Rady a tipy

Vyplatí se vytápění domova pomocí klimatizace? A jak si vede v porovnání s jinými možnostmi?

Od   | 

Nevyzpytatelné ceny plynu a elektřiny přivádí mnoho lidí k otázce, jaká forma vytápění domácnosti je v současnosti nejúspornější a nejefektivnější. Jednou z  nich je také použití klimatizace. Je ale takové vytápění skutečně výhodné?

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch můžete rozvést do každého pokoje. Zdroj: DeDietrich

Hledat dnes nejvýhodnější formu vytápění domova je poměrně složité. Budoucí ceny energií se totiž jen těžko odhadují, a vytvořit tak dlouhodobý výhled je takřka nemožné. Někteří odborníci doporučují nežli neplánovaně měnit způsob vytápění začít přitápět klimatizací, tedy tepelným čerpadlem vzduch-vzduch. Než se pro tento způsob přitápění rozhodnete, přečtěte si, jaké výhody a nevýhody s sebou přináší.

 

Mohlo by vás také zajímat: Vyplatí se při současných cenách plynu vyměnit plynový kotel za jiný zdroj vytápění?

 

Klimatizace jako zdroj tepla

Většina z nás se s klimatizací setkala jako se zařízením na ochlazení vzduchu během horkých letních měsíců. Klimatizace na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch však dokáže místnost i vyhřát a může být levnou alternativou ke klasickému vytápění elektřinou nebo plynem.

Kterou jídelní židli?

Jakou klimatizaci zvolit

Začněme tím, že pokud se rozhodnete interiér vytápět klimatizací, vyhněte se pořízení té mobilní. Vyvedením odvodní hadice oknem totiž budete do interiéru pouštět zimu a celý proces bude neefektivní. Mnohem vhodnější je proto klasická split klimatizace, která se skládá z vnitřní a venkovní jednotky (ta se běžně umisťuje na fasádu domu). V případě, že budete vytápět více místností, je dobré zvolit multisplit variantu, tedy takovou, která má více vnitřních jednotek. Ty pak můžete podle potřeb umístit do jednotlivých místností. Vstupní investice vám sice vzrostou, nicméně později ušetříte. Při výběru ale berte ohled na tyto faktory:

 • Hledejte klimatizaci s úsporným provozem
 • Sledujte míru hlučnosti
 • Vyberte si energetickou třídu A
 • Ujistěte se, zda funguje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch a že dokáže ohřát interiér

Pokud klimatizace splní všechny důležité parametry, pak ji můžete bez starostí použít jako prostředek k vytápění domácnosti. Kromě vysoké účinnosti a levného provozu nabídne také vkusné designové řešení.

Při výběru klimatizace sledujte hlučnost, energetickou třídu a zda také topí. Zdroj: Canstockphoto

Výhody vytápění klimatizací

Mnoho lidí si stále myslí, že klimatizace je velmi nákladnou záležitostí, a ne každý si ji může dovolit. Ano, pořízení klimatizace může být finančně náročnější, nicméně samotný provoz už tak nákladný není. Klimatizace jsou dnes totiž energeticky úsporné a využívají různé inteligentní systémy, které se starají o optimální provoz a regulaci teploty. Mezi další výhody vytápění interiéru klimatizací patří:

 • Teplo se šíří velmi rychle a pro vytopení místnosti není třeba dlouho čekat
 • Klimatizace poskytne v zimě teplo a v létě prostor ochladí
 • Může fungovat také jako čistička vzduchu
 • Má nízkou spotřebu při vytápění (v průměru 2,5 kWh)
 • Můžete ji propojit s aplikací a snadno si tak vytvořit chytrou domácnost
 • Na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch si můžete vyřídit dotaci díky programu Nová zelená úsporám

Abychom se ale na vytápění prostoru pomocí klimatizace podívali zcela objektivně, je třeba si ukázat i některé negativní aspekty.

Pokud nemáte anti-freeze technologii, klimatizace má potíže s ohřevem, klesnou-li teploty pod -10 °C. Zdroj: Pexels

Nevýhody vytápění klimatizací

Topení klimatizací rozhodně patří mezi levnější alternativy vytápění domácnosti. Existuje ale několik věcí, které je třeba před pořízením důsledně promyslet. Je tedy dobré vědět:

 • Klimatizace potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu filtrů
 • Může být hlučná
 • Ne každému může vyhovovat foukání horkého vzduchu
 • Teplo z klimatizace se tlačí nahoru, a tak můžete mít studené podlahy
 • Vstupní investice může být relativně vysoká
 • Není vhodné spoléhat pouze na vytápění klimatizací
 • Pokud nemáte anti-freeze technologii, klimatizace má potíže s ohřevem, klesnou-li teploty pod -10 °C.

Většina nevýhod se však dá ovlivnit už při výběru nebo instalaci. Ty další pak můžete vyřešit jednoduše. Jak? Tím, že se rozhodnete pro kombinaci dvou topných systémů. To znamená, že zkrátka nebudete spoléhat pouze na klimatizaci.

Ideální řešení: Oddělený topný systém

Jen málokdo se rozhodne pořídit si klimatizaci jako jediný zdroj tepla. Většinou se jedná pouze o přídavné topné zařízení. Dobrým základem je tedy plynový kotel. Pokud se chystáte na jeho výměnu, u plynového varianty zůstaňte. Pořizovací cena je totiž relativně nízká, a pokud navíc vyměníte atmosférický plynový kotel za kondenzační, ušetříte v budoucnu 20-30 % provozních nákladů.

Klimatizace je levnější než přímotop

Doplněním takového kotle o klimatizaci pak získáte další nezávislý topný systém, který dokáže ohřát místnost rychle a účinně. Na rozdíl od přímotopu je více než 5x levnějším řešením. I když tedy musíte počítat s investicemi do údržby, stále vám klimatizace ušetří velké množství peněz.

Poraďte se s odborníky

Každá nemovitost je jiná. Vhodný způsob vytápění se proto liší v závislosti na tom, zda se jedná o novostavbu, jak velký je prostor a jaké jsou aktuální ceny energií. Budoucí vývoj se predikuje velmi těžko. Proto se nebojte o ideálním řešení poradit s odborníky a poskytovatelem energií.

Zdroj: spotrebitelskytest.cz, srovnejto.cz, elektrina.cz

 

Kam pro tepelná čerpadla?


You must be logged in to post a comment Login