Rady a tipy

Znáte rýmovník, angínovník nebo chřipkovník? Sáhněte po nich dříve, než po chemii

Od   | 

Podzim s sebou kromě ochlazení přináší i méně příjemné chřipky a nachlazení. Při prvním kýchnutí bereme lékárny útokem, a přitom si můžeme bojovníky proti chřipce a nachlazení vypěstovat v pohodlí domova a bez zbytečné chemie. Mluvíme především o rýmovníku, angínovníku, chřipkovníku a echinacee. 

Při chřipce a nachlazení pomůžou pokojové rostliny Zdroj: Pexels

Rýmovník

Na první pohled byste o rýmovník ani nezavadili, přesto si v poslední době získává čím dál větší pozornosti. Jakmile z rýmovníku utrhneme lístek a promneme ho mezi prsty, ucítíme příjemné mentolové aroma, které jak už si podle názvu rostliny můžeme odvodit, pomáhá při rýmě a uvolňuje dýchací cesty. Z lístků rýmovníku si můžeme také udělat čaj, který pomáhá tělu se bránit proti nachlazení, chřipce, ale i průjmu. Aroma listů můžeme také použít pro domácí aromaterapii, nebo inhalaci. Kromě toho ale v létě odpuzuje i nechtěný a otravný hmyz. Měl by být umístěný v ložnici, ve které čistí vzduch a během spánku se nám mnohem lépe dýchá.

Pěstování rýmovníku není nic složitého. Má rád světlo, a proto ho pokud možno umístěte co nejblíže k oknu, avšak nesnese průvan. Rýmovníku postačí klasický substrát pro bylinky a mírná zálivka. Pokud si rýmovník chceme namnožit, použijte metodu řízkování. Uříznutý řízek ponořte na několik dní do vody a jakmile trochu zakoření, zasaďte ho do substrátu.

Rýmovník je skvělým pomocníkem nejen při rýmě. Zdroj: Pinterest

Angínovník

Dalším skvělým bojovníkem proti nachlazení je angínovník čínský. Kromě svých léčivých schopností se jedná o rostlinu s nádhernými květy, které se podobají liliím. Pro léčení se však používají pouze listy, které můžeme během chřipky, nebo angíny v ústech žvýkat. Také čaj z jeho oddenků působí proti bolesti krku, léčí hlasivky a je nápomocný při zánětech močového ústrojí. Důležité je ale dávat pozor na množství, protože obsažené látky v angínovníku mohou některým způsobit alergickou reakci. Odborníci doporučují žvýkat za den maximálně 5 – 6 listů a úplně vynechat by je měli kuřáci, nebo těhotné ženy. 

Angínovníku dopřejte dostatek denního světla poblíž okna a pravidelně ho zalévejte. Přestože nesnese přemokření, miluje dostatečnou vlhkost. Substrát, ve kterém budeme angínovník pěstovat by měl obsahovat trochu písku. Nelekněte se, pokud v zimě shodí své listy – na jaře opět obraší. 

Angínovník zklidní krk a hlasivky. Zdroj Pixabay

Chřipkovník

Chřipkovník je tak trochu podobný rýmovníku a můžete si ho doma samozřejmě také dopřát. Z listů chřipkovníku si můžeme uvařit čaj, avšak pamatujte na dávkování, a to co jeden list, to jeden šálek čaje. Někteří z něj vyrábí i sirup, nebo ho používají pro inhalaci. Je skvělým pomocníkem nejen při rýmě, ale také při obtížích s dýchacími cestami, chřipce, ale i střevních a žaludečních problémech. Někdy se také používá při zánětech ledvin, nebo na žlučníkové kameny. Při pěstování, potřebuje to samé, co rýmovník. Tedy dostatek světla a mírnou zálivku. Na jaře ho pak nesmíme zapomenout přesadit do větší nádoby.

Z chřipkovníku lze udělat čaj, i sirup.
Zdroj: Pexels

Echinacea

Dalším přírodním zázrakem je echinacea, která pomáhá proti chřipce a nachlazení a zároveň posilňuje organismus. Skvělým pomocníkem je při onemocnění nosních dutin a dýchacích cest. Do malé skleničky nasypte pár polévkových lžic na jemno nakrájené, čerstvé květy, lodyh i listy tak, aby skleničku zaplnily cca z jedné třetiny. Pro lepší účinek přisypte i nasekaný kořen, kterého ale nesmí být ve skleničce více, než 15%. Poté přidejte 50% alkohol a umístěte na okenní parapet na sluníčko zhruba na 3 týdny. Skleničku každý den pořádně protřepejte a poté obsah slijte do malých lahviček. Takto echinaceu užívejte každá ráno na lačno jednu lžičku. Echinacea patří mezi trvalky a k růstu nepotřebuji nic zvláštního. Vyžaduje však sluníčko a dobře propustný substrát. Má ráda vlhko, ale přemokření jí přímo nesvědčí.

Kapky z echinacei posilňují organismus. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

 

Jak poznat kvalitu LED?

You must be logged in to post a comment Login