
Zahrada
Kouzelný zimostráz oživí každou zahradu. Proto by neměl chybět ani na té vaší!
Stálezelený keř, latinským názvem Buxus, by neměl chybět na žádné velké či malé zahradě a pěstovat jej lze snadno i na terase a balkóně, neboť roste velmi pomalu.
Existuje mnoho druhů tohoto keře, ale u nás lze s úspěchem pěstovat pouze zimostráz malolistý (Buxus microphylla) a zimostráz vždyzelený – obecný (Buxus sempervirens), protože tyto druhy jsou mrazuvzdorné.
Zimostráz se pyšní mimořádnou okrasnou hodnotou s vysokou tolerancí k řezu a tvarování. Listy mají různé barvy, neopadávají a květ je nevýrazný. Rostlina se spokojí jak s osluněným, tak i se stinným stanovištěm s dostatkem vláhy, roste v těžší i lehčí půdě. Není nutné jej na zimu přikrývat. V případě namrznutí části rostlin dobře po řezu obrůstají.
Zimostrázy jsou vápnomilné rostliny, náročné na bohatou zásobu živin, zejména u rostlin pěstovaných v nádobách. Řez provádíme několikrát ročně, a to v období od května do začátku září. Tvarovat ho můžeme do různých figur a geometrických tvarů, je vhodný jako obruba záhonů, jako solitér i jako živý plot, účel pak musíme mít na zřeteli při výběru správného kultivaru buxusu.
Kam s kterým buxusy:
Buxus s. ‚Suffruticosa‘ dorůstá do 0,5 m.
Buxus m. ‚Trompenburg‘ dorůstá do výšky 1 m.
Buxusu s. ‚Aureovariegata‘ dorůstá do 1,5 m.
Buxus s. ‚Arborescens‘ dorůstá do 2,5 m.
Buxus m. ‚Faulkner‘ a ‚Rotundifolia‘ se dobře formuje do kulovitých tvarů.
Buxus s. ‚Raket‘ roste rychle, přírůstek je až 0,4 m za rok.

Zimostrázy jsou vápnomilné rostliny, náročné na bohatou zásobu živin, zejména u rostlin pěstovaných v nádobách.
You must be logged in to post a comment Login