Inspirace

Zakalené sklenice z myčky: Jak získat opět průsvitné čisté sklo?

Od   | 

Sklenička, ze které pijete oblíbený nápoj, je stejně důležitá jako její obsah. Je dosti frustrující, když se na skle začne objevovat zakalený film, kterého se nemůžete zbavit. Proč k tomu dochází a co s tím?

Nádobí nemusíte před vložením do myčky oplachovat, pokud na něm není zaschlá špína. Moderní přístroje si hravě s nádobím poradí. Zdroj: Candy

Každé sklo je po určité době náchylné k zakalení, ovšem existují určité faktory, které tento proces urychlí a hlavně ovlivní. Někdy je to z toho důvodu, že teplota mytí je příliš vysoká, nadměrným používáním mycího prostředku, nadměrným čištěním nádobí před vložením do myčky, špatným skládáním nebo tím, že při vkládání nádobí do spotřebiče se sklenicemi boucháte o jiné tvrdé předměty. Můžete totiž způsobit na skle malé škrábance, které nejsou zpočátku vůbec viditelné, ale čím častěji se myjí, tím znatelnější jsou. V neposlední řadě způsobuje zakalení tvrdá voda, protože minerály, které jsou v ní obsažené, zanechávají zákal.

 

Tip: Myslete na to, že ne všechno sklo patří do myčky. Než tam budete příště dávat oblíbené skleničky, raději se ještě podívejte, zda tam vůbec mohou. Možná právě proto se vám zakalují a mohou se nenávratně poškodit.

 

Jak na prevenci proti zakalení?

Jako první zkuste upravit hladinu soli a leštidla do myčky, které zlepšují výsledky mytí i sušení. Použijte méně čisticího prostředku, nebo zkuste úplně jiný. Také není na škodu spotřebič pořádně umýt. V případě tvrdé vody je potřeba více soli, která ji změkčí a umožní čističům lépe fungovat. Díky tomu se zářivě čisté sklenice opět navrátí. Moderní přístroje umožňují speciální nastavení podle tvrdosti vody.

 

Jak snado vyčistit barevný dřez?

 

Co dělat, když už máte skleničky zakalené?

Máte už na sklenicích nepěkný zákal? To snadno napravíte za pomoci octa a hadříku. Nalijte do dřezu vodu a přidejte ocet. Sklenice nebo jiné sklo do tohoto roztoku vložte a nechte máčet přibližně půl hodiny. Pak postupně vyndávejte kus po kusu, opláchněte a zkontrolujte, zda zakalení zmizelo. Pokud je stále přítomné, vložte zpátky a nechte ještě chvíli působit. Po dalších přibližně 30 minutách vyndávejte sklenice, oplachujte teplou vodou a osušte vhodným hadříkem. Tak odstraníte poslední zbytky zákalu a získáte dokonale průzračné sklo. Nepomohl ani ocet? Pak je dost pravděpodobné, že sklo už je naleptané a vyčistit už nepůjde. Ve většině případů naštěstí ocet pomůže a vy se můžete radovat a potěšit se svým oblíbeným nápojem v čistých skleničkách.

Zdroj info: Tipy pro chytrou hospodyňku, Zaručeně čistá domácnost

 

Digestoř, která zároveň vydezinfikuje i vzduch v místnosti

 

 

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login