Zahrada

Vypěstujte si doma během zimy chilli papričky! S trochou píle to zvládne každý

Od   | 

Zima je obdobím odpočinku, především pak zahrady, která si to jistě po náročné vegetační sezóně zaslouží. To ale neznamená, že je s pěstováním zeleniny konec. Během zimy si doma můžete vypěstovat třeba chilli papričky. Přesvědčte se, že se není čeho bát.

Čili chilli?

Chilli papričky jsou vlastně plody keřovitých paprik, které mají svou domovinu v tropických a subtropických oblastech. Za typickou pálivost může látka kapsaicin, která má na naše tělo spoustu blahodárných účinků. V papričkách se vyskytuje v různých koncentracích, a čím je pálivost vyšší, tím zpravidla déle trvá jejich pěstování.

Pro domácí pěstování se hodí zejména druhy méně náročné, a to odrůdy papriky seté (Capsicum anuum), jako například ‚Border,‘ ‚Apache,‘ ‚Prairie Fire‘ či ‚Loco,‘ a papriky čínské (Capsicum chinense), kam patří třeba velmi oblíbené ‚Habanero Chocolate.‘ Vyzkoušet můžete také známou odrůdu Capsicum frutescens ‚Tabasco,‘ ze které se v USA vyrábí proslulá stejnojmenná omáčka.

Osivo chilli papriček nakupujte raději v zahradnictvích, na specializovaných e-shopech nebo od doporučených pěstitelů, protože vaše budoucí úroda závisí také na jeho kvalitě.

Pusťte se do toho

Semínka se vyplatí nechat nejdříve naklíčit, k tomuto účelu vám poslouží obyčejný vlhký kapesník, vata nebo i speciální materiály – Rockwool či rašelinové tablety Jiffy. Stejně tak je můžete rovnou vysít, asi 3 mm hluboko, do speciálního a zejména sterilního substrátu. Pokud chcete použít vlastní substrát, tak jej raději dejte na 30 minut péct do trouby, zničíte tak případné nepřátele vaší budoucí úrody.  

Klíčení trvá několik týdnů a během této doby jsou semínka choulostivá, potřebují dostatek světla, tepla a vlhko. Ideální teplotou k vyklíčení je přibližně 24 °C. Zálivku se doporučuje realizovat pomocí rozprašovače, půda by totiž neměla být přemokřená, ale konstantně vlhká. Důležitým faktorem je, nejen během klíčení, světlo. Proto výsadbu situujte na okenní parapet, nejlépe okna orientovaného na jih. Výborně poslouží i speciální LED lampa určená pro růst rostlin.

Papričky zalévejte odstátou, vlažnou vodou a nejlépe ráno. Během dozrávání zálivku mírně omezte.

Rostlinky se přesazují v době, kdy vytvoří dva pravé lístky (nejdříve se objeví dva děložní a následně ty pravé). Přesazujte je opatrně do květináče o velikosti cca 10 x 10 cm. Pozor dávejte hlavně na to, abyste nepoškodili jemný kořenový systém. Pokud jste nechali rostlinky klíčit v Rockwoolu či Jiffech, pak sázejte i s nimi. Během následujícího růstu můžete chilli papričky přihnojovat speciálním hnojivem pro ně určeném.

Za nějakou dobu se objeví květy, a to je doba, kdy vezmete do ruky jemný štěteček a zahrajete si na včely. Štětcem budete jemně třít kolem střední části květu tak, abyste pyl zachytili a on se dostal k okvětní tyčince. Tímto procesem zahájíte chemickou reakci, která je potřebná k tvorbě plodů.

Jak dlouho vše potrvá?

Doba růstů jednotlivých druhů chilli papriček je odlišná, na některých si můžete pochutnat již za 18 týdnů a na jiných až za 8 měsíců, to se týká zejména těch náročnějších na pěstování. Nezapomeňte, že chilli papričky jsou rostliny teplomilné, takže dlouhodobé nízké teploty a mrazíky jim mohou ublížit, proto během zimy udržujte správnou pokojovou teplotu a vlhkou zeminu, jinak byste se totiž úrody nemuseli dočkat ani za rok.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login