
Návštěvy bytů
Vyzkoušeno: I na 27 m² se dá pohodlně bydlet
Zejména bezdětné páry vyhledávají menší byty, které pro ně představují mnoho výhod – jsou cenově dostupnější a není zde kladen příliš velký nárok na úklid. A jak se do nevelkého bytu vejít, aniž bychom ztratili pohodlí a interiér působil vzhledně? Stačí dobrý nápad a i v necelých třiceti metrech čtverečních lze celkem slušně bydlet. Přinášíme inspiraci, jak na to.

Stůl lze zasunout pod kuchyňskou pracovní plochu. Vejdou se tam i sedáky. Zdroj: Studio Mooden
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu, barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. V těchto 27 m² je umístěna plnohodnotná kuchyňská linka, vešly se i čtyři postele, jídelní stůl pro 4 lidi, dvě pracovní místa, šatna a obývací pokoj. To vše v dokonalém souladu. Z malé garsonky, která by jinak pravděpodobně nikoho nezaujala, bylo vytvořeno prostorné a multifunkční obydlí s vynikajícími standardy kvality.

Nechybí tu rozkládací pohovka. Zdroj: Studio Mooden
„Při projektování tohoto malometrážního bytu hrál roli každý milimetr. Návrh musel být nejdříve převeden do reálné výrobní dokumentace, díky které mohl být každý navržený prvek bez problémů vyroben a nainstalován. Do interiéru pak naprosto vše přesně pasovalo a během instalace nebylo na místě potřeba nic dořezávat, zkracovat ani jinak výrazně upravovat. Pro ještě přesnější a reálnou představu o nově vytvořeném konceptu interiéru, byla vizualizace převedena do interaktivního 3D modelu, díky kterému vznikly jasné obrysy,“ říká Barbora Burešová z architektonického studia Mooden.

Další dvě postele jsou zakomponovány do výklopného panelu. Všimněte si, že tu nechybí poličky. Zdroj: Studio Mooden
Výsledkem je garsoniéra, jejíž každá část je plně zúročena. Hned za vstupními dveřmi vidíme kuchyni navrženou do rohu místnosti. Pod pracovní deskou je prostor pro otočný stůl a sedátka. Vše je možné vysunout (anebo zasunout) dle potřeby. Navazuje pracovní místo vytvořené výsuvnou desku v nástěnném panelu. Jeho součástí jsou i dvě výklopná lůžka. Vzhledem k výšce stropu bylo možné ještě nad ně zakomponovat úložný prostor. Zaplněnou stěnu odlehčuje navazující stěna dekorovaná dřevěným obložením, které na sebou poutá pozornost, a tak si návštěvník takřka nevšimne zaplněné protější stěny. Tady je menší vestavěná skříň a rozkládací lůžko poskytující další dvě místa na spaní. Vracíme se zpět ke vchodovým dveřím, kde naše oko i duši potěší nástěnná dekorace z živých rostlin. Barevné řešení je v trendy světle šedém odstínu v kombinaci s dřevem a neutrální základ doplňují zelenkavé detaily.

Dřevěné obložení stěny proti vchodu poutá na sebe veškerou pozornost. Návštěvník si takřka nevšimne, že je v maličkatém bytě. Zdroj: Studio Mooden
Fotogalerie:
- Stěna přímo proti vstupu na sebe poutá pozornost. Návštěvník si takřka nevšimne, že se nachází v maličkatém bytě. Zdroj: Studio Mooden
- Nechybí rozkládací lůžko. Zdroj: Studio Mooden
- Zbylo místo i na vestavěnou skříň. Návštěvník si takřka nevšimne, že je maličkatém bytě. Zdroj: Studio Mooden
- Za šedým obložením jsou ukryta dvě lůžka. Zdroj: Studio Mooden
- Všimněte si, že u postelí jsou poličky na knihy a další drobnosti. Zdroj: Studio Mooden
- Součástí obložení je i výsuvný pracovní stůl. Zdroj: Studio Mooden
- Je-li kuchyně správně navržena, hodí se šedá i do nevelkého prostoru. Zdroj: Studio Mooden
- Jídelní stůl lze zasunout pod pracovní desku. Zdroj: Studio Mooden
You must be logged in to post a comment Login