí každé kuchyně. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • 7 TIPŮ, JAK NEJEN OPTICKY NAFOUKNOUT PŘEDSÍŇ

  Předsíň nebývá bohužel velká, a přitom právě v ní potřebujeme prostor na sezení a hodně úložného místa. Jak ji zařídit, abychom se v ní pohodlně obuli a zároveň pojala všechny naše boty, bundy a kabáty. A přitom ještě působila uklizeně a byla reprezentativním vchodem do našeho domova? Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Víte co jsou kokedamy?

  Pokojové rostliny nemusí být nutně jen v květináči nebo ve váze. Ať už bojujete o každý kousíček místa v bytě, nebo zkrátka máte rádi nápadité dekorace, oba případy můžete hravě vyřešit pomocí „zahrady na niti“. Kokedamy nebo květiny ve skleněné formě jsou křehké i překrásné. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak natřít pergolu, aby radost z nového nátěru vydržela co nejdéle

  Venkovní dřevo je po celý rok vystavováno nepříznivým povětrnostním vlivům v podobě prudkého slunečního záření, zvýšené vlhkosti, měnící se teploty. Základem úspěchu je kromě vysoké kvality a vysušení dřeva i samotný nátěr. Sdílet článekKomentáře komentáře

ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ červen

Okrasná zahrada

1. Pnoucí dřeviny upravujeme řezem a vyvazujeme je.

2. Sestřiháváme opadavé dřeviny tvořící živé ploty.

3. Balkónové květiny vydatně zaléváme a přihnojujeme.

4. Množíme růže bylinnými řízky.

5. Odstraňujeme zbytky po květech u rododendronů, azalek a šeříků; u odkvétajících letniček tak podpoříme jejich další kvetení.

6. Vyséváme dvouletky pro podzimní výsadbu a kvetení v následujícím roce – pomněnky (Myosotis), macešky (Viola x wittrockiana), sedmikrásky (Bellis perennis), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), náprstník (Digitalis) a další.

7. Nastává vhodná doba pro dělení a přesazování trvalek kvetoucích na jaře. Vysokým kvetoucím rostlinám (mečíky, jiřinky, ostrožky) poskytneme oporu.

8. Jarně kvetoucí cibuloviny a hlíznaté rostliny již nezaléváme.

9. Vyrýváme cibule tulipánů a uskladníme je na suchém a vzdušném místě.

10. Trávník sekáme jednou týdně na výšku 2-3 cm.

11. Průběžně doplňujeme nastýlku mulčovací kůry, vrstva by měla být silná 10-15 cm, zabráníme tak růstu plevelů a nadměrnému odpařování vody.

Ovocná zahrada

Podkládáme plody jahodníku

Podkládáme plody jahodníku

1. Podkládáme plody jahodníku slámou, chvojím nebo dřevitou vlnou, aby nedošlo k jejich hnilobě.

2. Při nadměrné úrodě protrháváme plody jádrovin a broskvoní, předejdeme tak střídavé plodnosti a zlepšíme jejich jakost.

 3. U vinné révy pečlivě vylamujeme zálistky (fazochy).

 4. Sklízíme třešně, angrešt a jahody.

Zeleninová zahrada

1. Dbáme na dostatečnou zálivku pěstované zeleniny a kypříme povrch půdy.

 2. Vysazujeme rané a polorané odrůdy růžičkové kapusty a kedlubny, polorané a polopozdní odrůdy hlávkového zelí, pórek, květák a karotku k podzimní sklizni.

3. Rostliny rajčat vyvazujeme ke kolíkům, ponecháváme pouze jeden výhon, nejvýše dva. Všechny postranní výhony vyštipujeme. Rostliny začínáme přihnojovat, když plody dorostou do velikosti hliněné kuličky.

4. Sklízíme raný salát, hrášek, pažitku, karotku aj.

 Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv

 

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře