Rady a tipy

Zbavte se vysoké vlhkosti a předcházejte vzniku plísně

Od   | 

Běžná vlhkost v bytě by měla být v rozmezí mezi 40- 60%. Vysoká vlhkost s sebou přináší černou plíseň na zdech a v rozích místností. Vzduch, který dýcháme, nám pak často připomíná prádelnu. 

Vysokou vlhkost může způsobovat průnik vody zvenčí do bytu, nebo špatná instalace. Dopomoci jí můžeme také během běžných činností, jako je sprchování, vaření nebo sušení prádla. Jestli i vaši domácnost trápí vysoká vlhkost, zjistíte jednoduše pomocí měřiče vlhkosti, snadno ji ale poznáte také podle dlouho schnoucího prádla nebo orosených oken.

Vlhkost lze změřit pomocí přístroje. Zdroj: Atp-heat

Jak vlhkosti předcházet?

Hlavní rada, jak vlhkosti v bytě předcházet, je co nejčastější větrání. Plísně proudění čerstvého vzduchu přímo nesnáší, a proto i v zimě alespoň na chvíli otevírejte okna. Někdy postačí okno pootevřít na mikroventilaci, díky které do místnosti pronikne alespoň trocha vzduchu. Důležité je po sprchování nebo koupání místnost pořádně vyvětrat, jelikož během sprchy do prostoru neproudí žádný vzduch, a voda se tak začíná srážet nejen na zdech, ale i v rozích, které bývají postiženy nejvíce. Také během vaření vždy zapínejte digestoř a při žehlení se snažte větrat po celou dobu. Pokud  máte balkon nebo vlastní sušárnou, vsaďte na sušení prádla raději tam. Jestliže jste nuceni prádlo sušit přímo v bytě, popřemýšlejte nad sušičkou prádla, nebo alespoň dostatečně topte a větrejte častěji.

Jestliže se plísně na některém místě opravdu zbavit nelze, je vhodné použít špachtli a část omítky zkrátka odstranit. Plíseň, která vylézá na povrch, je pouhým povlakem, který pokračuje dál do zdiva. Při odstranění omítky poté přidejte do omítky nebo samotné barvy fungicidní roztok.

Plísním lze předcházet také důkladným úklidem. Snažte se co nejvíce luxovat, utírat prach a častěji vynášet odpadky, které by mohly být skvělým místem ke vzniku plísní. Za zmínku stojí i klimatizace, odvlhčovače vzduchu a ventilátory na toaletě nebo v koupelně. Kamenem úrazu může být i akvárium, ze kterého se do prostoru odpařuje voda. Proto ani v bytě neponechávejte nádoby naplněné vodou. Uskrovněte se také s pořizováním rostlin a květin ve velkém, protože mohou taktéž zvýšit vlhkost vzduchu.

Vysoké vlhkosti vzduchu lze předcházet zejména větráním. Zdroj: Canstockphoto

Jak se zbavit již vzniklé plísně?

Pokud se však už plíseň objevila, nezoufejte. V první řadě vyzkoušejte účinné přípravky přímo na odstranění plísně, které jsou běžně dostupné v drogeriích. Je-li plíseň teprve v zárodku, zbavíte se jí během pár postříkání. Na plíseň skvěle fungují přípravky se stříbrem, které jsou opravdu účinné. Základem jsou místa, kde proudí málo vzduchu – rohy, kolem nábytku a stěny v koupelnách pravidelně prohlížet tak, aby se plíseň podchytila včas. Mnohdy se může vytvořit i v rozích na podlaze, pod tapetou nebo pod matrací v posteli.

Zaútočte na plísně speciálním sprejem. Zdroj: Pixabay

 

You must be logged in to post a comment Login