Inspirace

Jak vytopit dům krbovými kamny a na co si dát pozor

Od   | 

Praskající dřevo, příjemné teplo a krása plápolajícího ohně. Tyto věci vedou mnoho domácností k pořízení krbových kamen. V současnosti se ale ukázala ještě jedna jejich přednost. V době zvyšujících se cen vám může vytápění domu krbovými kamny ušetřit celkem dost peněz.

V nabídce jsou nejrůznější typy krbových kamen. Zdroj: Ptáček

V době energetické krize je vytápění dřevem velmi vyhledávaným řešením. Čím dál více lidí si proto pořizuje krbová kamna nebo vložky, aby teplem z hořícího dřeva vytopili dům. Jak ale docílit toho, aby krb nevytápěl pouze místnost v níž se nachází a rozvedl teplo i do okolních místností?

Základem jsou krbová kamna s výměníkem

Aby mohla krbová kamna obstarávat teplo ve všech místnostech rovnoměrně, je třeba aby byla opatřena teplovodním nebo teplovzdušným výměníkem, a to v závislosti na variantě vytápění, pro kterou se rozhodnete. Díky tomu budete celý dům moci vytápět za použití dřeva.

  • Teplovodní výměník je ideálním řešením, pokud si přejete teplo rozvádět do radiátorů v ostatních místnostech.
  • Teplovzdušný výměník zase dokáže rozvádět teplo do okolních místností prostřednictvím ventilátorů.

Díky výměníku můžete teplo vést i v rozlehlých domech a užívat si jeho rovnoměrné rozložení. Vytápění dřevem se tak může stát velmi výhodnou alternativou za elektřinu nebo plyn. Plápolající oheň s sebou však nese i mnoho dalších výhod. Dokáže vás totiž nejen zahřát, ale také prospěje vašemu tělu i psychice.

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

Výhody topení dřevem

Výhody vytápění domu krbem ale nespočívají pouze ve skutečnosti, že ušetříte. Praskající krb přidá domovu hřejivé kouzlo a pocit útulnosti. Kromě toho má velmi pozitivní vliv na lidskou psychiku a vůně dřeva dokreslí atmosféru podzimu nebo zimy. Krb je zkrátka nenahraditelnou dekorací a spolu s šálkem horkého čaje budou vašimi oblíbenými společníky během chladných měsíců. Navíc dokáže dodat teplo kdykoliv, a to i v nouzových situacích. Opakovaným přikládáním pak tělu dodáte i pravidelný pohyb.

Krbová kamna s výměníkem dokáže vytopit všechny místnosti v domě. Zdroj: Unsplash

Co je lepší? Krbová kamna, nebo krbová vložka?

Až se budete zajímat o rozvádění krbového tepla do celého domu, určitě narazíte na krbová kamna a krbové vložky. Rozdíl není pouze v jejich vzhledu, ale také v účinnosti. Krbová kamna dokáží poskytovat teplo až po uplynutí delší doby. Krbová vložka dokáže teplo generovat ihned. Výběr tedy záleží především na vašich preferencích a také na tom, co od krbu čekáte. Před nákupem se proto vždy poraďte s odborníky a zkuste s nimi najít řešení na míru vašich potřeb.

 

Rozdíl mezi krbovými kamny a krbovou vložkou je patrný na první pohled. Zatímco krbová kamna mohou stát volně v místnosti, krbová vložka je obezděna. Vidět je tedy pouze prosklená plocha a zbytek krbu je vnořen do stěny.

 

Sálající oheň v krbu neplní pouze estetickou funkci. Dokáže účinně ochránit domácnost před chladem a prospívá naší psychice. Zdroj: Pixabay

Nevýhody vytápění domu kamny a na co si dát pozor

Abychom se ale podívali na problematiku vytápění domů dřevem z obou stran, je třeba si říct, že existují i jistá úskalí. Proto si na závěr řekněme, na co je třeba při výběru dbát a s čím počítat, pokud se rozhodnete pro změny ve vytápění domu.

Teplovzdušný výměník není vhodný pro alergiky. Pamatujte, že pokud se rozhodnete pro kamna s teplovzdušným výměníkem, tak se díky neustálému pohybu vzduchu budou domem šířit částečky prachu a jiného nepořádku.

Opětovné ochlazení místnosti. Teplovzdušný výměník sice zajistí distribuci teplého vzduchu, nicméně se tento vzduch nemá kde hromadit. Takže v okamžiku, kdy přestanete topit, místnost se začne zase rychle ochlazovat.

Nepořádek v okolí kamen. Pokud začnete krb používat na denní bázi, brzy se dostaví i drobný popílek a nepořádek. Snažíte-li se vytopit rozlehlejší dům, budete muset také častěji přikládat, což může vést k hromadění dřeva nebo briket v obývacím pokoji.

Pozor na „výhodné“ nabídky. Není krb jako krb. Pokud tedy narazíte na nějakou velmi výhodnou cenu, vždy si pročtěte recenze. Nízká cena může znamenat nízkou kvalitu a zdánlivě skvělá nabídka může skončit brzkou reklamací.

Ideální řešení se může prodražit. Až se budete rozhodovat pro vhodné řešení, poraďte se s odborníky v oboru. Pamatujte totiž, že spolu s lepší kvalitou kamen nebo krbové vložky může stoupat také cena. Navíc se vyvarujete zbytečných chyb. Pokud například plánujete krbem vyhřívat podlahové topení, je třeba najít skutečně vhodné a odpovídající řešení.

Vícepráce. Pokud vytápíte velký dům, bude třeba často přikládat a také uklízet. To zahrnuje nejen čištění krbu, ale také umývání skla a jeho okolí. Pokud vybíráte ideální krytinu pod krb, zvolte dlažbu. Její údržba bude nejjednodušší.

Počítejte s tím, že kolem kamen vzniká nepořádek. Na podlahu zvolte dlažbu, která odolá i žhavým uhlíkům. Zdroj: Ptáček

Zdroj: Na zeleno, Stavím bydlím, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login