Zahrada

Vřesy a vřesovce: něžní vládci podzimních zahrad

Od   | 

Vřes obecný se nám na podzim představuje v mnoha barvách. Dříve měl pověst byliny, která dokáže ochránit proti zlu. Zdali to funguje, nevíme, ale pohled na jeho pestré kvítky vás zaručeně ochrání proti podzimním chmurám. Vřesovce jsou vřesu dost podobné, zvláště ty stálezelené. Jsou jen poněkud kompaktnější a kvetou až po vřesech, přes zimu až do jara. Na podzim se v kvetení krátce potkávají. Takže je výhodné obě rostliny kombinovat.

Jak je rozpoznáme?

Květ vřesu má pět okvětních lístků, květ vřesovce většinou jen čtyři a ty bývají srostlé do jakési trubičky nebo džbánku. Existují však kultivary, které toto pravidlo porušují. Vřesovce bývají na pohled „krásnější“, obalenější květy, sytější. Ale opět, výjimka potvrzuje pravidlo. Jistější je tedy doba květu nebo přesná informace ze zahradnictví.

Vřesy i vřesovce sázíme na podzim do truhlíků za okna.

V pozadí vřesovec, vpředu vřes. Často však není rozlišení takto zřejmé, zvláště v případě méně obvyklých kultivarů. Zdroj: Pixabay

Ideální jsou společně

Vřesy a vřesovce mají podobné nároky na stanoviště, a tak je můžeme pěstovat společně. Tato skutečnost spolu s tím, že existují stovky barevných kultivarů a k tomu několik variant odstínů drobných lístečků, nám dává nepřeberné možnosti, jak si na své zahradě zřídit pestré vřesoviště. A nebo vhodně doplnit suchou skalku či podzimní až zimní truhlík. Pro pěstování v nádobě je potřebná dostatečná drenážní vrstva, aby se v chladnějším a mokřejším počasí nehromadila v nádobě voda a rostliny nehnily. 

Vřesoviště hrající všemi barvami vám zvedne pochmurnou podzimní náladu. Zdroj: Pixabay

Slunce a lehká půda 

Kde se tedy tedy těmto nekorunovaným králům podzimu bude nejlépe dařit? Potřebují spíše lehčí, kyselejší půdu, ale pokud vaše zahradní zemina tak úplně nevyhovuje, docela jim postačí, když je při sázení obsypete směsí vylehčené půdy s rašelinou. Nejlépe pokvetou na plném slunci. V polostínu také přežijí, ale budou vytáhlé, řídké a poměrně málo pokvetou. Nesnáší přesazování. Kam je zasadíte, tam už je nechte. Vody tak akorát – ani málo, ani moc. Po odkvětu odstraňujte květy. Vhodné je také používat hnojivo pro vřesovištní rostliny. Při vlhčím počasí mohou rostliny trpět na plísně, je třeba si včas problému všimnout a zvolit vhodný postřik. 

Vřestoviště vypadají na zahradách krásně. Zdroj: Pixabay

S čím kombinovat? 

Vřesy se dobře kombinují s okrasnými travami, jehličnany drobného vzrůstu, méně nápadnými trvalkami se stejnými nároky na stanoviště. Neobvyklá kombinace do truhlíku může vzniknout třeba s venkovními bramboříky. 

Vřes příjemně doplní třeba bramboříky. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

You must be logged in to post a comment Login