Zahrada

Vřesy a vřesovce zpestří vaši podzimní výzdobu

Od   | 

Kvetoucí nízké keříky s jehlicovým olistěním a půvabnými bílými, růžovými, růžověfialovými či nachově červenými drobnými kvítky ohlašují konec letních prázdnin a zpestří podzimní zahrádky i osázené venkovní nádoby.

Dobře se jim daří v chudé, písčité půdě, není je tedy nutné přihnojovat.

Dobře se jim daří v chudé, písčité půdě, není je tedy nutné přihnojovat.

Vřesy a vřesovce jsou nedílnou součástí vřesoviště, v kombinaci s rododendrony a azalkami, ale mohou být osazeny i do skalky. Obě rostliny vyžadují slunné stanoviště, avšak bez prudkého trvalého slunečního světla. Rostliny jsou ve velké většině mrazuvzdorné. Množíme je řízky či odtržením zakořeněných větévek. Po odkvětu je každoročně sestřihneme až o 1/3 délky, aby vytvořily kompaktní, dostatečně husté keříky. Začátkem listopadu je vydatně zalijeme.

Vřesy i vřesovce sázíme na podzim do truhlíků za okna.

Vřesy i vřesovce sázíme na podzim do truhlíků za okna.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) se přirozeně vyskytuje na okrajích borových lesů a pasekách. Dobře se mu daří v chudé, písčité půdě, není jej tedy nutné přihnojovat (do půdy můžeme přidat v nepatrném množství zelenou skalici či rohovou moučku). Největší pozornost věnujeme půdě, která musí být kyselá (směs rašeliny a písku) a dobře propustná, nesmí však vysychat. Je vhodné obsypat rostliny vrstvou drcené borky, v nádobách vytvoříme silnější drenážní vrstvu. Vřesy mohou být jak poléhavé, tak vzpřímené (10-30 cm) a vykvétají v pozdním létě od července do srpna, podle odrůdy.

Vřesovce (Erica) jsou vřesům velmi podobné, ale liší se olistěním i dobou květu. Rostliny jsou řídce listnaté a jehličky mají jednotlivé, kdežto u vřesů jsou jehličky stěsnány do svazečků, které jsou velmi drobné. Většina vřesovců vykvétá už zjara. Rostliny dosahují výšky od 10 do 40 cm. Období květu závisí na odrůdě. Vřesovec růžový (Erica carnea) vykvétá při mírné zimě již v lednu (květ růžový), vřesovec polézavý (Erica vagans) od července do října (květ růžový), vřesovec popelavý (Erica cinerea) od června do září (květ tmavě růžový).

Vřesovec jemný není mrazuvzdorný

Vřesovec jemný (Erica gracilis) má červené, růžové i bílé odstíny. Tyto vřesovce si podrží svou barvu až do jara i přesto, že jsou zmrzlé. Lze je přezimovat v chladné místnosti při teplotě 5-10 °C. Dále vřesovec zvrhlý (Erica hybrida) s růžově červenými nebo červenými trubkovitými květy, který přezimujeme v zimní zahradě či studené chodbě s minimální teplotou 8-10 °C, a vřesovec stromovitý (Erica arborea), který má květy bílé a dorůstá výšky až 1 metru.

Proutěné koše, truhlíky i obaly květináčů jsou tím ideálním k vřesům i vřesovcům.

Proutěné koše, truhlíky i obaly květináčů jsou tím ideálním k vřesům i vřesovcům.

Barvené vřesy

Vřesy s nepřirozenými fialovými, modrými, světle modrými, rudými či růžovými květy jsou rostliny barvené, tedy natolik oslabené, že ve většině případů nepřežijí.

Sluší jim obaly v provence stylu.

Sluší jim obaly v provence stylu.

Fotogalerie:

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login