Inspirace

Vyplatí se solární panely i ve vaší domácnosti?

Od   | 

Z důvodu velkého zdražování energií a nejen jich se čím dál více lidí snaží najít cesty, jak ušetřit peníze. Jedním ze směrů, kterým se vydávají, je také fotovoltaika. Ne každému a ne vždy se ale solární panely na střeše domu vyplatí.

Ideální jsou solární panely natočené směrem k jihu. Zdroj: Pixabay

Fotovoltaická elektrárna je skvělým záložním zdrojem v případě, kdy vypadne elektrická síť. V České republice lze využívat přímé sluneční paprsky přibližně 1700 hodin ročně. Nejvíce svítí na jižní Moravě, méně pak v Krušných horách. Stále je to ale dost na to, aby panely ušetřily za elektřinu nemálo peněz. V případě pořízení některých speciálních panelů máte ještě větší výhodu, protože dokážou vyrobit elektrickou energii, i když je pod mrakem.

Jaké jsou výhody solárních panelů?

1.Vlastní zdroj energie a ochrana životního prostředí

Se solárními panely získáte, minimálně částečnou, energetickou soběstačnost. Představuje také vhodné řešení, pokud řešíte ochranu životního prostředí. Kromě slunečního svitu solární panely nic nepotřebují. Není zde žádné palivo, které znečišťuje ovzduší. Navíc jde o trvale udržitelné řešení.

2. Ušetříte peníze

Solární energie se rozhodně projeví na faktuře za elektřinu. Tentokrát naštěstí pozitivně. Samozřejmě musíte zaplatit pořízení panelů a jejich zapojení, tato suma se sice dokáže vyšplhat poměrně vysoko, ale dají se využít dotace a postupně se vám investice navrací v podobě nižších plateb. 

3. Dotace na pořízení

Otázka ochrany prostředí a udržitelná forma získávání energie je nesmírně důležitá a dost v současné době palčivá. Právě proto může zájemce o fotovoltaickou elektrárnu požádat o dotaci z vládního programu. Jmenuje se Nová zelená úsporám. Požádat o ní může vlastník stávajících i nových rodinných domů, nabyvatel nového domu, vlastník řadového domku, příspěvkové organizace, které zřídily samosprávní celky. Celkem můžete získat částku od 40 000 Kč až do 200 000 Kč.

4. Nízké náklady na provoz a údržbu

Další velkou výhodou solárních panelů je jejich dlouhá životnost. Měly by vydržet funkční několik desítek let. Protože v nich nejsou žádné pohyblivé součástky, příliš často se nerozbíjí. Spíše jen velmi sporadicky. Jelikož se výrobní postupy v této oblasti neustále zlepšují, poruchy se objevují čím dál méně. Kromě pravidelných servisních prohlídek ani není potřeba se o ně výrazně starat.

Solární panely nedělají na střeše žádnou ostudu. Zdroj: Unsplash

5. Rychlá instalace

Možná máte obavy z náročné instalace. Ovšem jde o zbytečný strach, jelikož nejde o žádné velké přestavby nebo zásahy do nemovitosti. Naopak jde o rychlou akci a za chvíli už můžete využívat výhod své fotovoltaické elektrárny.

 

Bojíte se investovat tolik peněz? Můžete výhody solární energie vyzkoušet na menších věcech. Dostupné jsou například solární nabíječky na telefony, solární ventilátory, lampy, hračky, pohybové senzory apod.

 

Nevýhody solárních panelů

1. Nevyplatí se všude

Solární panely lze namontovat v podstatě na každý typ střechy a druh střešní krytiny, jelikož mají celou řadu dostupných upevnění. Nejideálnější podmínky u nás představuje šikmá střecha se sklonem v průměru 35°. Orientovaná je ideálně na jih. Na domy, které jsou poblíž vysokých stromů, a tudíž takřka pořád zastíněné, se příliš nehodí. Příliš vhodné nejsou ani na místa, kde je málo slunečních dní. 

2. Prvotní investice je vysoká

Pořízení solárních panelů není laciná záležitost. Nejdražší je varianta, kdy je vyrobená energie ukládána do speciálních baterií. Tam ji můžete využít kdykoliv a postupně se stát zcela energeticky soběstační. Taková elektřina se dá i prodávat. Stále ale máte možnost využít dotaci, která udělá výslednou cenu o něco příjemnější.

3. Klima

Solární panely využívají k výrobě energie sluneční svit. Čím více je zataženo, tím nižší je její výkon. I přesto, že slunce u nás svítí dostatečně, oproti jiným zemím máme stále poměrně krátkou dobu slunečního svitu a jsou zde typické výkyvy počasí, které se projevují právě kolísavým množstvím energie, kterou panely vytvoří. Z toho vyplývá, že pouze na Slunce se v našich podmínkách spoléhat nemůžete.

Instalaci a zapojení panelů svěřte vždy profesionální firmě. Zdroj: Pexels

Ušetříte s fotovoltaikou?

Aby se vám solární panely skutečně vyplatily, potřebujete jich na střechu namontovat víc. Za metr čtvereční fotovoltaické elektrárny zaplatíte přibližně 4 000 Kč. Celková cena se pohybuje v částkách přes 100 000 Kč. Záleží na druhu panelů, velikosti střechy a vašich požadavcích. Dá se říct, že když je správný projekt, vyplatí se na každém rodinném domě. Část vám zaplatí dotace a návratnost se udává v průměru kolem 6 až 8 let. Dražší provedení vás stojí na začátku sice víc, ale návratnost je rychlejší.

Na trhu jsou panely, které fungují, i když na ně svítí slunce jen částečně. Zdroj: Viessmann

Zdroj info: Viessmann, Vaillant, DeDietrich

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login