Inspirace

Jak vyšperkovat pokoj pro hosty a stát se tím nejlepším hostitelem

Od   | 

Hostíte doma často návštěvy a chcete, aby se u vás cítili příjemně? Pokud pro ně máte samostatný pokoj, máte napůl vyhráno.

Obvykle lidé spí na návštěvách na gauči v obývacím pokoji, protože ne každý má k dispozici volný pokojík. Když už ho ale máte, zařiďte, aby se u vás návštěva cítila dobře. Začněte tím, že v něm pečlivě uklidíte, zbavíte ho zbytečných věcí, které jste do něj nanosili s tím, že je pak uklidíte. Otevřete okna, čistě povlečte a použijte jemný sprej na prádlo, abyste uspokojili všechny smysly.

Začněte postelí

Pohodlná postel je naprostá nutnost. Zvlášť, pokud je pokoj často využíván. Nemusíte kupovat tu nejlepší a nejdražší, ale minimálně kvalitní matrace je důležitá. U postele volte výrazný a klasický styl. Umístěte ji ideálně doprostřed místnosti pro snadný přístup ze všech stran. Potřebujete-li více úložného prostoru, vyberte model, který ho má. Nezaberete podlahovou plochu dalším nábytkem, což je důležité zejména v malých ložnicích.

Pohodlná postel je základ. Zdroj: Home Style

Dokonalé ložní prádlo

Aby se hosté u vás cítili pohodlně, oblékněte postel k dokonalosti. Vhodné je použít víc polštářů, aby si každý udělal správné pohodlí. Dokonce můžete nabídnout i různou tvrdost. Mimořádně pohodlně vypadá postel s menšími polštářky jako dekorací. Přehoz působí jemně a dodává texturu a barevnost. Pro chladnější noci může posloužit jako vrstva navíc a v teplejších dnech zase namísto přikrývky. K nohám postele můžete ještě přidat pár ručníků, aby si hosté připadali jako v luxusních hotelu. Jen pozor, že pak možná nebudou chtít ani odejít.

Nezapomeňte na vhodné povlečení. Zdroj: Matějovský

Správné osvětlení

Vhodné a dostatečné osvětlení, ideálně stmívatelné, nesmí chybět v žádném pokoji, kde se spí. Pořiďte standardní centrální svítidlo pro celkové osvětlení a další lampičky na zeď nebo na noční stolky pro večerní čtení. Nástěnné noční lampičky vypadají elegantně. Měly by být umístěny tak, aby spodní část žárovky byla asi 45 cm nad matrací. Tím nedojde k oslnění.

Místnost můžete zkrášlit zajímavým osvětlením. Zdroj: Aulix lighting

 

Jak a proč stmívat svítidla?

 

I v nejmenším prostoru uděláte divy

Pokoje pro hosty bývají menší. To ale neznamená, že nemůže vypadat dobře, i když je malinký. Můžete zde nechat velkou postel, která zabere větší část podlahové plochy. V tom případě namontujte lampičky na čtení do zdi, použijte různé nástěnné police a skříňky, aby si mohli hosté uložit věci. V místnosti, která je určená pro krátkodobý pobyt nejsou žádné velké úložné prostory nutné. Často stačí jen háčky na zadní straně dveří a malá skříňka či koše na vysoké polici.

V malém prostoru se vyplatí zvolit rozkládací pohovku. Zdroj: Studio ProjektID

Myslete na toaletní stolek

Většina lidí má určité věci, které potřebují a chtějí mít blízko sebe. Může jít o hodinky, řetízek, náramek, léky, mobilní telefon nebo cokoliv dalšího. Proto je vhodné dát do místnosti menší toaletní stolek, kam si je mohou odložit. Nezabere příliš místa, ale je dostatečně prostorný, aby se tam vešel i notebook. Když bude poblíž i zásuvka a k dispozici malá lampička, vznikne dokonalý koutek.

Spí u vás často vnoučata?

Nejen dospělí jezdí na návštěvy. Možná u vás převládají dětské návštěvy, a máte-li pro ně vyhrazený dětský pokojíček, tím lépe. V něm je vhodné udržovat co nejprázdnější podlahu, abyste získali maximální prostor pro hru. Ani tady nezapomínejte na pohodlnou postel a neměl by chybět nábytek s dostatečným úložným prostorem – nejrůznější přihrádky, police se hodí pro ukládání hraček.

Spí-li u vás často vnoučata, pak jim dopřejte zařízení, které u rodičů nemají. Zdroj: Domestav

Zařiďte hostům uklidňující oázu

Máte doma trochu chaos a občas dost hlučno? Pokud přijíždí návštěva, která na to není zvyklá, je krásné pro ni vytvořit klidný prostor, kam se může schovat. Nejčastěji jde o rodiče a prarodiče, kteří sice vnoučata milují, ale na celodenní křik dětí už si přeci jen odvykli. V tomto ohledu se inspirujte ve skandinávském stylu a omezte na minimum barevná schémata. Udělejte pokoj neutrální s přírodním dřevem a jen jemnými barevnými nádechy v podobě svěží zelené. A jako bonus získáte možnost tu občas odpočívat sami, když v něm právě nikdo nespí.

Budou v takovém pokoji odpočívat hosté, nebo vy? Zdroj: Redakce

Nepřeplňujte pokoj

Ložnice pro hosty má být příjemné místo, které není zavalené zbytečnými předměty. Vznikne nutnost uklízet něco navíc a nikdo se zde nebude cítit příjemně. Stačí postel, stolek a malá komoda, která poslouží jako úložný prostor. Ve větším pokoji můžete pořídit i šatní skříň. Nezbytné je alespoň jedno zrcadlo.

Místnosti můžete od sebe elegantně oddělit, nebo spojit pomocí posuvných dveří. Zdroj: JAP FUTURE

Co s ložnici pro hosty, když jí právě nepoužíváte?

Jednou ze skvělých věcí na tomto pokoji je fakt, že to nemusí být jen prostor pro návštěvníky. V ostatních dnech může fungovat jako domácí kancelář, odpočinková místnost, čtecí pokoj nebo místo, kde si tvoříte a vyrábíte. Přirozeně mají takové pokoje tendenci končit jako úložný prostor pro všechno, ale na to buďte hodně opatrní, ať z toho neuděláte skladiště s postelí. Dělejte to uspořádaně, abyste mohli vždy snadno a rychle uklidit, když někdo přijede.

Hostinský pokoj může fungovat i jako domácí pracovna. Zdroj: Svoya Studio

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login