Inspirace

Jak vybavit jídelnu pro větší rodinu a dopřát každému osobní prostor

Od   | 

Rodinné stolování dnes často známe jen z reklam a romantických filmů. Je to ale veliká škoda. Setkávat se u jednoho stolu všichni najednou bychom měli zkusit zavést alespoň jednou denně nebo několik dní v týdnu. K tomu, aby se vám u jídelního stolu vůbec chtělo společně trávit čas, potřebujete správné místo a prostor. Jak si poradit s jídelnou pro početnou rodinu?

Jídelna sama může být v samostatné místnosti nebo jako součást kuchyně či obývacího pokoje. V některých případech ji lze z části oddělit prosklenou stěnou. Dnes se obvykle setkáváme s tou variantou, že je jídelní kout propojený s obytným prostorem. Zde se odehrávají nejen rodinné večeře, ale i společné rodinné oslavy a posezení s přáteli.

Jídelna pro velkou rodinu potřebuje dobré místo

Jídelna potřebuje svůj prostor, a to takový, který umožní přístup ke stolu ze všech stran. Vždy by zároveň měla být blízko kuchyně, pokud není její součástí. V případě, že máte propojenou jídelnu, obývací pokoj a kuchyň, snažte se pro optické rozdělení – posuvnými dveřmi, skleněnou zástěnou, rozdělení barevnou kompozicí, kdy střídáte různé odstíny barev nebo dvě výrazné barvy.

Trendem jsou lavice u jídelního stolu. Zdroj: Home Style

Nezapomeňte ani na vhodnou podlahovou krytinu. Do jídelny a kuchyně se dobře hodí dlažba, která se dobře udržuje a jen tak se nepoškodí, popřípadě jiné krytiny nenáročné na úklid. V obývacím pokoji oceníte něco teplejšího, vhodný je koberec, minimálně kusový. Při kombinování krytin myslete i na vhodné barevné ladění.

Výběr stolu a židlí má svá pravidla

Výběr stolu zásadně ovlivňuje počet lidí, kteří se u něj budou setkávat. Je jasné, že rodina s více dětmi potřebuje mnohem větší prostor. Máte-li k dispozici hodně místa, nebojte se kulatých a oválných stolů, kde vás nelimitují rohy. Ty se ale příliš nehodí do malých místností nebo rohů, i když to tak může vypadat.

Vybírejte bytelný stůl, zdroj: Natuzzi Italia

Každý strávník potřebuje plochu alespoň 60 x 30 cm. Myslete také na dochucovadla, ubrousky, mísy apod., které pravděpodobně umisťujete na stůl. Šířka stolu musí mít alespoň 85 cm. Tloušťka desky stolu ukazuje na sílu konstrukce a jeho design. Volte tloušťku alespoň 3 cm. U skleněných stolů se většinou používá sklo o síle 0,5 až 1 cm. Výška se pohybuje v rozmezí 74 až 76 cm. Velikost jídelního stolu pro čtyři osoby by měla být alespoň 80 x 120 cm, u kulatého stolu průměr alespoň 105 cm a pro 5 a více lidí alespoň 120 cm. Ani v malé místnosti se nemusíte vzdávat dostatečně velké jídelní plochy. Vyberte si rozkládací stůl. Při jeho výběru si ho nechte rozložit, zkontrolujte stabilitu, kvalitu při rozložení a nezapomeňte ani to, zda je rozkládání složité nebo to máte hotové během chvilky.

Nad jídelní stůl zvolte výrazná svítidla. Zdroj: The Room Studio

Velkou pozornost věnujte také výběru židlí. Výběr je neskutečně široký a existuje mnoho designových skvostů. Jen pozor, abyste design nepovýšili nad pohodlí a praktičnost. U stolu se nesedí jen u oběda či večeře, ale můžete tam také pracovat, číst knížku, děti psát úkoly atd. Existuje také pár obecných pravidel, kterých je vhodné se držet. Opěrka židle musí mít správný záklon a mezi sedákem a stolem by měl být prostor alespoň 30 cm. Každý člověk sedící na židli má mít nohy postavené na zemi a kolena v pravém úhlu. Pro děti jsou vhodnější jídelní židličky nebo tzv. rostoucí židle. Minimálně pro ty nejmenší. Židle se musí nechat pohodlně zasunout pod stůl. Zohledněte při výběru výšku stolu, rozteč jeho noh, materiál a barevnost. Jen tak celek působí příjemně a pohodlně.

Užijte si příjemné stolování každý den

Aby bylo rodinné stolování opravdu příjemné a stalo se oblíbenou kratochvíli, musí se dobře cítit zejména hostitel nebo hostitelka. Snažte se vybavit jídelnu tak, aby bylo vše potřebné neustále po ruce. Hodí se příborník nebo nějaká skříňka, do které uložíte příbory, prostírání, ubrousky, otvírák, něco na porcování masa, servírovací mísy apod. To, co pravidelně používáte. V menším prostoru využijete servírovací stolek na kolečkách.

Velmi elegantně bude v bytě působit jídelní stůl ve tvaru oválu. Zdroj Casamoderna

Nezapomeňte, že na stole mají své místo dochucovadla, skleničky na pití, podstavce na hrnce, aby horké dno nezničilo stůl či držák na ubrousky. Na menším stole postačí slánka s pepřenkou a ubrousky. Všechny tyto nezbytnosti připravte ještě předtím, než zasednete ke stolu. Ušetříte si věčné odbíhání a podávání zmíněných věcí. Při plánování nezapomeňte na vhodné osvětlení. To hlavní má viset přímo nad stolem a kolem ještě nějaké nástěnné nebo stojací lampičky.

 

Elegance a styl pro dokonalou atmosféru

Jídelna není jen o vhodných rozměrech stolu nebo pohodlné židli. Její atmosféru dotváří styl, ve kterém je vytvořena. Dnes hodně frčí minimalistický design a industriální elegance v kombinaci dřeva a kovu. Stálicí je vintage nebo provensálský styl. Důležitým prvkem jsou doplňky, barevně sladěné textilie a další maličkosti, které dodají jídelně útulný vzhled a zajistí, že se v ní cítíte dobře.

V současné době jsou trendy matné odstíny barev. Zdroj: Calligaris

Fotogalerie:

 

You must be logged in to post a comment Login