Obývací pokoje

Zbořte mýty o nábytku

Od   | 

Existuje nespočet mýtů o nábytku a jediné, jak je můžeme vyvrátit je logická argumentace. Vybrali jsme 7 nejvíce bijících do očí a zde předkládáme vysvětlení.

Není důvod, aby měla dvířka 10 vrstev laku

Není důvod, aby měla dvířka 10 vrstev laku

 

Čím víc vrstev laku, tím je nábytek odolnější

Lakovaný nábytek je velmi diskutovaným tématem, okolo kterého se vyrojila celá řada nepravdivých informací. Například, že více vrstev laku zajistí vyšší odolnost a lesk nábytku… „To je mýtus, který bychom chtěli vyvrátit. Více vrstev laku se na jeho vyšším lesku nebo odolnosti vůči oděru či poškrábání podílí jen minimálně… Tento aspekt má největší vliv na rovnost povrchu. Jinými slovy, pokud je dílec nedokonale opracován, není rovný, hladký atd., dokáže více vrstev laku tento problém zakrýt. Pokud je však předpříprava pečlivá, není důvod, aby měla dvířka deset vrstev laku, což se samozřejmě také projeví na ceně finálního produktu,“ podotýká Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojasu.

Lesklý nábytek nejde opravit

Který lesklý povrch je nepoškrabatelný? Někdy se lze setkat s informací, že jsou to lakované plochy, jindy je na výsluní foliovaný vysoký lesk. Jak je to doopravdy? Pravda je taková, že žádný lesklý materiál neodolá ostrému noži nebo každodennímu oděru ostrými předměty. Důležité je se ptát, u kterého povrchu je nejsnadnější oprava? „Na rozdíl od těch, které už opravit nelze, mají zelenou akrylátové povrchy, které lze opravit bezprostředně po poškrábání. Slouží k tomu speciální opravná sada, jež obsahuje propriety k opravení a vyleštění povrchu do původního lesku. Rád bych zmínil, že na ochraně materiálů se podílejí také antistatické úklidové spreje. Vytvářejí totiž na povrchu tenkou ochrannou vrstvičku, která zabraňuje tvorbě škrábanečků,“ dodává Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, a.s.

Zadní strana dvířek je pouze bílá

Zadní strana dvířek může mít stejnou barvu jako přední

Zadní strana dvířek může mít stejnou barvu jako přední

Víte, že vybírat můžete barvu nebo dekor nejen pro přední, ale i tu zadní stranu? „Kvalitní výrobci už dávno nenabízejí pouze jednobarevná dvířka, která mají sice dekorovanou čelní plochu, ale po jejich otevření nás vystraší obyčejná zadní bílá folie. Obzvláště u exkluzivního lesklého nebo matného nábytku jde o velký nedostatek. Nejen k většině našich foliovaných dvířek a dílců, ale také u luxusních akrylátových materiálů nabízíme totožnou zadní stranu k čelní ploše. Jde o drobný, a přesto podstatný detail,“ říká dále Martin Dusík z Trachey.

Co je vzadu, to není vidět

Nejen odpovídající barevnost, ale také kvalita materiálu na zadní straně nábytku je důležitá. Pokud někdo bude tvrdit, že tyto plochy nejsou vidět a tudíž na nich nezáleží, nenechte se oklamat. „Dostatečně kvalitní a silný materiál na vnější straně dvířek se podílí na tom, že se dvířka za čas nezkroutí. Pokud je použitá jen slabá papírová folie, která absolutně nemůže dostačovat pnutí silného čelního materiálu, za nějakou dobu se dvířka nepěkně prohnou. Což bude mít za následek nejen špatný vzhled nábytku, ale také zhoršenou manipulaci,“ dodává Martin Dusík z Trachey.

Pískované sklo se špatně udržuje

Pískovaný motiv na velké ploše lépe vynikne. Aby vám dělalo radost nejen vzhledem, ale také snadnou údržbou, nechte si pískované plochy ošetřit nano technologií. Ta na dekoru vytvoří ochrannou vrstvu, která nedovolí, aby se do motivu zanášely nečistoty a prach a také jej ochrání před mechanickým oděrem. Ale pozor! Kvalitní výrobce vám tuto službu nebude počítat jako navýšení ceny. „Nano ošetření pískovaného skla se u nás děje zcela automaticky a není nijak zpoplatněno. Bez této ochrany si stěnu nebo dveře neumím představit. Po pískování totiž ve skle vznikají prohlubně, tedy pískovaný dekor, který se neuvěřitelně špatně udržuje v čistotě,“ vysvětluje dále Petr Paksi z J.A.P.

Kvalita sezení musí být v celé šíři sezení stejně komfortní

Kvalita sezení musí být v celé šíři sezení stejně komfortní

 

Nepohodlí na sedací soupravě. To se poddá…

Nic se nepoddá. Sedací nábytek musí být pohodlný už od prvního momentu. A to ve všech svých částech. „Kvalita sezení musí být v celé šíři sezení stejně komfortní. Toto bývá častý ukazatel nekvalitních sedacích souprav, kde vlivem slabé vrstvy pěny v sedací části cítíte každou nerovnost nebo výztuhu. Druhým problémem je špatná ergonomie sedáků, která vás nutí se hrbit nebo naopak sedět nepřirozeně vzpřímeně. Často dochází i k problémům s krční páteří, kdy máme hlavu nepohodlně vystrčenou dopředu vlivem špatně navržené hlavové opěrky,“ vysvětluje Ing. Ivana Pehalová, obchodní ředitelka společnosti Nadop – výroba nábytku a pokračuje: „Rovněž se nenechte uchlácholit tím, že vrzavé zvuky, které jsou z pohovky slyšet, nejsou problém. Kvalitní sedací souprava nikdy nevrže. A to dokonce ani extrémně zatížený vzorek na prodejně.“

EKO kůže. Zcela nesmyslný pojem.

Když na vás v prodejně sedacího nábytku vyrukují s pojmem EKO kůže, okamžitě se jděte poohlédnout jinam. „Pod pojmem EKO kůže nečekejte nic, co pochází z ekologicky chovaného dobytka. Jde v podstatě o synteticky vyrobený materiál, tedy dobře známou koženku. Vzniká semletím zbytků kůže, kterým se dá jednotná barva. Kůže se pak nalepí na tkanou látku nebo úplet. Jasnou nevýhodou je mizivá odolnost vůči mechanickému poškození a oděru, což je u sedacího nábytku dost podstatný faktor,“ vysvětluje Ing. Ivana Pehalová a dodává: „Pokud toužíte po kožené sedačce, volte vždy pravou kůži. A ještě jedno doporučení: vždy se v obchodě zajímejte, zda byla tato kůže použita na všech částech sedačky. Někteří výrobci ji používají jen na hlavní pohledové plochy a ostatní části jsou oděné do koženky. Což je klamání zákazníka.“

Foto: Dřevojas, Trachea, J. A. P.

Související články:

Jak zařídit podnájem aneb bydlíme v cizím bytě

Loft. Bydlíme v otevřeném prostoru.

Houpací křeslo

Praktické rady pro zařizování


You must be logged in to post a comment Login