Inspirace

Zemité odstíny jsou uklidňující a trendy. Jak je v interiéru použít, aby navodily tu správnou atmosféru

Od   | 

Co se vám vybaví pod pojmem zemité odstíny? Především půda a dřevo ve všech odstínech hnědé – od světlé až k té nejtmavší. Trendem posledních let jsou především interiéry v neutrálních barvách, kde právě dominují přírodní tóny a materiály. V takovém domově se příjemně uvolníte, budete se cítit v bezpečí a zároveň docílíte nadčasového bydlení.

Nebojte se hnědé výmalby, vnese do místnosti pohodu. Zdroj: Decoland

Proč právě tyto odstíny?

Hnědá barva je uklidňující, a proto nijak nenarušuje náladu, ani mysl člověka. Po dlouhém pracovním dni tak přijdete domů a zemité tóny příjemně dodají energii a zasloužený odpočinek. Na výběr je navíc široká škála odstínů jako je skořicově hnědá, kávová, mahagonová, karamelová, nebo čokoládová. Zemité barvy se hodí především do obývací části, nebo do ložnice. Z přehledem je ale můžete použít také do vstupních prostor, kuchyní, dětských pokojů nebo koupelen. Důležité je mít na mysli, že se do interiéru hodí spíše tlumené a jemné odstíny, které zahřejí u srdce.

Zemité barvy vytvářejí útulnou atmosféru. Zdroj: Casamoderna

Stačí jemný kávový odstín. Zdroj: Primalex

Použití zemitých odstínů

Přestože hnědá patří mezi neutrální barvy, je nutné dobře promyslet kam a v jaké míře ji zvolit. Tmavý odstín hnědé barvy stejně jako jiné barvy prostor opticky zmenší. Pokud ho tedy chceme použít, hodí se spíše do větších prostorů, kde si nějaké to zmenšení můžeme dovolit. I přesto je však nutné tmavý odstín aplikovat pouze na jednu větší plochu a ostatní ponechat ve světlé barvě. Lepší je však tmavý odstín hnědé barvy použít na doplňky nebo v podobě vhodně zvoleného nábytku. Hnědá bude skvěle fungovat jako „tón v tónu“, proto se nebojte světlé odstíny zemité barvy aplikovat na větší plochy a postupně tmavší zakomponovat v podobě detailů, textilií, či dekorace.

Hnědá barva je ideální v ložnici. Zdroj: Home Style

Nejčastější kombinace s hnědou barvou, patří sem žlutá, zelená, oranžová, růžová a modrá. Zdroj: Pinterest

Kombinace zemitých odstínů s ostatními barvami

Pokud se rozhodnete sladit celý interiér v různých zemitých odstínech, měli byste sáhnout po jedné, odlišné barvě, která prostor příjemně ozvláštní a bydlení nebude působit jednolitě. Skvělou kombinaci vytvoříte s klasickou bílou barvou, kterou nic nezkazíte. Sáhnout můžete ale například i po zelené, která symbolizuje trávu a s půdou, nebo dřevem skvěle ladí. Pokud se však chcete úplně odlišit, můžete se poohlédnout po pastelových, jemných barvách, které interiér nenaruší. Výborně se bude hodit blankytně modrá, pudrově růžová nebo jemná žlutá barva. 

K hnědé barvě se hodí řada odstínů. Vyberte takový, který je vám příjemný. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login