Inspirace

Vyberte do ložnice správné pokojovky a vyspěte se do růžova

Od   | 

Možná jste už někdy slyšeli tvrzení, že pokojové rostliny do ložnice nepatří. To není pravda. Existuje hned několik důvodů, proč byste se těmito rostlinami měli obklopovat hlavně během spánku. A jelikož spánek jde ruku v ruce s kvalitou života, nebylo by od věci si ložnici zútulnit nějakou vhodnou zelení. Poradíme, které se vyplatí dát přednost.

Nejdříve je však důležité se zeptat, proč je do ložnice vůbec vhodné pokojové květiny začlenit. Odpověď je jednoduchá, protože účinně pročišťují ovzduší a zkvalitňují spánek. To ale není ani zdaleka vše. Některé druhy jsou dokonce schopny kvalitu vzduchu v místnosti zlepšit, také zvlhčují vzduch, a to díky tomu, že se z jejich listů vypařuje voda. Navíc jejich zelená barva je uklidňující a pomáhají tak navodit klid a pohodu, zkrátka působí pozitivně na naši psychiku. Interiérové rostliny jsou v zásadě takovým funkčním prvkem, díky kterému je ložnice mnohem útulnější a příjemnější místností pro pobyt. Výborně poslouží rovněž jako pomocníci při prevenci před alergiemi či nachlazením.

Šplhavnice zlatá je stálicí mezi pokojovkami.

A protože jde přece jenom o živý organismus, je nutné se před samotnou koupí zamyslet nad tím, kolik světla můžeme rostlinám dopřát, a jakou máme v ložnici teplotu. Pokud by vás napadlo chtít světlomilným druhům pomoci umělým přisvěcováním, tak to nedělejte. Tyto speciální zářivky vhodné pro rostliny disponují denním spektrem světla, tedy světlem modrým, které na kvalitu spánku působí negativně.

Aloe vera pomůže i s bolestí hlavy

Do světlých pokojů se bude hodit aloe vera, jež se řadí mezi nejvhodnější interiérové rostliny pro ložnice. Během celé noci totiž uvolňuje do vzduchu kyslík, také všeobecně velmi účinně bojuje proti špatné kvalitě ovzduší, ale i bolesti hlavy. Je nenáročné na pěstování a ze vzduchu plného škodlivin se mu vytvoří tmavé skvrny na listech, takže hned poznáte, že je něco v nepořádku.

Retro tchynin jazyk je opět v módě

Světlo stejně jako aloe vera uvítá i retro pokojovka tchynin jazyk, která v poslední době zaznamenává svůj comeback. I ta v noci uvolňuje kyslík, a naopak přijímá oxid uhličitý. Výborně filtruje vzduch, jenž následně zbavuje běžných toxinů, například benzenu nebo formaldehydu, který se uvolňuje z nábytku zhotoveného z laminátových nebo lepených desek. Nejlépe se bude tchyninu jazyku dařit v pokojích orientovaných na západ.

Krásný lopatkovec bude zajímavým doplňkem v interiéru.

Také šplhavnice zlatá neboli potos, lopatkovec či rýmovník a eukalyptus. To jsou všechno pokojovky vhodné do světlejších ložnic. Zmíněný eukalyptus a rýmovník mají ještě jednu výbornou vlastnost, a to, že do ovzduší uvolňují antiseptické silice – účinné bojovníky proti mikrobům, virům, bakteriím a kvasinkám. Navíc chlupaté lístky rýmovníku zachycují prach, tudíž se ho pak méně pohybuje ve vzduchu.

Břečťan uleví od kýchání.

Stinnější pokoje budou zase vyhovovat břečťanu – skvělé „přírodní čističce vzduchu“, kterou budou milovat především alergici. Dokáže totiž vzduch za půl dne zbavit až 95 % nečistot. Je tedy pravděpodobné, že dráždění sliznic se stane minulostí. Rovněž kapradiny, jako je netík či ledviník, nebudou špatnou volbou, avšak pamatujte, že potřebují vyšší vzdušnou vlhkost, takže je pravidelně roste. I díky tomu se vám bude lépe dýchat. No a v úplně tmavých ložnicích se bude dařit monsteře nebo kulkasu zamiolistému.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login