Kuchyně

Budete si divit, na co si dát pozor při výběru židle

Od   | 

Přijde vám tato otázka triviální? Ale ruku na srdce, nikdy se vám nestalo, že byste se posadili na nepohodlnou židli? A bezpochyby ji majitelé vybírali stejně poctivě, jako se chystáte vy. Ale zapomněli, nebo si neuvědomili pár drobností, které zapříčinily, že se na židli zkrátka nedá sedět.

Samozřejmě, že se vám židle musí líbit, ale hraje tu roli nejen tvar, ale i materiál, ze kterého je vyrobená. Plastová židle může patřit k finančně nenáročným, pokud nezvolíte některou z designových ikon. Právě příznivá cena může být důvodem k její koupi. Uvědomte si však, že plast nemusí být při sezení příjemný, zvlášť v letních měsících, kdy se na něm potíme a lepí se na kůži. Také nejrůznější estetické prvky, jako díry a dírky v sedáku, nemusejí být při sezení pohodlné. Znám dokonce i rodiny, kde si koupili poměrně drahé židle od prestižního italského výrobce a na ně pak museli dát flísové podsedáky, aby se ně mohli pohodlně posadit. Tím se celý efekt á la design samozřejmě vytratil.

Líbí se vám židle z proutí, rattanu nebo banánového listí? I na nich se bez podsedáku nebudete cítit úplně komfortně, zvláště v letních měsících, kdy máte na sobě jen krátké oděvy z lehkých materiálů. Materiál vás bude tlačit do zadní strany stehen a to nemluvím o tom, že tam zůstane otisk, který nemusí být vždycky pěkný. Vylepší to polštářek, který s sebou přináší další úskalí. Jsou jimi dětské ručičky. Respektive to, co na nich ulpí při jídle a co pak do něj otřou. Čeká vás tedy omývání, praní, vysvětlování. Ovšem vyprat pár podsedáků ještě není nic proti tomu, když si pořídíte židle čalouněné. Na nich ulpívá špína z ručiček ze všech stran a vás nečeká nic jiného než drhnutí do té doby, než se naučí jíst, případně ruce otírat do ubrousku. Čalouněné židle jsou tedy praktické v rodinách s dospělými, anebo téměř dospělými jedinci. Poslední variantou jsou židle ze dřeva. Ty se snadno udržují čisté, nepůsobí lacině a budou dobře sloužit řadu let. Nabízí se ještě možnost dřevěné židle s čalouněným sedákem, ale to se vystavujeme znovu riziku nesnadné údržby, navíc integrovaný sedák nehodíme do pračky.

Všímejte si konstrukce

Myslíte si, že když se židle dostala do prodeje, tak bude stabilní? Tak si představte, že v jedné prestižní restauraci, kterou navrhovala známá česká architektka, byly rattanové židle, které se při zavěšení čehokoliv na opěradlo (třeba kabelky) převrátily s velkým hlukem na zem. Stali jste se tak nechtěně středem pozornosti, už když jste přišli. Restaurace už nefunguje, ale zážitek z ní mám v sobě dodnes. Pro jistotu proto zkuste v prodejně na opěradlo pověsit třeba kabát a uvidíte, co to s židlí udělá. Vybíráte jen podle obrázku v katalogu? Tak to vám držím palce, ať vše funguje. V tom případě pro jistotu zaměřte pozornost na podnoží. Pokud židle nemá standardní čtyři nohy, ale podnož z jednoho kusu (třeba ohnuté tyče) může se stát, že váš robotický vysavač podnož nepřejede a vy bude muset vysávat sami. A ještě poslední věc. Nezapomeňte také, že područky zpříjemní siestu po dobrém jídle. A tam, kde není místa nazbyt, se hodí stohovatelná varianta.


You must be logged in to post a comment Login