Zahrada

Zrají rajčata. Čtyři rady pro co největší úrodu

Od   | 

I když na prvních patrech rajčat už nám začínají červenat chutné plody, na které jsme se dlouhé týdny těšili, kolem rajčat neustává práce. Stále totiž můžeme velice zásadně ovlivnit, kolik plodů jaké kvality sklidíme.

Nepěstujte džungli

Rajčata řádně vyvazujte a odstraňujte spodní listy a boční výhony.

Dobře hnojená rajčata tyčkových odrůd pěstovaná v kvalitní půdě mají tendenci stále ještě růst, hlavně do výšky. Začínají už přerůstat opory a vršky koncem července a začátkem srpna mohou začínat být slabé, neduživé. Zastřihněte je nejpozději nad pátým květním patrem, ale pokud mají rostliny patra daleko od sebe, klidně i nad čtvrtým. Provést to můžete koncem srpna, ale i dříve, pokud rajčata přerůstají už příliš. Na více plodů rostlina obvykle nemá sílu. Stále nemilosrdně zaštipujte i boční výhony, které se na vyšších patrech pořád tvoří. Mnozí také radí postupně, jak plody dozrávají, odstraňovat i spodní listy, vždy po právě sklizené patro, aby rostlina měla více síly pro dozrávání plodů. Keříčková rajčata nechte růst, jen hlídejte, aby nebyla příliš hustá a případně korigujte. 

Vrcholy rostlin se odstraňují většinou nad pátým květním patrem.

Hnojte

V sezoně je stále potřeba dodávat živiny zvláště v případě, že místo na dobře vyhnojeném záhonku pěstujete rajčata v nádobách. Pořiďte si hnojiva označená „květ a plod“, která jsou určena právě pro probíhající sezonu a mají vyšší obsah draslíku a mikroprvků. Sledujte rostlinu, hodně velké a nepřirozeně tmavé listy znamenají příliš dusíku, světlé neduživé list znamenají naopak jeho nedostatek.

Pozor na plísně

Proti plísním je nutné postupovat hlavně preventivně. Zálivka musí být opatrná, bez potřísnění listu, lepší je zalít velkou dávkou vody a pak nechat substrát trochu (ne úplně) vyschnout, než ho držet stále mokrý. Udržujte rajčata bez postranních výhonů, odstraňujte listy které jeví známky počátku plísně či hniloby  i plody, na kterých se plíseň vyskytne. Pokud vám plíseň napadne jednu rostlinu a máte rostliny v nádobách, postiženou izolujte od ostatních. Z postřiků můžete v sezoně použít ty s krátkou ochrannou lhůtou, sehnat se dají i s třídenní. Po tuto dobu nesmíte rajčata sbírat a konzumovat. Pokud se vyskytne období delších dešťů, nastříkejte rostliny raději preventivně.

Déšť rajčatům vůbec nesvědčí. Při delším deštivém období je raději preventivně postříkejte proti plísni postřikem s krátkou ochrannou lhůtou.

Správná odrůda

Tato rada je spíše pro příští rok: Pokud letos nedosáhnete příliš dobrých výsledků, možná to bylo špatně vybranou odrůdou pro vaše stanoviště a podmínky. Zkuste příště jinou (odolnější proti plísním, pokud vám právě ty zdecimovaly úrodu; méněplodící, zato s většími plody, pokud problémem bylo mnoho rajčat, které ale byly malé a neměly požadovanou kvalitu; s jinou dobou sklizně, pokud vám většina dozrála právě při vaší tradiční třítýdenní červencové dovolené a snědl je soused atd.)

Rajčat existuje mnoho odrůd, můžete zkusit vypěstovat i oblíbená cherry rajčátka.

Fotogalerie:

 

 

You must be logged in to post a comment Login