Doplňky do bytu

Záclony a závěsy: Víte o všech způsobech, jak je můžete zavěsit?

Od   | 

Chcete, aby byl váš domov útulnější, osobitější a celkově jste se v něm cítili tak nějak líp? Pak byste měli zvážit pořízení záclon a závěsů. Nejen, že zakryjete jinak častokrát nezajímavá okna, navíc si dopřejete soukromí před nenechavými pohledy sousedů či kolemjdoucích. Víte, jak můžete záclony a závěsy uchytit?

Závěsy mohou ladit s dalšími textiliemi. Zdroj: Atelier Orsei

Závěsy i záclony jsou nejen praktickým, ale také designovým prvkem, který má své místo takřka v každém interiéru. Vybírat si můžete nejen z nejrůznějších designů a dekorů, ale také ze způsobů uchycení a zavěšení. Při výběru je třeba zohlednit hmotnost samotných závěsů. Obecně platí:

 • Lehké záclony je ideální zavěsit na tenkou a dlouhou tyč, která nemusí mít velkou nosnost.
 • Těžké a dlouhé závěsy je vhodné zavěsit na silnější tyč, která se pod vahou závěsu neprohne.

Klasika v podobě tyče

Ačkoliv si můžete vybírat z nejrůznějších způsobů uchycení záclon a závěsů, prim stále hraje klasická tyč. Ta může být vyrobena z různých materiálů – plast, kov, ale i dřevo. Navzájem se liší svojí délkou, tloušťkou, ale i způsobem uchycení ke stěně.

 • Kovové tyče: jsou vhodné do moderních interiérů, kde se mimo jiné nachází i další kovové prvky. Při výběru dbejte na kvalitu svrchního laku, aby se tyč během pár týdnů neoloupala. Kvalitnější lak znamená delší životnost.
 • Plastové tyče: plastové tyče jsou velmi oblíbené. Jsou vhodné do prostor, kde není třeba klást důraz na reprezentativnost, jsou ideální do míst s vyšší vlhkostí. Narozdíl od dřeva, které nabobtná a kovu, který zreziví, zůstane plast stejný.
 • Dřevěné tyče: jsou ideální na chatu či chalupu, ale i do interiéru zařízeného ve venkovském či rustikálním stylu. Jsou vyráběny z měkkého dřeva, proto nedoporučujeme na uchycení těžkých závěsů.

Obklopte se prostředím, ve kterém vám je dobře. Platí to i o vzorech a jejich využití. Zdroj: Atelier Orsei

Jaká bude koncovka u tyče

Pokud nechcete k oknu připevnit obyčejnou tyč a rovným krajem, můžete si pořídit tyč opatřenou dekorativní koncovkou. Ta má však i praktickou funkci – brání kroužkům či jiným druhům úchytek, aby sklouzávaly z tyče. Výběr je pestrý – to platí o materiálech (plat, kov, dřevo, kombinace více materiálů), ale i provedení a tvarech. Ve spojení s hezkou záclonou získáte efektivní dekorativní prvek.

Závěsy je třeba pořádně nařasit. Dlouhý a rovný pruh závěsu nevypadá příliš dobře. Zdroj: Atelier Orsei

Záclonové kolejnice

Jde o nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak můžete zavěsit záclony či závěsy u sebe doma. Kolejnice jsou vyráběny nejčastěji z hliníku, výjimkou však není ani dřevo. Jednotlivé typy se liší počtem kolejnic. Kolejnice lze vrtat přímo do stropu, případně do stěny – narozdíl od garnýže, kterou lze uchytit pouze do stěny. Velkou výhodou kolejnic je nejen volitelná šířka, ale také škála barev. Kolejnice si můžete vybírat jednoduché a hladké, ale i zdrobené – třeba se zaoblenými rohy. Pokud nechcete, aby kolejnice příliš vyčnívala do prostoru, můžete sehnat i variantu zabudovatelnou do sádrokartonu.

Moderní a oblíbenou variantou je tyč, kterou drží na stěně konzolky, zespodu je vyfrézovaná drážka. Závěs v ní jezdí stejně jako v kolejnici. Kolejnice je třeba kotvit po půl metru, aby se nezačaly prohýbat. Jezdce umisťujte 10 až 15 cm od sebe, aby se látka neprověšovala.

Uchycení závěsů a záclon může být schované za podhledem. Zdroj: Ateliér Orsei

Kolejnice jsou vhodné k upevnění záclon i závěsů. A jak se dělí?

 • Jednořadé hliníkové: nejlevnější varianta, se kterou se můžete setkat. Pokud dáte souběžně dvě kolejnice, získáte víceřadou kolejnici.
 • Víceřadé hliníkové: jsou kvalitnější, lépe se udržují. Jsou dvou až tří kolejné.
 • Víceřadé dřevěné: jsou vyrobeny ze dřeva, které je potaženo dřevěnou dýhou. Jsou jedno až tří drážkové.
 • Flexibilní: dobře tvarovatelná kolejnice, které je vhodná i do výklenků a atypických prostor.

Ke stylovým závěsům patří i vhodné řasení. Zdroj: Ateliér Orsei

Systém s lankem

Hledáte moderní způsob uchycení záclony či závěsu, který se hodí svým designem téměř kamkoliv? Pak vyzkoušejte lankové uchycení záclon. Umístit jej můžete jak na zeď, tak i přímo na strop. Záleží jen na vás, vašem vkusu a dispozici. Lankový systém je vhodnější pro lehčí textilie, zamezíte tak prohýbání lanek. Lanko kombinujte s malými kroužky, háčky nebo žabičkami. Velké kruhy se sem nehodí.

A na co uchytit záclonu před tím, než ji pověsíte?

Ještě před tím, než záclonu pověsíte (na lanko, kolejnici nebo tyč), je třeba vybrat vhodný systém uchycení. A z čeho si můžete vybírat? Z uchycení:

 • Do kolejnic háčky či žabkami.
 • Šneky do jezdců hliníkové kolejničky.
 • Na tyče tunýlkem nebo poutky.
 • Na tyče pomocí kroužků s háčky či žabkami.
 • Na tyče pomocí narážecích kroužků.

Někdy se řasení a kolejnice schovává za krycí lištu. Zdroj: Ateliér Orsei

Tipy, jak můžete záclony uchytit

Na řasící stuhu

Řasící stuha je našita na horní okraj záclony nebo závěsu. Podle zvolené řasící stuhy dochází k tvorbě řasení, které chceme. V řasící stuze jsou kapsičky. Pomocí háčků zavěšených do kapsiček se závěs věší do kolejničky.

Vlna – nejčastější a nejoblíbenější

Na řasící stuhu, tu tentokrát neřasíme, ale ohýbáme do měkkých a elegantních vln. Opět používáme šnečky (háčky), ty věšíme do speciálních jezdců, kteří jsou napojeni na šňůrce, díky ní je dodržena rozteč vln.

Jaké jsou nejčastější chyby při výběru textilních dekorací?

 

 

You must be logged in to post a comment Login