Zahrada

Vypěstujte si potatom aneb sklízejte rajčata i brambory z jedné rostliny

Od   | 

Nemusíte se hned lekat, nejde o žádnou geneticky modifikovanou zeleninu, ale pouze o výsledek dlouhodobé snahy, a hlavně klasického křížení. Nápad pochází od šlechtitelů z Velké Británie a posledních pár let se s ním některá zahradnictví snaží prorazit i u nás.

Křížení probíhá metodou klasického roubování. Zdroj: Pixabay

Potatom nebo TomTato, v zásadě tyto dvě pojmenování spojují pouze dva anglické výrazy, a to potato (brambora) a tomato (rajče). V česku jde jednoduše o brambororajče nebo zkráceně bramborajče. To, že se rozhodli britští šlechtitelé zrovna o zkřížení těchto dvou druhů není náhoda, spadají totiž do stejné čeledi lilkovitých. O zkřížení brambor s rajčetem se snažili zahradníci už dřív, ale bohužel neúspěšně. Většinou celý proces zkrachoval právě na výběru vhodných odrůd, protože vypěstovat na jedné rostlině dva druhy zeleniny a zachovat jejich plnou chuť není jenom tak.

 

Kam pro záclony, závěsy a další textilní dekorace?

 

A možná proto trvalo vyšlechtění brambororajčat do konečné fáze asi deset let. Co se týká samotného křížení, tak to probíhá metodou klasického roubování, kdy se na kořenový systém brambory jednoduše naroubuje sazenice cherry rajčete. U nás se tato 2 v 1 rostlina objevila poprvé někdy v roce 2013, ale až přibližně od roku 2018 si ji lze ve vybraných zahradnictvích pořídit. Cena se pohybuje kolem 300 Kč za kus.

Sazenice brambororajčat se vysazují do běžného záhonu a údržba není náročná. Zdroj: Pixabay

Pěstování bramborajčat nevyžaduje žádné velké zkušenosti ani píli. Sazenice můžete vysadit na venkovní záhon, ale pokud máte k dispozici pouze terasu či balkon, pak si vystačíte i s mobilní nádobou s objemem ideálně větším než 45 l, nebo s pěstitelským pytlem. Důležité je, aby měla rostlina prostor pro plnohodnotný vývin kořenového systému. Také jde o skvělou volbu zejména pro malé zahrádky, jelikož vám ušetří spoustu místa.

Potatom má rád slunné stanoviště a pravidelnou rovnoměrnou a přiměřenou zálivku, rozhodně ne přemokření. Stejně tak nepohrdne občasným přihnojením organickým hnojivem (ideálně alespoň jedenkrát za dva týdny). A nezapomeňte na tyčovou oporu pro rajčata. Pokud těchto pár kroků zvládnete, můžete se v létě těšit na sklizeň chutných a sladkých cherry rajčátek, a naopak na podzim zase bílých hlíz brambor.  

Zdroj info: Zahradnictví Chládek, Česká zahrada

Fotogalerie:

 

Čím doplnit dřez, aby práce šla hezky od ruky?

 

You must be logged in to post a comment Login