Dětské pokoje

Jak zkrotit hračky v dětském pokoji, aby v něm bylo rychle uklizeno

Od   | 

Každodenní scénář: večer přijdete do dětského pokoje a už ve dveřích číhá autíčko nebo kousky stavebnice, díky nimž můžete lehce přijít k úrazu. A abyste bez nervů mohli ratolesti přečíst pohádku na dobrou noc, přinášíme několik tipů a rad, jak si s tímto nepořádkem poradit.

Nechceme zasahovat do výchovy potomků, ale určitě je dobré mít na mysli, že už od batolecího věku v nich můžete rozvíjet vlastnosti pořádkumilovného človíčka. Učte je, že všechny hračky, se kterými si hrají, mají své místo. Pokud nebudou tyto snahy úspěšné, vymyslete si nějakou motivační pohádku, třeba že musí jít hračky taky spinkat do své postýlky.

Kolečka pomohou přesunout i těžší hračky

Kolečka pomohou přesunout i těžší hračky

Abyste mohli spolu s ratolestmi udržovat pořádek v dětském pokoji podle svých představ, musí být prostor v něm dobře uzpůsobený. Na to je potřeba myslet už při samotném zařizování pokoje. Měl by být místem, kde se dítě bude cítit dobře, a proto se ho snažte zařídit co nejjednodušeji. Spousta otevřených polic, do kterých sice můžete umístit knížky, plyšáky nebo postavičky, je bohužel spíš hlavně lapačem prachu. A vy přece nechcete, aby ho malí obyvatelé pokoje dýchali, ani nechcete ztrácet drahocenný čas s prachovkou v ruce.

Ideální pomocníci, kteří s úklidem hraček hravě pomůžou, jsou úložné boxy a krabice, kterých dnes najdete na internetu i v kamenných obchodech nepřeberné množství. Můžete tak z dětského pokoje vytvořit místo přesně podle vašich představ.

Až jednu Lego děti omrzí, schovejte ho pro jejich děti. Je to věčná hra.

Až jednu Lego děti omrzí, schovejte ho pro jejich děti. Je to věčná hra.

Má dítko v oblibě stavebnici LEGO? Pak není nic jednoduššího než pořídit obří kostku imitující část této stavebnice, do které se vejde hromada malých kostek a kostiček. 

Není dítě, které by si nehrálo rádo na doktory. Se „sanitkou“ proto pro ně bude úklid hraček jedna radost. U těchto typů úložných boxů je často výhodou i to, že poslouží zároveň jako sedátko, jak je tomu i v tomto případě. Udělejte radost svým malým záchranářům, a tak trochu i sobě. 

Další variantou, jak zatočit s rozházenými hračkami po pokoji, jsou závěsné úložné díly, které navíc nezaberou tolik místa a dají se použít třeba i na špinavé oblečení. Tím se zbavíte další noční můry z volně poházených triček, svetrů a ponožek. V obchodech je najdete v různých velikostech i barevných provedeních. 

Je důležité, abyste v pokoji potomka vytvořili dostatek úložných míst a vše přehledně roztřídili. Jen tak bude vědět, kam co patří, kam má danou věc uklidit a kde ji zase najde. Proto i karty, pexesa, figurky z vajíček a další drobné věci potřebují svoji krabičku. Ať už bude ležet na polici, nebo v otevřeném regálu, může být díky rozmanitým grafickým provedením hezkou ozdobou pokoje. Malé krabičky ocení i holčička, která má jistě velkou zásobu gumiček a sponek do vlasů. 

Pro školáky určitě nebude špatnou investicí otevřený regál s úložnými boxy. Poslouží dobře jako knihovna, místo na hračky, plyšáky i věci, které není třeba mít na očích, a navíc bude v dětském pokoji vypadat nadčasově, protože ho využijí i v období dospívání, kdy si ho budou chtít zkrášlit po svém. 

Každé dítě si rádo kreslí. Proto i tato jejich díla by měla mít své místo. Můžete je pověsit jednoduše na zeď nebo na nástěnku.

A ještě pár cenných rad na závěr:

  • Ponechejte v dosahu vždycky jen ty hračky, se kterými si děti nejčastěji hrají. Ostatní schovejte do vyšších pater. Pořekadlo „Sejde z očí, sejde z mysli“ tady platí dvojnásob. Když jednou za čas schované hračky vytáhnete, uvidíte, jakou radost těm malým špuntům uděláte.
  • Nastavte jasná pravidla. Třeba že krabice s hračkami musí být každý večer tam, kde mají být. Pokud má dítě rozestavěnou stavebnici, vymezte prostor, kam může tento výtvor odložit.
  • Pokuste se úložným boxům dodat nějaký řád. V dřevěném budou dřevěné hračky, v modrém kostky a stavebnice, v papírovém barvy, štětce, nůžky… Zapojte do toho i děti tak, že je necháte vyrobit různé obrázky, které pak společně na krabice nalepíte. Budete tak dobře všichni vědět, kde máte co hledat.

Foto: Ikea, Sconto, Wiki, Pinterest

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *