Ložnice

Jak na výběr povlečení? Každý z nás potřebuje něco jiného

Od   | 

Každý z nás má jiné potřeby, a proto je důležité při výběru povlečení trochu přemýšlet. Někdo je v noci zimomřivý, někomu je naopak horko. Někteří trpí na alergie a někteří naprosto nesnáší žehlení. Je tedy důležité vybírat nejen očima to, co se nám líbí, ale povlečení musí splňovat další naše požadavky. Každý z nás si přeci přeje především kvalitní spánek.

Každému vyhovuje jiný materiál, proto povlečení pečlivě vybírejte. Zdroj: Matějovský

Pro zimomřivce

Není nic nepříjemnějšího, než se během noci budit zimou. Někdy nám pomůže teplé pyžamo, ideální je ale vybírat i povlečení vhodné pro ty, kterým je neustále zima. Pokud venku nepanuje typické letní počasí, pak je vhodné sáhnout po hřejivém bavlněném materiálu, jako je flanel. Hodí se nejen v zimním období, ale i během chladných měsíců na podzim či na jaře. Výhodou flanelu je vyšší životnost při praní, ale i během používání. Přednost však dejte kvalitnějšímu povlečení s vyšší gramáží, díky které bude hřát stále stejně a ani neztratí tvar. 

 

Luxusní postel s úložným prostorem?

 

Během horkých měsíců

Přestože někomu nevadí spát pod běžným povlečením ani během horkých nocí, pro někoho může být toto období vyloženým utrpením. Pro ty, kterým je neustále horko máme řešení. Ideální volbou je totiž satén, který chladí. Na omak je jemný a leskne se. Ložnici tak dodá zajímavý punc noblesy a luxusu. Jediným mínusem je, že přestože sáhnete po kvalitním výrobku, má satén větší tendenci k poškození. Zároveň počítejte také s pravidelným žehlením, aby vypadal neustále tak, jak má. Jste-li odpůrcem žehlení, sáhněte po saténu s nemačkavou bavlněnou úpravou, kterou na trhu najdete pod pojmem „mako“.

Satén je lesklý a chladivý. V ložnici působí luxusním dojmem. Zdroj: Matějovský

Nejoblíbenější je bavlna

Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější povlečení však stále patří ta bavlněná. Nejenže jsou příjemná na dotek, ale také dobře sají vlhko, tedy i pot a dobře se s nimi pracuje. I zde dbejte na kvalitu, která vám zaručí delší živnost a žádnou ztrátu tvaru. Pokud si chcete dopřát kvalitnější povlečení, dejte přednost egyptské, nebo mercerované bavlně, za kterou si však připlatíte. U bavlny také počítejte s pravidelným a důkladným žehlením.

Klasická bavlna je stále nejprodávanějším materiálem. Zdroj: Matějovský

Pro alergiky

Spousta z nás bojuje s nepříjemnými alergiemi. Řešením pro tyto potíže je bambusové povlečení, které má skvělé antialergické vlastnosti. Povlečení z bambusu je na dotek jemné, příjemně lehké a lesklé. Při výrobě povlečení se k bambusu přidávají také bavlněná vlákna.

Povlečení z bambusu ocení alergici. Navíc svým lesklým vzhledem působí noblesně. Zdroj: Matějovský

 

Proč LED patří do ložnice?

 

Jste odpůrci žehlení?

V žehlení se nevyžívá asi nikdo, ale pokud jste pevně rozhodnuti, že toužíte po povlečení bez nutnosti žehlení, vyzkoušejte bavlněný krep. Po vyjmutí z pračky ho necháte uschnout a bez problému můžete povlékat deky. Nikdy však krepové povlečení neperte na vysoké teploty, protože právě ty nízké způsobují chtěné krepování. 

Bavlněný krep nemusíte žehlit. Zdroj: Matějovský

Pocit luxusu

Mezi nejluxusnější a zároveň i nejdražší povlečení patří 100% čisté hedvábí. V hedvábí lze sladit celou postel a to od přikrývek, přes polštáře, prostěradla, až po dekorativní polštářky. Hedvábí se pere při nižších stupních (ideálně 30 °C) a stejně tak ho sušíme i v sušičce. Pouze během žehlení pamatujte na to, že je potřeba ho žehlit vždy naruby. 

Hedvábí lze prát je při nízkých teplotách. Zdroj: Atelier Orsei

Bezúdržbová viskóza

Nechcete se zaobírat péčí o povlečení a zároveň hledáte levnější variantu? Pak vyzkoušejte povlaky z viskózy, která nahrazuje bavlnu, ale i hedvábí. Tento materiál třeba i s příměsí mikrovlákna zaručí jednoduchou údržbu bez nutnosti žehlení a zároveň nízkou pořizovací cenu. Skvělé je také to, že během léta příjemně chladí, v zimě naopak hřeje.

Viskóza během léta ochladí a v zimě zahřeje. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login