Zahrada

Co vysadit do truhlíků aneb přichystejte za okno letní květinové pohlazení

Od   | 

Ať už se rozhodnete pro truhlíky na okno, nebo na balkon, vždy se bude jednat o malou zahrádku, která vám při pohledu z okna vytvoří úsměv na tváři. Jak ale truhlíky vybrat a jak je připravit, aby nám vydržely přes celé léto?

Základem je správná nádoba, substrát, hnojení, vysazení i volba květin. Většina rostlinek, které se vysazují do truhlíku, vyžaduje přímé sluneční paprsky. Ty nejvíce potřebují petúnie, surfínie, gazánie nebo pelargonie. Kromě nich i spousta dalších balkónových rostlinek. Pokud máte však okno situované tak, že se moc na sluníčku neohřeje, pak do stinného místa vybírejte begónie nebo netýkavky. Důležité je při výběru dbát na to, jakou velikost truhlíků květinám dopřejeme, čím větší nádobu budete mít, tím lépe se bude květinám dařit. 

Truhlíky ozdobí balkon či okna během celého léta.

Jak vybrat truhlík?

Základem je správný výběr truhlíku. Jestliže zvolíte samozavlažovací, pak květiny nebudete muset zalévat tak často jako klasické truhlíky. Do obyčejného truhlíku je vhodné udělat odtokové díry a poté je položit na misku. Při zalití voda proteče a zachytí se v misce, ze které rostliny budou dále vodu čerpat. Důležitý je ale i výběr barvy. Tmavé truhlíky se na přímých slunečních paprscích rychle zahřejí, čímž mohou kořeny rostlin začít odumírat. Kromě toho je ale třeba barvu truhlíku sladit i s barvou domu i okolního prostoru.

Nepodceňujte ani výběr truhlíku. Zdroj: Pinterest

Substrát a hnojení

Dalším krokem je správný výběr substrátu, do kterého je třeba investovat. Téměř všechny letničky je vhodné vysadit do zeminy, která má v sobě přidané hnojivo. Na trhu dokonce nalezneme hnojiva, která jsou určená přímo pro určité typy rostlin. Například petúnie a surfínie potřebují dostatečné množství železa, aby nepodlehly chloróze, během které žloutnou mladé listy. Vždy je důležité si zjistit, jaký substrát daný druh květiny potřebuje. 

Skvělou volbou v hnojení jsou i tyčinky, které se jednoduše do substrátu přidají již během zasazení. Kromě toho ale můžete zvolit i hnojení v klasické formě, kde je třeba se řídit doporučeným dávkováním, i intervaly mezi hnojením.

Správný výběr substrátu a kvalitního hnojiva dopomůže kvetení. Zdroj: Pinterest

Výběr letniček a výsadba

Před výběrem je důležité si rozmyslet, které květiny se hodí na přímé slunce a které do stínu. Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými. V barevnosti se však meze nekladou a vy si můžete vytvořit dokonalou barevnou podívanou. 

Pokud máme při ruce vhodný truhlík, substrát, i vybrané rostliny, je na čase se pustit do výsadby. Do jednoho truhlíku lze vysadit jeden druh květin, ale také je kombinovat s ostatními druhy. Vzpřímené rostliny zasazujeme na okraj směrem do místnosti. Ty převislé naopak na druhou stranu. Důležité je dbát i na správnou hloubku zasazení a proto je třeba květiny zasadit tak hluboko, jak rostly v květináči. 

Postup sázení:

Na dno vhodného truhlíku nasypte vrstvu substrátu a na něj následně rozestavte rostliny, které se obsypou zeminou. Truhlík je třeba naplnit asi 2-3 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny daly snadněji zalévat. Substrát následně přimáčknete silou, aby při prvním zalití, které by mohlo být vydatné neslehl.

Kombinovat lze v jednom truhlíku více barev i druhů.
Zdroj: Pinterest

Zalévání

V prvních dvou týdnech květinám bohatě postačí živiny, které jsou přidány do samotného substrátu. Po dvou týdnech již začínáme s hnojením. Ze začátku se doporučuje takové hnojivo, které podporuje růst rostlin a na trhu je označován pod názvem Start. Jakmile rostlinky povyrostou, nahrazujeme ho hnojivem s označením Plod a květ. Odborníci doporučují přidat hnojivo do každé zálivky, jedině tak budou rostliny krásné a pokvetou bohatě. Jestliže je venku chladno a prší, zálivku je vhodné omezit, aby rostliny nebyly přelité. Mezi základní péčí patří i odštipování uschlých květů.

V deštivých dnech zálivku omezte. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login