Obývací pokoje

Zařizujeme malý obývací pokoj: Chce to nápad a pár fíglů a budete bydlet stylově

Od   | 

Zařídit malý obývací pokoj a vměstnat sem vše důležité je celkem hlavolam. Je to reprezentativní místo, které je srdcem celého bytu, kde se schází nejen rodina, ale i přátelé. I přesto může působit útulně, prostorně a zkrátka tak, abychom se tu cítili dobře.

Zaujměte třeba zajímavými obrazy, tím odvedete pozornost od velikosti prostoru. Zdroj: Ikea

Zaujměte něčím jiným

Jestliže chcete odvrátit pozornost od malého prostoru, pak je ideální do obýváku umístit velkou designovou lampu, abstraktní obraz na stěnu, nebo výrazný kus nábytku. Jedině tak příchozí zaujme něco jiného, než je stísněná místnost.

Nejčastější chyby při plánování záclon a závěsů

Nábytek by měl být praktický

Pokud začínáme zařizovat malý obývací pokoj, pak je důležité se pořádně zamyslet nad tím, co opravdu nezbytně potřebujeme a co je naopak náš výmysl. Odborníci doporučují omezit svůj výběr na multifunkční nábytek, jako jsou rozkládací pohovky, křesla, rozkládací stolečky, nebo výsuvný nábytek. Místo klasické obývací stěny dejte přednost jednoduchému televiznímu stolku a doplňte ho zajímavě uspořádanými policemi. Praktické jsou také oboustranně přístupné knihovny, které lze použít jako policový systém. 

Místo spousty nábytku zvolte příjemnou dekoraci v podobě textilie. Zdroj: Orsei

Barvy jsou důležité

Do malého prostoru bychom měli volit vždy světlé barvy a výjimkou není ani obývací pokoj. Světlé barvy prostor projasní a opticky zvětší. Ideální jsou pastelové barvy spolu s neutrální bílou, či světle šedou barvou. Malý prostor také opticky zvětší vodorovné pruhy, které však musejí být laděny do světlých odstínů. Nikdy nevybírejte z palety výrazných a tmavých barev, které by již tak malou místnost ještě zmenšily. Světlé barvy do místnosti zakomponujte také pomocí doplňků a dekorace, kterých by však mělo být minimum.

Volte odlehčený nábytek. Zdroj: Home Style

Největší kus má přednost

Při zařizování je nutností se odpíchnout od největšího kusu nábytku, který vytvoří jakýsi střed místnosti. Ve většině případů je to prostorná televize a sedací souprava. Důležité je, aby televize nebyla umístěna naproti světlu. Pokud je to alespoň trochu možné, umístěte ji kolmo k dennímu světlu. Také sedací souprava by měla být od televize vzdálena minimálně dvojnásobkem uhlopříčky obrazovky. Sedací soupravu volíme pokud možno dvousedačkovou a podle potřeby dokupujeme taburety nebo sedací polštáře.

Sedací souprava s polohovací opěrkou i podnoží rozhodně přispěje k dokonalému odpočinku. Zdroj: Natuzzi Italia

Zrcadla a osvětlení udělají divy

Zrcadlo je sice primární výbavou koupelny, nebo ložnice, ale skvělé využití najde i v malém obývacím pokoji. Nezapomeňte zvolit nástěnné zrcadlo, které nezabere žádné místo, ale na druhou stranu prosvětlí a opticky zvětší celý prostor. Dobře mohou posloužit i skleněné části nábytku, které plní stejnou funkci. Řešením může být také tapeta se zrcadlovým odrazem. I malý obývací pokoj musí být pořádně osvětlen a to nejen denním přirozeným světlem. Vhod přijdou bodová LED osvětlení, nebo nástěnná svítidla nezabírající žádný prostor navíc. K ruce si můžete vzít také stmívače, které podle nálady vytvoří silnější jas, i tlumené relaxační světlo.

I malý obývák můžete zabydlet více svítidly, podpoříte jeho atraktivnost. Zdroj: Eglo

Fotogalerie:

 

Proč toaletu s integrovanou sprškou?


You must be logged in to post a comment Login