Zahrada

Zatočte se mšicemi. Poradíme, jak se jich účinně zbavit

Od   | 

V Evropě existuje až 900 druhů mšic, které nám umí pěkně znepříjemnit život. Některé se specializují pouze na jeden druh ovoce, zeleniny či okrasných rostlin, jiné mají pole působnosti mnohem širší. Také jde o přenašeče různých chorob, těch bakteriálních i virových. A proto je na čase jim dát efektivní sbohem.  

Parazitické projevy

Napadení rostlin mšicemi se projevuje zejména určitou deformací listů. Například na listové zelenině můžeme objevit nekrotické skvrny, ale výjimkou není ani slabší růst rostlin. U brukvovité zeleniny je možné se setkat také se žloutnutím a někdy až zasycháním listů. Co se týká rybízů a angreštu, tak u těch jsou typickým projevem červené vyklenuté puchýře na horní straně listů, případně i vznik „listových hnízd“ (shluk listů na konci výhonu). A třeba u ovocných dřevin lze pozorovat různé krabatění a svinování, rovněž zmíněné puchýře i shluky.

Mšice jsou hmyz, jejichž primárním zdrojem obživy je rostlinná šťáva. Zdroj: PixabayZdroj: Pixabay

Chemická ochrana

Dnešní trh disponuje celou řadou funkčních insekticidů a je důležité si uvědomit, že používání pouze jednoho přípravku se z dlouhodobého hlediska míjí účinkem. Mšice se proti němu obrní, vytvoří si rezistenci, a budou si vesele žít a rozmnožovat se dál. Proto se po čase vždy vyplatí přípravek vyměnit za jiný, který se liší účinnou látkou.

Znakem parazitování mšic na ovocných dřevinách je také svinutí listů. Zdroj: Pinterest

U chemických přípravků je kladen důraz hlavně na dodržování správné koncentrace a ochranné lhůty pro konzumaci. Proti mšicím se osvědčil například Mospilan 20 SP, který funguje systémově a nevyžaduje až tak důkladnou aplikaci. Působí dlouhodobě a likviduje mšice na jádrovinách, zelenině i okrasných rostlinách. Skvělé jsou i postřiky Neudosan. Ty nevyžadují ochrannou lhůtu, hodí se k ošetření ovocných stromů, bobulovin, jahodníku i zeleniny a je možné je použít i v uzavřených prostorech.

U chemických insekticidů pozorně čtěte etikety a příbalové letáky. Informují o ochranné lhůtě a správné koncentraci. Zdroj: Pixabay

Zejména na brambory a okrasné rostliny lze aplikovat přípravek Karate Zeon. Okamžité působení má postřikový insekticid Pirimor 50 WG, který neubližuje užitečnému hmyzu a při kontaktu s půdou se rozkládá. Je vhodný pro jádroviny, peckoviny, zeleninu i okrasné rostliny. Sanium ultra (náhrada za Decis Protech) rovněž působí rychle a ochrání okrasné rostliny, ovoce i zeleninu, ale při vyšších teplotách (okolo 25 °C) se jeho účinnost snižuje.

Biologická ochrana

Pokud není chemie váš přítel, tak vyzkoušejte ekologické přípravky. Zkusit můžete i různé babské triky, kterých je jistě plný internet, avšak většinou fungují jen rostlinné výluhy, třeba ten česnekovo-cibulový, z kopřiv, heřmánku, tabáku či chilli papriček. Pomoci mohou i takzvané přírodní repelenty, což jsou rostliny, které mšice (i jiný savý hmyz) odpuzují. Mezi takové se řadí aksamitník, kerblík, lichořeřišnice, pažitka nebo povijnice aj. Zasaďte je mezi ohrožené druhy a repelentní účinek je zajištěn.

Přípravky na přírodní bázi mohou přispět ke zlepšení zdravotního stavu ošetřovaných rostlin. Zdroj: Canstockphoto

Zpět k ekologickým přípravkům, které můžete běžně zakoupit. Na bázi přírodních látek funguje AGRO NATURA Rock Effect s obsahem oleje ze semen kaledy lysé, který se hodí k ošetření zeleniny, angreštu, rybízů i okrasných rostlin. Selektivní biologický insekticid NeemAzal obsahuje zase výtažek z tropické rostliny s názvem zederach indický a lze ho použít na zeleninu i okrasné rostliny. Biool Forestina efektivně působí jak na vajíčka, larvy, nymfy, tak i dospělce. Proti mšicím účinkuje na ovocných dřevinách, zelenině i interiérových rostlinách.

Ekologické insekticidy jsou při hubení mšic čím dál oblíbenější. Zdroj: Pixabay

INPORO PS je přípravek na bázi přírodních polysacharidů, jenž významně zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin. Kromě zeleniny a ovoce je možné s ním ošetřit i rostliny pokojové, a to přímo v interiéru. V exteriéru je aplikace omezena na ráno nebo večer – mimo dobu létání včel. Především pro okrasné a interiérové rostliny je vhodný Spruzit AF obsahující extrakt z květů kopretiny růžové. Efektivně působí na dospělce i larvy a nejúčinnější je při nižších teplotách (ráno nebo večer).

Fotogalerie:

 

Kam (ne)jen pro zahradní osvětlení


You must be logged in to post a comment Login